Gwen Jorgensen je zpět!

8.03.2023 -
Gwen Jorgensen je americká triatlonistka a bývalá olympijská vítězka, která se po dvou dětech a neúspěšném pokusu o běžeckou kariéru vrací zpět k triatlonu. S vidinou účasti na olympijských hrách v Paříži se rozhodla opětovně trénovat a věnovat se plně triatlonu.


Gwen Jorgensen byla v letech 2014 až 2016 jednou z nejdominantnějších závodnic v triatlonovém světovém poháru. Vyhrála dvakrát na mistrovství světa v roce 2014 a 2015. V roce 2016 získala stříbrnou medaili na mistrovství světa, ale utěšila se olympijským zlatem z Ria. V Rio de Janeiru vedla epickou bitvu s Švýcarkou Spirig. Jorgensen nastoupila proti Spirigové na konci běžeckého úseku a v cíli se mohla radovat z vítězství. Tento okamžik byl naprostým vrcholem kariéry této sympatické Američanky.

Po olympiádě v Riu Gwen Jorgensen avizovala, že má velké oznámení a začalo se spekulovat, zda přestoupí na střední a dlouhé vzdálenosti, jako mnoho dalších triatlonistů. Nicméně se tak nestalo! Američanka oznámila konec své triatlonové kariéry kvůli těhotenství a prozradila svůj skromný cíl získat další olympijské zlato, tentokrát v maratónu. Jorgensen se rozhodla soustředit pouze na běhání. Začátek její nové kariéry vypadal velmi slibně, když hned na začátku zaběhla rychlou pětku v čase 15:17, což byl příslib toho, že si běhání bere vážně. Na půlmaratónu si vylepšila svůj osobní rekord a přiblížila se k hranici 1:10 hodiny. To bylo stále o šest minut více než tehdejší světový rekord.


Největším problémem běžců je ale zdraví a zranění  nevynechaly ani Jorgensen. S bolestmi v noze dokázala dokončit Newyorský maraton v čase 2:41:01, což ji zajistilo 14. místo mezi ženami. Avšak pro dosažení vrcholné výkonnosti byla stále daleko. Jorgensen musela podstoupit operaci a přehodnotit své možnosti. Poté oznámila, že se bude věnovat běhu na dráze, konkrétně pětce a desítce, a připojila se k legendárnímu týmu Bowerman Track Clubu. Avšak ani tato změna jí nepomohla, zanedlouho byla Američanka znovu těhotná a porodila svého druhého syna.

Gwen Jorgensen se rozhodla vrátit zpět do triatlonu s cílem získat medaili na pařížské olympiádě. V nedávném rozhovoru s Jackem Kellym Jorgensen prozradila některé podrobnosti ohledně svého rozhodnutí. Během své největší slávy byla trénovaná Bobby McGee, který ji vedl v silné skupině, převážně v Austrálii. Tréninkový program byl poměrně jednoduchý - každý den 2-3 fáze a v neděli dlouhý běh o délce okolo 90 minut v klidném tempu. Před svým návratem Jorgensen řešila otázku, kdo bude jejím novým trenérem, protože s ohledem na rodinu nemůže strávit tolik času mimo domov. Oslovila několik významných trenérů, včetně norského génia Olava Alexandra Bu, který trénuje Idena a Blummenfelta. Nakonec se rozhodla pro trenéra Australana Jamieho Turnea.


Je tedy jasné, že Gwen Jorgensen se po mateřské pauze vrací zpět do triatlonu a bude se snažit kvalifikovat na olympijské hry v Paříži. S výběrem nového trenéra Jamieho Turnea doufá v co nejlepší výsledky. První závod v Taupu, kde brala 3. místo, naznačil konkurenceschopnost, tak  doufejme, že se Gwen Jorgensen opět ukáže jako výkonná a úspěšná triatlonistka, která se stane inspirací pro další generace sportovců.

Hodnocení:
Přečteno 597x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár