Šárka Grabmüllerová skončila na konečném 2.místě SP

2.04.2006 -
Šárka Grabmüllerová, reprezentantka v zimním triatlonu, v uplynulém víkendu zakončila svoji zimní sezónu. Před startem posledního závodě SP ve finském Kuopiu byla matematika konečného umístění nekompromisní. Jen vítězstvím v závodě se posune na celkové druhé místo!!! Jak už nadpis prozrazuje Šárce se to podařilo a pro český zimní triatlon je to bezesporu skvělý výsledek. V rozhovoru se Šárkou se dozvíte jak se vyvíjel závod, co chystá na nejbližší týdny, ale i hodnocení Ivo Grabmüllera závěrečného závodu.

Prozradíš čtenářům jak se ti vedlo na závodních tratích ve finském Kuuopiu? Jsi s výsledkem spokojená? Na jakých místech jsi se pohybovala v průběhu závodu?

Ironií osudu v letošním roce světový pohár začínal a končil ve Finsku - na podzim ve Vuokatti a teď na jaře v Kuopiu. Zatímco na podzim ve Vuokatti nebylo po sněhu ani památky, tady ho bylo tolik, že snad ani letos nemůže roztát. Tratě v Kuopiu, což je asi 90 tisícové město severně od Helsinek, vedly nedaleko centra města a byly poměrně náročné především svou délkou (8 km běhu, 15 km MTB a 10 km lyže). Navíc noční sněžení vystřídal celodenní déšť, který ze závodu udělal skutečný očistec.

Předzávodní matematika byla jasná - jedině výhra mě může vynést až na druhé místo v celkovém hodnocení světového poháru o které jsem soupeřila s Němkou Juttou Schubert. Od tohoto cíle se odvinula taktika - udržet se v běhu, neztratit moc na kole a na lyžích zaútočit. Déšť tuto taktiku podpořil, protože ještě více ztížil již tak těžkou lyžařskou trať.

Do depa jsme skutečně doběhli bok po boku, po kole jsem ztrácela něco málo přes 20 vteřin a na lyžích jsem skutečně zaútočila - na 3 km jsem Juttu dojela a také díky výborně jedoucím lyžím jí nedala šanci. Do cíle jsem na ni najela více než dvě a půl minuty. Vše zpovzdálí sledovala Norka Johansen, které jsem tak vrátila porážku z mistrovství světa v minulém týdnu.

Takže s výsledkem jsem více než spokojená.

 

Šárko máš za sebou poslední závod ve světovém poháru v zimním  triatlonu. Je ta nejvhodnější chvíle zhodnotit právě skončenou sezónu? Jsi spokojená nebo jsi očekával od sebe víc?

Myslím si, že jsem v konečném pořadí vytěžila maximum - jsem druhá za staronovou královnou zimního triatlonu Sigrid Lang - určitě tedy spokojenost. V průběhu sezóny jsem ale udělala několik chyb - mohla jsem vyhrát ve Vuokatti, být lepší ve Freudenstadtu, nebýt nemocná v Liechtenštejnsku a na ME v Itálii. Ale to je jenom kdyby a to ve sportu moc neplatí. Prostě konec dobrý, všechno dobré a tak je to i v mém případě.

 

Předpokládám, že nejbližší program je odpočinek a nic nedělání? Těšíš se na nadcházející odpočinkové období? Nebo už spřádáš v hlavě plány na další sezónu?

Z jedné strany jsem moc ráda, že to skončilo, protože obzvlášť poslední měsíc byl na cestování hodně náročný (ME Itálie, dvojzávod Rakouského poháru, MS Norsko, světový pohár Finsko). Podobně jako v minulých letech nebude odpočinkové období moc dlouhé - na konci dubna začíná Český pohár v duatlonu a také nepochopitelně Xterra. Jeden ze závodů bych ráda jela. Doufám, že si to konečně v Karlových Varech rozmysleli s koupáním. V dubnu je na to přece jenom trochu brzy........

 

Kudy vedla tvoje cesta k zimnímu triatlonu? Kdy jsi ho poprvé okusila?

Má cesta k zimnímu triatlonu vedla přes mého manžela. Ten jej začal jezdit již v roce 1996. V následujícím roce jsem měla premiéru zimního triatlonu při Evropském poháru v Mariahofu v Rakousku a byla jsem pátá. Ten samý rok jsem vyhrála na Bedřichově první zimní triatlon u nás.

 

A osobní otázka na závěr. Prožívají žáci  zkladní školy, kde vyučuješ, úspěchy a neúspěchy s tebou a vědí  z jakých disciplín se skládá zimní triatlon :-)?

V současné době učím čtvrtým rokem jedny žáky. Je neuvěřitelné jak bedlivě sledují mé výsledky - nejen triatlonové, ale například i ty lyžařské.

Samozřejmě většina z nich zná všechny discipliny zimního triatlonu.

 

 

Položili jsme také otázku pro Iva Grabmüllera, koordinátora zimního triatlonu

 

Kdo všechno se zúčastnil z českých reprezentantů závěrečného závodu světového poháru a jak jsou spokojeny s umístěním a výkonem?

Závěrečného závodu letošního světového poháru v zimním triatlonu se kromě Šárky zúčastnil i Pavel Jindra a podal výborný výkon. Už v běhu se držel za vedoucí dvojící Holme, Frommelt, na kole se propracoval na třetí místo a dlouho to vypadalo, že si jede pro první stupně vítězů ve světovém poháru. Bohužel ve velmi náročné lyžařské části o svůj více než minutový náskok přišel a přibližně 2 km před cílem se přes něj přehnalo finsko-slovenské duo Bartoň, Rissanen (v cíli byl šťastnější Bartoň). Nicméně skalp vítěze dvou závodů letošního světového poháru Itala Antonioliho se určitě počítá a navíc jeho čas určitě ještě přijde.

 

foto archív:

Fotografie jsou z podzimního SP ve finském Vuokatti (1.10.2005). Zvláštností bylo 15 °C a lyžařský
tunel o délce 1,2 km, ve kterém vedla část lyžařské tratě. V té bylo ovšem
-8 °C. Bohužel na takto rozdílné teploty nedokázali Šárce namazat lyže a tak
přišla o výhru asi 2 km před cílem.

 

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Konkurence na MS v zimním triatlonu byla prvotřídní!

Galerie

   

Přečteno 328x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.