Vítr, bouřky, kroupy sužovaly triatlonisty v Almere

31.08.2010 -
Tomáš Míka, třetí muž na MČR v dlouhém triatlonu v Otrokovicích, zkusil štěstí na prvním zahraničním závodě. Vybral si nizozemské Almere a v cíli se objevil na 13.místě s časem 9:16. Za rok se pokusí bojovat o Havaj.

Absolvoval jsi dlouhý triatlon v Almere, představíš čtenářům trať?

Plavání v mořské zátoce, kde kupodivu není moc slaná voda, zdánlivě klidná hladina, ale že tam vlny skutečně jsou, jsem pocítil až na trati, dva okruhy, jeden malý s výběhem na pláž a druhý velký s výlezem v přístavu. Do depa se probíhalo kolem tribuny plné diváků. Cyklistika byla rozdělena do tří okruhů po 60km, značení na každém desátém kilometru, absolutní rovina s technickými zatáčkami. Běh byl zpestřen mostem z lešení, aby se nekřížili cyklisti vbíhající do depa a běžci, celkem tři okruhy po 14km, převážně podél moře, značení na každém kilometru.

Jak se vyvíjel závod ve tvém podání od startu do cíle? Jaký byl tvůj čas a výsledek?
 S plaváním jsem nebyl příliš spokojen, nemám moc zkušeností s vlnami a celkově se mi moc dobře neplavalo, z vody jsem vybíhal 48. S kolem vesměs spokojený jsem, bylo pro mě velmi náročné v podmínkách, které nám připravilo počasí - désť, bouřka, kroupy a velmi silný vítr. Po celou cyklistickou část jsem se musel vyrovnávat s velkou zimou. Největší radost jsem měl z běhu. Po rychlém depu jsem vybíhal na trať 43. a postupně jsem seběhl až na celkově 13.místo časem 9:16:19.

Jaký jsi měl čistý cyklistický čas a průměr?
Cyklistický čas byl 5:08, přesný průměr nevím.

…a běžecký čas?
Běh 3:00:24, což byla trochu škoda, měl jsem to rozběhnuté pod tři, ale ke konci mi malinko došlo.

Jsi spokojen s předvedeným výkonem?
jsem velmi spokojený, potvrdil jsem, že výsledek z Moravimana nebyl pouhou náhodou, dokonce čas byl téměř shodný. Byl to můj celkově třetí IM a první zahraniční, takže to byla pro mne dobrá zkušenost.

Doporučil bys českým závodníkům trať v Almere? Okouzlila tě? V čem je  výjimečná?
Závod v Almere bych určitě doporučil, na startu bylo 420 závodníku a ve startovním poli pro mě silná konkurence, když 19lidí to dalo pod 9:30. Trať slibuje rychlé časy, ale letošní podmínky tomu moc napřály. Perfektní organizace, zajištění trati, občerstvení, značení závodu, velmi ochotní a milí organizátoři a fanoušci podél trati. Pro doprovod byl zajištěn doprovodný program.

Je to tvůj poslední závod sezóny?
Byl to můj druhý vrchol sezóny, teď už jen Clasic duatlon a pak mě čeká odpočinek, na který se těším.

Jaké jsou tvé plány na příští rok?
Mám zaplaceno startovné do Regensburgu, tam s trenérem Honzou Grusou budeme směřovat celou moji přípravu, chci zkusit kvalifikaci na Havaj ve věkové kategorii 18-24 kde budu posledním rokem. O ostatních závodech jsem zatím moc nepřemýšlel.