Letošním vrcholem budu mít ME v supersprintu, říká Jakub Marek

26.04.2023 -
Svitavský rodák a juniorský reprezentant Jakub Marek si nedávno podmanil předposlední díl aquatlonového poháru v Příbrami. Jak vnímal tento závod a co plánuje do letošní triatlonové sezony si můžete přečíst v našem rozhovoru.

Jak si ceníš vítězství v aquatlonovém závodě v Příbrami? 

Vítězství si cením hodně, jelikož jsem moc nepočítal, že bych závod mohl vyhrát, navíc je to moje první vítězství v dospělých a první mistrovsky titul mezi dospělými. Pomýšlel jsem sice na pozice v první trojici, ale šel jsem do závodů z plného tréninku, v pátek večer před závodem jsem se vrátil ze soustředění v Toskánsku, kde jsem až do čtvrtka normálně trénoval jako by žádný závod nebyl. 

Jak se pro tebe závod vyvíjel? 

Plavecká část se vůbec nevyvíjela podle představ, kde jsem na kluky ztratil až moc než jsem chtěl, ale nedalo se čemu divit, když jsem měl přes půl měsíce sádru na ruce po pádu na únorovém soustředění a poradně jsem mohl plavat jen 3 týdny. Na běhu jsem věděl, že kluci budou nejspíše taktizovat a já je budu moci seběhnout. První kilometr jsem ale i tak rozbíhal za 2m52s, abych kluky seběhl. Pomohlo mi také volnější tempo druhého kilometru, kde se nikomu nechtělo tahat, a tak jsem si mohl trochu odpočinout. Pak jsme se se Šimonem střídali v udávání tempa a bylo jasné, že dojde na sprint, na který jsem si věřil.  


Ve které části závodu jsi rozhodl o svém vítězství? 

No řekl bych, že už v druhem kilometru, kde kluci dle mého názoru udělali chybu, že mě nechali vydechnout a odpočinout. A v závěrečném okruhu se pak rozhodlo zhruba nějakých 150m před cílem, kde jsem se dostal před Šimona a už jsem to udržel. Když jsem se po závodech koukal na záznam v Garminu, tak jsem zjistil, že posledních 400m jsme běželi po 2:31/km. 

Jak ti vyhovovaly tratě závodu a koho jsi považoval za největší soupeře? 

Vzdálenosti se mi už od dorostenců na aquatlonech nemění, takže jsem už zvyklý. Co se týče lokality, tak tratě v Příbramí jsou velmi příjemné a rad se tam vracím jak na aquatlon, tak na triatlon. Za největší soupeře jsem považoval reprezentačního kolegu Tomáše Zikmunda a obhájce titulu Šimona Koblížka. 


Věřil sis před závodem, že bys mohl vyhrát? 

Cíl jsem měl jasný a to bojovat o co nejlepší umístění v top3 celkově. Strategii jsem až tak jasnou neměl, chtěl jsem ve vodě na kluky ztratit co nejméně, abych nemusel tolik sbíhat, což se moc nepovedlo. Na běhu jsem měl dva scénáře, jak by to mohlo jít, a to buď kluky utáhnout na tempo a od začátku jít full gas, nebo běžet takticky a poslední kolečko běžet naplno a urvat je tam. 

Jaká byla organizace a atmosféra závodu? 

Organizace a atmosféra na aquatlonu v Příbrami je vždy výborná, takže ji nemám co vytknout. Diváků podél trati, kteří fandili, bylo až nad moje očekávání.  

Jak bereš aquatlonový pohár? 

Poslední dva roky aquatlonový pohár už neobjíždím, zajedu si jen na mistrovství republiky a to mi stačí, celkem to totiž poté narušuje přípravu na letní triatlonovou sezónu. Dříve jsem ale jako žák, dorostenec aquatlonový pohár poctivě s rodiči odjížděl, teď už to pro mě nemá takový smysl. 


Jak probíhá příprava před rozjezdem další triatlonové sezony? 

Společně s klukama (Tomášem Zikmundem, Tomášem Křížem a Filipem Tlamkou) jsem součástí centrální přípravy, která probíhá v Brně, kde nám ČTA zajistilo ideální tréninkové podmínky, regeneraci, fyzio, atd.. Také jsem s reprezentaci strávil celý únor na Kanárských ostrovech, kde se mi ale povedlo předposlední den spadnout ve sjezdu a udělat si frakturu hlavičky malíčku, takže jsem byl skoro čtyři týdny bez plavání, takže to nebylo úplně ideální. A minuly týden jsem se vrátil z Toskánska, kde jsem byl ještě najíždět nějaké rychlejší kilometry za motorkou s mým trenér panem Formánkem a týmem. Bude to už pro mě osmá sezóna. 

Které závody máš v plánu a kde budeš mít vrchol sezony? 

Triatlonovou sezónu začnu na FTVŠ supersprint trialonu v Bratislavě 13.5., poté mě hned ve dvou týdnech čekají africké poháry v Egyptě a Tunisu. Z tuzemských závodu mám v plánu například mistrovství republiky v Táboře nebo akademické mistrovství republiky v Karlových Varech. Vrchol sezóny jsem si pro tento rok dal Mistrovství Evropy v supersprintu v Balikesiru. 

Jak kloubíš trénink s ostatními povinnostmi? 

No občas je to obtížné, ale nějak to zvládám. Od září jsem nastoupil na vysokou, takže to už není úplně taková sranda jak na střední, jelikož jsem na střední byl na sportovním gymnáziu. Snažím se, ale aby škola nějak neovlivnila tréninky, takže většinu seminářů jsem si dal na pondělí, kdy mam volnější den, a co se tam nevešlo tak mam třeba semináře až večer po trénincích a končím ve škole až ve 20:00. 

Kdo je tvým sportovním vzorem? 

Já úplně nemám vyloženě jeden sportovní vzor, mam jich více a od každého se snažím vzít vždy to nejlepší. Ale pokud bych měl jmenovat jednoho, tak by to byl nejspíše Jan Frodeno.

více info na https://jakubmarektri.cz/


 

Hodnocení:
Přečteno 778x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami