2 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu

16.05.2022 -
Odstartováno! Český pohár v olympijském a sprint triatlonu 2022 otevřel SUPERSPRINT Triatlon Zlín, při kterém se o víkendu 14. a 15. května závodilo také o mistrovské tituly a kvalifikační místa pro mistrovství Evropy. Svými výkony dominoval Radim Grebík, který se radoval z vítězství při všech čtyřech startech. Díky tomu získal nejen individuální titul, ale s domácím týmem Titan Trilife Zlín triumfoval také ve štafetě. Mezi ženami zaskočila všechny favoritky dorostenka Kateřina Hadravová.V rámci individuálního závodu se triatlonisté postavili na start hned třikrát. Nejprve v sobotu absolvovali individuální rozjížďku, na základě jejích výsledků pak byli rozděleni do semifinále. V neděli závod vyvrcholil finálovými jízdami. Pokaždé přitom absolvovali 300 m plavání ve venkovním 25m bazénu Lázní Zlín, 6 km cyklistiky na 1,5km okruhu, jehož součástí byl strmý výjezd po dlažebních kostkách i technický sjezd, a nakonec 1,6 km běhu na atletickém tartanovém oválu.


Mezi muži si velmi dominantně počínal Radim Grebík, který ovládl individuální rozjížďku a nejlepší čas si připsal také v rámci semifinále. V nedělním finále s ním dokázali nejprve držet krok David Martin s Tomáš Křížem. „Tomáš ztratil kontakt na kole v technickém sjezdu, kde víc přibrzdil a už nás potom nechytil. S Davidem jsme pak většinu cyklistiky jeli spolu, ale on si v posledním kole zvolnil, aby si odpočinul před během. Já jsem rubal dál a do depa jsem si přivezl náskok. I když jsem pak strávil v depu hodně času, podařilo se mi ten náskok uhlídat,“ popsal finále Grebík, který porazil dva své týmové kolegy z Titanu Trilife – druhého Davida Martina o 31 vteřin a třetího Tomáše Kříže o 64 vteřin.


Skvělý víkend pak český reprezentant podtrhl ve štafetách, do kterých nastoupil společně s Vandou Křížkovou a Tomášem Křížem. „Jel jsem první úsek. Ještě na kole jsme byli s Davidem Martinem, ale v běhu jsem pak nastoupil a předával jsem s náskokem 25 vteřin. Pak už jsme si na dalších úsecích náskok pohlídali,“ uvedl Grebík.


První závod českého poháru štafet tak ovládl Titan Trilife A, který zvítězil před sestavou Titan Trilife B (David Martin, Tereza Svobodová, Filip Václavík). Třetí místo patří Triatlonové akademii Plzeň 2 (Filip Nýdrle, Kristýna Dvořáková, Tomáš Knejzlík).


„Měl jsem velkou motivaci. Závodilo se na domácí půdě, na trati, která mi sedí, a věděl jsem, že se sejde dobrá parta. Dnes jsem fakt chtěl zvítězit,“ usmíval se Grebík po závodě.
Dorostenka zaskočila favoritky


V závodě žen byla po sobotních výkonech jasně největší favoritkou Michaela Štěrbová, která ovládla individuální rozjížďku. A jednoznačně nejlepší čas si připsala také v semifinále, kde na ni druhá nejrychlejší závodnice, kterou byla Kateřina Mičková, ztratila 45 sekund.


V neděli ale bylo všechno jinak! Ještě po plavecké části sice vedla Štěrbová, která byla jedinou závodnicí s plaveckým časem pod 4 minuty (3:55,15), pak ale ztratila své vedení v depu, ve kterém si připsala třetí nejpomalejší čas. Na cyklistické části se dostala do vedení dvojice Kateřina Hadravová a Kristýna Dvořáková. „Střídaly jsme a snažily jsme se spolupracovat. V posledním kopci jsem pak Kristýně ujela a na běhu už jsem si náskok pohlídala,“ vyprávěla v cíli Kateřina Hadravová.


Táborská závodnice je svým věkem ještě dorostenka a ve Zlíně si připsala svůj první titul i pohárové vítězství v absolutním pořadí v kariéře. „Něco takového jsem vůbec nečekala. Vítězství překvapilo i mě samotnou. Asi mi pomohlo to náročné kolo a také skvělí diváci, kteří byli úplně všude,“ usmívala se Hadravová, která si vítězstvím zajistila nominaci na mistrovství Evropy v super sprintu, které se uskuteční 27.-29. května v polském Olštýně.


Pro druhé místo si doběhla Michaela Štěrbová, bronz si ze Zlína odvezla Kristýna Dvořáková.


Český pohár v olympijském a sprint triatlonu bude pokračovat už 28. května na Brněnské přehradě, kde se uskuteční INTERTECH TRIATHLON SUPERPRESTIGE Brno.


Výsledky


SUPERSPRINT TRIATLON Zlín, 14.-15. května 2022


Muži: 1. Radim Grebík, 2. David Martin, 3. Tomáš Kříž


Ženy: 1. Kateřina Hadravová, 2. Michaela Štěrbová, 3. Kristýna Dvořáková


Kompletní výsledky najdete zde.
Hodnocení:
Přečteno 464x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.