Postřehy z mělnického závodu: Triumf Čelůstky a Šimákové, obě cyklistické prémie bral Hirt.

22.07.2008 -
O tomto víkendu Mělník již tradičně hostil Český pohár New balance Cup. Z původních cca 250 přihlášených se na start pod vinicemi postavilo 169 závodníků ve všech kategorií. Oproti loňským ročníkům zaznamenaly tratě menších změn. Plavecká část se sice odehrávala na pískovně Baraba, nicméně v jiné části, blízko vesnice Vliněves.

Cyklistická část tak lehce pozměnila příjezd do města a zároveň byl každý ze 3 okruhů o něco delší. Speciální podívanou slibovala u nás nevídaná, ovšem na závodech SP již téměř běžná, prémie na cyklistické části. Pro první tři v hlavní mužské kategorii byla při průjezdu do prvního a třetího kola slíbena finanční prémie.

V kategorii mladších žáků si sólo jízdou zajistili prvenství L. Kinc a E. Lauberová (oba E.ON Triathlon Team). To v kategorii starších žáků proběhl souboj až do posledních metrů. Z těsného prvenství se nakonec radoval J. Hloušek, který těžil z nejlepší cyklistické části. O svém vítězství mezi staršími žačkami pro sebe rozhodla nejrychlejším během A. Grabmüllerová.
Kategorie dorostu závodila již na stejných tratích jako dospělí, ovšem díky teplotě vody 20,6°C s použitím neoprenů. Svoji dominanci na kole předvedl Lukáš Kočař a mohl se tak radovat z již pátého vítězství v této sezóně. Zároveň si tím předběžně zajistil prvenství i v celkovém pořadí ČP. Druhý skončil Jakub Kršňák, třetí Marek Novotný. Za zmínku jistě stojí fakt, že Lukášův čas by stačil na 14.místo v celkovém pořadí mužů, a to i přesto, že si kolo „objel sám“ (ale je třeba započítat i nějaké zvýhodnění v podobě plavaní s neoprenem). Jestli mu to takto půjde dál, tak by svými výkony mohl předčit i svého otce, o kterém bude ještě zmínka později. Mezi dorostenkami zvítězila Zuzana Vlčková před nejrychleji běžící Petrou Kuříkovou, třetí skončila Tereza Durdiaková.

Ve 14:40 odstartovalo hlavní pole čítající 77 triatletů. Z absolutní špičky chyběl Ospalý, Krňávek, Jaňour (SP Kitzbuhel), bratři Pejsarové, Švarc a slovenský Šimko. Neměl bych opomenout ani Vencu Franckeho, jehož tímto zdravím do Austrálie.

Následující popis bude trochu subjektivní, ale o to peprnější:).
Poučen z předešlého závodu jsem si vlezl do prostoru mezi oplůtky, dokonce jsem byl závodníky vpuštěn i do první lajny, pod podmínkou, že jim nebudu překážet…to se mi podařilo splnit až do konce plavecké části, poté jsem se již trochu motal, hlavně sám sobě:). Z vody jsem vylézal tedy první, letos poprvé, následován štrúdlem závodníků (v 5 vteřinách 8 závodníků), a to zejména zeleného zabarvení.

Chvíli jsem myslel, že je to sinicemi, ale na kole jsem zjistil, že to jsou kluci z Ekolu. Ještě v depu mě předběhl Šlajs, ale v depu jsem mu nedal šanci a na kolo vyskakoval jako první, těsně následovaný Kubínkem.
Hned po půl kilometru se zformovala první 11-členná skupina (T. Kroupa, Hirt, Z. a V. Pospíchalové, Roupec, Čelůstka, Kubínek, Kumstát, Bureš, Šlajs a Mužíček), ve které chyběl například po comebacku skvěle plavající Kočař st. (po plavání 6.). Nemohu si nyní odpustit poznámku na triko Ekolu, ale první balík připomínal pěkný žabinec, ve kterém se sem tam míhaly různě zabarvené šelmy a černá žirafa - moje maličkost:) (i když v minulých závodech byla převaha Ekolu daleko znatelnější). První výjezd na mělnický vrch a první prémie. Bohužel jsem neviděl pořadí na vlastní oči (pár sem metrů pod vrcholem jsem sledoval ujíždějící galusku Honzy Čelůstky a pak jsem měl již trochu zatměno), ale vyhrál Lukáš Hirt před T. Kroupou a F. Kubínkem. Trochu se mi rozjasnilo až při sjezdu z kopce na hrbolaté a mokré silnici. Laktát nahradil adrenalin…ale jen na chvíli, po první zatáčce už to byla zase ta moje dobrá kamarádka, kyselina mléčná. Žabáci naštěstí lehce zpomalili a já se vrátil zpět do prvního paklu, kde jsem přežil až do 15.km, tj. do druhé cyklistické prémie. Průběh podobný jako v té první (1. L.Hirt, 2. P.Bureš a 3. Z.Pospíchal), tentokrát jsem dostal ještě větší kotel a balík již bohužel z kopce nesjel. Při stíhací jízdě jsem byl svědkem pádu o kolo zpět jedoucího závodníka, kterému se smeklo kolo na přechodu pro chodce. Tím se mi zpětně vybavili hrůzostrašné vzpomínky ze závodu z Jablonce, a v technických pasážích tak moje nasazení značně polevilo. Naštěstí mě ne příliš dobře spolupracující druhý balík nedostihl, a tak jsem vybíhal na 11.místě se ztrátou 45s na 10. Šlajse.

Z depa první vybíhal Hirt před Kroupou a Kubínkem. Před druhým výběhem k depu, tj. zhruba na 4.km jsem viděl pořadí následující: Čelůstka, Bureš a v závěsu dvojice Kumstát a Z. Pospíchal a někde kolem nich i Roupec (bohužel nevím, jestli před nimi nebo za nimi). V takto uvedeném pořadí se objevili závodníci i v cíli s tím, že při sprintu na pásku o 3.-5.místo se ještě mezi Kumstáta a Pospíchala vměstnal junior Roupec.
Na běhu mě velice překvapil již zmiňovaný „veterán“ Tomáš Kočař, který mě předběhl již po 1.km (tedy v době, kdy jsem se plazil z kopce a lapal po dechu) a nakonec vybojoval výborné 15.místo. V kategorii juniorů na stupních vítězů doplnil Roupce ještě Petr Šlajs (9.) a Tomáš Řenč (11.).


Tomáš Kočař

V kategorii do 23 let již podruhé zvítězil Zbyněk Pospíchal před svým bratrem Vláďou a Františkem Kubínkem.Osobně si myslím, že si tak dost hlasitě říká o nominaci na zářijové ME do 23 let. V Mělníce ukázal, že se od začátku sezóny výrazně zlepšil nejen na běhu, ale i v plavání.

Závod žen startoval ve 14:42. Jak již je pomalu v českých luzích a hájích zvykem, špička se snažila zviditelnit naši malou republiku v zahraničí (Vodičková, SP Kitzbuhel) nebo daly přednost tréninku či odpočinku, a tak se na startu neobjevila ani jedna z našich dospělých reprezentantek (Frintová, Zemanová, Jiroušková, Trnková a dlouhotraťařky Nováková se Zelenkovou).

Po plavecké části se na čele objevila trojice Lukešová, Šimáková a Kolářová, z vody je sice ještě doprovázela Stonová, ta ovšem zaváhala v depu a na kole se nadále propadala. Druhá skupinka pronásledovatelek tak vypadala následovně: Kolomazníková, Vaverová, Johanidesová a Fanturová. Míša Lukešová se v posledním stoupání neudržela, a tak vybíhala z druhého depa s půlminutovou ztrátou na vedoucí duo Šimáková-Kolářová. Vaverová, Fanturová, Kolomazníková a Johanedisová měli ztrátu dalších 20s, a tak se rozhodovalo na běhu. Další skvělý běžecký výkon předvedla Jitka Šimáková a doběhla si tak pro premiérové vítězství v závodě ČP. Druhá finišovala rovněž dobře běžící Lenka Fanturová, třetí místo pak uhájila Hanka Kolářová před první juniorkou Leou Johanedisovou. Tu doplnila na stupních vítězů ještě celkově pátá Lucie Vaverová a 12. Denisa Platinová. Za celkovou vítězkou Jitkou Šimákovou byla druhá v kategorii do 23 let Hanka Kolářová a celkově 8. Míša Lukešová.

Po závodě ještě všichni - většina naivně:) - čekali na tombolu, kde hlavní cenu, horské kolo Specialized, vyhrál zcela zaslouženě nestor českého triatlonu, Milan Řípa. Jako jeho plavecký trenér to považuji za svůj dílčí úspěch:))) a asi ho ještě požádám o bikové pláště, abych z toho taky něco měl – viz článek o xterře v Děčíně:))).


Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ODKAZY
Fotogalerie na Ehm.cz
Přečteno 1031x

Komentáře

Ludmila není špatné víno. Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.