Ve slovinském Portoroži byli vidět české barvy!

28.05.2006 -
Do slovinského Portorože, závod Evropského poháru v triatlonu, se z Brna vypravila početná skupinka závodníků Ekol týmu. Nejlépe se dařilo Martinu Krňávkovi, jenž obsadil 4.pozici. Závod se vydařil i plzeňskému Přemku Švarcovi, který finišoval na skvělém 6.místě. Jak se dařilo ostatním se dozvíte v rozhovoru s Tomášem Klímou.
V jakém složení jste odjížděli z Brna do slovinského Portorože? Jak dlouho jste
se před závodem aklimatizovali?

Do Slovinska jsem odjížděli ve složení Krňávek(s manželkou Lenkou), Daněk, Jaňour, Pospíchal, Zdražil a Kumstát (Michal se bohužel musel z hranic kvůli vážným rodinným záležitostem vrátit domů). Vyrazili jsme v pátek kolem 9h z Brna a v místě byli po 16h odpoledne. Cesta byla plynulá, bez problémů. Zbyl i dostatek času na odpočinek. Závod byl druhý den v 17h.

Jaký byl profil, konkurence a atmosféra závodu?
Plavání se odehrávalo v moři ve 2 okruzích s výběhem po prvním kole a skokem z mola do druhého.
Na kole čekalo závodníky 5 okruhů po hlavní třídě kolem pobřeží s prudkým stoupáním 550m, ze kterého se zpět jezdilo 90km/h. Běh byl rovinatý po nábřeží a průběhem marinou ve 4 okruzích.
Na startu bylo početné pole (silné zastoupení měli právě Češi) ve velmi dobré konkurenci závodníků, kteří pravidelně startují v Evropském poháru, Světové sérii či SP A. Atmosféra byla velmi dobrá, kolem trati bylo hodně diváků a nedošlo ani k nějakému dopravnímu problému a následně nehodě, neboť je Portorož zavalen velkým dopravním ruchem.

Můžeš popsat co se dělo během závodu? Kde se pohybovali v jeho průběhu závodníci Ekol týmu a další čeští závodníci?
Po plavání bylo pole roztáhlé. Dobře si z našich vedli Krňoš a Sajmon(Jaňour). Po bitce v úvodu ztratili Daněk, Zdražil a Pospíchal. Ale právě tito závodníci velmi aktivní jízdou v prvních 2 kolech se s ostatními dotáhli na špici závodu a pole tak čítalo 50 hlav. V kopci se o nástupy pokoušeli hlavně Němci, Belgičan Van Lierde(Frederic-bratr Luca) a Italové bratři Andrea a Emilio D'aquino a jejich kolega De Gasperi. Michalu Daňkovi došly síly a úplně vyčerpaný po 30km vzdal...Úspěšný atak se zrodil až na začátku 4 kola a dvojice A. D'aquino a Němec Ruderer(první po plavecké části) si do depa přivezla náskok 70". Prvně jmenovaný náskok uhájil a dotáhl únik na běhu (4 okruhy podél kolonády a moře s průběhem marinou) do vítězného konce. Za ním se rozpoutala běžecká bitva početného pole. Kdo zůstal v zadu při najíždění do depa, měl rázem 40" ztrátu na prvního ze skupiny.
Krňoš se propracovával dopředu a v závěru vybojoval 4. místo. Na jeho pojetí byl znát výkonnostní vzestup a myslím, že do ME bude velmi dobře připraven. Výborně mu sekundoval plzeňský závodník Švarc, který se Martina držel a mírně ztratil až v závěru. Bylo z toho však výborné 6.místo.
Ostatní kluci dobojovali na těchto příčkách... 35. Jaňour - 3:50min, 44. Pospíchal -5:12min, 53. Zdražil -7:10min.
Pořadí vepředu... D'aquino A. ITA 1:45:34, Muetschard GER -11", Cierpinski GER -18", 4. Krňávek -30", 5. Risti ITA

Byli závodníci Ekol týmu v cíli spokojeni se svým umístěním a předvedeným výkonem?
Martin Krňávek byl velmi spokojený. Sám cítí, že jde výkonnostně nahoru. Honza Jaňour a V. Pospíchal byli spokojeni napůl, s průběhem závodu a cyklistikou ano, ale sami uznali, že je potřeba závodit venku co nejvíce a v konkurenci a vyrovnanosti pole se postupně prosadit. Pro T. Zdražila to byl první větší závod s muži, ale jeho bych pochválil za velmi dobré plavání a cyklistiku, na běh mu už nezbyly síly.

Jak hodnotíš jejich vystoupení ty? Na čem je potřeba ještě tvrdě zapracovat a
naopak co je jejich silná stránka?

Honza Jaňour je silný v plavání a tradičně na kole, na běhu mu ještě chybí lehkost, které počítám do ME23 dosáhne. V závěru běhu už to vypadalo dobře. V. Pospíchal byl vynikající při cyklistice, ztrácel po plavání nejvíce a dokázal v kopci pořádně šlápnout. Potřebuje zlepšit plavání, co se týče pohybu v balíku(výkonnostně na to má) a dále se uvolnit  při běhu. Byl po únavě z kola hodně stažený. O ostatních jsem se již zmiňoval.
Důležité zejména bude, aby startovali na těchto podnicích i nadále a hlavně v běžecké části si zvykli na rychlé a vyrovnané závodění až do cíle. Michalu Daňkovi doufám příště závod sedne a ukáže se už třeba tento víkend při MČR ve sprintu v Poděbradech.

Zelenkové by neměla nominaci na ME uniknout

I v závodu žen měla ČR zastoupení a na startu se sešel hned trojlístek závodnic. Zelenková, Jiroušková  a Trnková se pokoušeli získat zbylé nominační místo na ME v triatlonu. Podmínkou bylo dokončit do 5.místa.

Lucie Zelenková, kvůli svým alergickým potížím úmyslně vynechala nominační závod v Brně a vše vsadila právě na závod ve Slovinsku, který  ji vyšel dle představ. Časem 1:58:19 doběhla na druhém místě a nominace na ME by ji neměla minout. Jana Jirouškovou závod v Brně kvůli defektu vzdala a v Portoroži skončila na 5.místě. Vendula Trnková finišovala na 8.pozici. O konečné nominaci se na ME se rozhodne ve středu výkonný výbor ČSTT.