Tratě v Zellu jsou jedny z nejhezčích, kde jsem závodil, říká David Procházka

1.09.2016 -
Minulý víkend se závodilo na tratích loňského MS v halfironmanu v alpském Zell am See. Na start se postavila početná česká výprava (viz reportáž Tomáše Miky). Přinášíme vám rozhovor s Davidem Procházkou, který bral stříbro ve své věkové kategorii a zajistil si slot pro příští rok. Začátkem října ho čeká legendární Kona, kde doufá, že napraví své vystoupení z roku 2014. Více v rozhovoru

S jakým cíl jsi odjížděl na závod v Zell am See? Měl jsi možnost potrénovat na tratích závodu?

 

Ironman 70.3 v Zell am See byl jeden ze tří vrcholů letošní sezóny. Cílem byla kvalifikace na IRONMAN 70.3 World Championship 2017. Zároveň měl být tento závod posledním z přípravných závodů před závodem v Koně. Trať jsem znal z loňského roku. Přesto jsme kousek od Zell am See společně s Mirkem Richterem na začátku prázdnin absolvovali s rodinami krátkou dovolenou. Ve stejném penzionu bydlel i Pavel Paták tak se dovolená s rodinou shodou náhod změnila na velmi vydatné soustředění na trati závodu :-))

 

Jak se ti líbily tratě tohoto alpského závodu?

 

Tratě jsou jedny z nejhezčích, na kterých jsem kdy závodil. Plavání v čistém jezeře s výhledem na Alpské ledovce. Cyklistické části dominuje 15 kilometrový kopec, který ke konci hodně utahuje. Následuje asi tříkilometrový technický sjezd. Běh pak vede po stezce okolo jezera s průběhem centem Zell am See se dvěma stoupáními v každém okruhu. 

V kategorii čtyřicátníků jsi vybojoval stříbrnou medaili v čase 4:42, což ti vyneslo slot na světový šampionát. Popsal bys, jak se pro tebe závod vyvíjel?

 

Závod byl náročný jak profilem trati, tak i velkým vedrem. V plavání jsem čekal asi o kousek lepší čas. Cílem bylo vyplavat s tréninkovým parťákem Mirkem Richterem, To se bohužel nepodařilo. Na kole se podařilo prodat formu a vytěžit ze znalosti trati. Do depa jsem dojel na druhém místě v kategorii. Na běhu jsem sváděl souboj s horkem, ale přesto se mi brzo podařilo dostat na první místo v mé AG. O vedení jsem přišel asi 2,5 km před cílem. Bohužel jsem už na skvěle běžícího Rakušana nebyl schopen reagovat. 

 

Co říkáš na organizaci a diváckou kulisu? 

 

Organizačně nemám závodu co vytknout. Atmosféra byla oproti loňsku trochu slabší. Loňská atmosféra byla umocněná, tím, že šlo o mistrovství světa a kolem trati byla spousta závodníků, kteří závodili den předem. 

Tvůj syn Matěj s tebou objíždí triatlonové podniky a často se účastní dětských závodů. Jak se mu dařilo tady?

 

Mates tradičně absolvoval v sobotu Ironkids. Předvedl skvělý plavecký a běžecký výkon a skončil na druhém místě ve své kategorii. Nastavil tak laťku hodně vysoko.. V neděli mi pak nezbylo nic jiného než umístění dorovnat..


  

 

Jak hodnotíš své výkony na závodech v letošní sezoně?

 

Letošní sezóna se dosud nevyvíjela moc pozitivně. Na Czechman jsem měl defekt, který se naštěstí podařilo rychle opravit a dotáhnout se na třetí místo v kategorii. Před ME v dlouhém triatlonu v Poznani jsem dostal zánět dásně a pár dní před závodem si musel si nechat vytrhnout zub. Bohužel se zánět nepodařilo úplně vyléčit. Závod jsem si tedy užil déle a intenzivněji než jsem si přál. Bohužel došlo i na mé parádní číslo, opakované zvracení..Čas 9:15 a třetí místo v AG bylo hodně za předsezonním cílem.

 

Co tě ještě letos čeká?

 

Letos už mě čeká jen jeden závod a to Ironman World Championschip na Havaji. Snad se podaří napravit vystoupení z roku 2014. 

Spolupracuješ s trenérem Jardou Hýzlem. Jak vypadá tvůj trénink?

 

Hodinový objem kvůli povinnostem běžného hobíka nejsme schopni navyšovat. Ale kvalita a intenzita tréninků je rok od roku vyšší. Pozitivní je, že se to odráží i na výkonnost. Letos většinu tréninků absolvuji s dalším Jardovým svěřencem Mirkem Richterem. Společné tréninky nás oba výrazně posouvají. Za výkonnostní posun vděčím i Michalovi Zmijovi, se kterým spolupracuji v oblasti mentální přípravy. Původní ambicí, se kterou jsem do spolupráce šel, bylo mé hlavě vysvětlit, že podmínky na Havaji nebudou nijak neobvyklé a že ve vedru, které na Havaji bude panovat, mohu bez obav závodit.

 

Stále spokojen v oddílových barvách berounského Ironstars?

 

Už ani nejsem schopen spočítat, kolikátou sezonu závodím za IRON STARS Beroun. Atmosféra v týmu je výborná, takže není důvod uvažovat o změně.

 

Co sponzoři?

 

Sponzora mám už také řadu let stejného. Jeho jméno je David Procházka..

 

Hodnocení:
Přečteno 761x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka