Triathlon Most má potenciál evropského formátu, říká vítěz Jakub Langhammer

20.08.2021 -
Vrátil se z Austrálie, narodila se mu dcerka a začal pracovat jako učitel. Jakub Langhammer v barvách CSG TRI Team přesto ukázal na domácích tratích premiérového ročníku Triathlon Most skvělou formu a v čase čtyř hodin triumfoval. Nyní se chystá na šampionát v Šamoríně a křest ironmanským ohněm. Více v rozhovoru

Jak se rodilo tvoje vítězství na Triathlon Most?

Od začátku plavání jsem chtěl být v kontaktu s prvními závodníky, což se povedlo a na kolo jsem vyrážel společně s Matějem Burianem. Po pár km nás dojel Pavel Wohl, který neváhal a dlouhým nástupem si vytvořil cca 400-500m náskok, který udržel do třetího kola. Ve třetím kole (ze čtyř) jsme Pavla předjeli a pokračovali dál opět ve dvou. V posledním okruhu mi pořádně došlo, a tak jsem do depa dojížděl s pár vteřinovou ztrátou na Matěje, kterou se mi po prvním km podařilo smazat a vedení jsem udržel až do konce běhu.

Jakou roli pro tebe hrála domácí trať?

Jelo se na tratích, kde minimálně jednou týdně trénuji, takže jsem přesně věděl, do čeho jdu. Věděl jsem, že to bude rychlá trať, která je současně hodně náročná.


Kdo byl pro tebe největší soupeř?

Před závodem jsem věděl pouze o Pavlovi Wohlovi, který si na mě brousil zuby. Na startovku jsem před závodem nekoukal, o to větší překvapení jsem měl po plavání, když jsem viděl Matěje Buriana, který je taky skvělý triatlonista a kvalitní soupeř.

Věřil sis před startem na vítězství?

Nemohu tvrdit, že jsem si věřil, ale přál jsem si vyhrát. Přeci jen to byl závod, který mám doslova za barákem. Současně jsem ale netušil, jak na tom budu fyzicky po náročném závodě ve Švýcarsku, který se jel pouhých 7dní před triatlonem Most. Celý týden před závodem jsem spíše odpočíval a trénoval jen minimálně, bez intenzit a tak jsem čekal, co to se mnou udělá.

Co říkáš na svůj čas (plavání 25:33, kolo 2:09:55, běh 1:22:11 – celkově 4:00:25) a výkon v jednotlivých partiích závodu?

V průběhu celého závodu jsem nebyl ve své kůži, ale snažil jsem se si to v závodě nepřipouštět a chtěl jsem předvést co nejlepší výkon. Na kole jsem se pohyboval o 20 wattů níže a na běhu nemělo úplně smysl běžet na hraně v takovém teple. Před závodem jsem doufal v čas kolem 3:50, ale na to jsem v neděli neměl. Za ideálních podmínek si dokážu představit čas pod 3:50, který je na této trati reálný. Tak třeba příští rok..


Jaká byla atmosféra prvního ročníku? Jaké máš reakce od závodníků?

Triatlon Most má opravdu velký potenciál být závodem Evropského formátu. Od závodníků, se kterými jsem měl možnost mluvit, tak šla vždy pozitivní reakce, která jen potvrzuje moje slova.

Slavil jsi tento triumf?

Na oslavu zatím nebyl čas. Oslavy si nechávám na konec sezony, až bude čas a prostor. Teď se musím soustředit na kvalitní regeneraci na následující závody.


Které závody jsi zatím letos absolvoval a jak se ti dařilo?

Kvůli pádu na kole a narození dcery jsem začal závodit až později, koncem červa, na Mistrovství Evropy Walchsee, Rakousko, kde jsem mým výkonem překvapil sám sebe. Popravdě jsem netušil, jak na tom budu fyzicky a jak budu konkurenceschopný. Před závodem jsem byl opravdu hodně unavený z časového presu, který panoval posledních pár týdnů před závodem. Překvapením bylo konečné 14. místo a hlavně můj výkon v průběhu závodu. Dva týdny po Rakousku jsem chtěl zjistit, jestli můj výkon nebyla jen náhoda a tak jsem se postavil na start Hamrmana, kterého jsem vyhrál. Poté jsem měl pár týdnů prostor na kvalitní trénink (jako učitel jsem měl „prázdniny“), který jsem prodal předminulý týden ve Švýcarsku na Ironman 70.3 Raperswill-Jona, kde jsem dokončil na 9. místě. Zpětně mě mrzí těch 37 vteřin, které mě dělily na 6.místo mezi profesionály, ale opět jsem měl radost, že jsem mohl prohnat kluky, co se triatlonem živí.

Nedávno se vám narodila dcerka, jak to ovlivňuje tvůj trénink?

Od narození dcery se pohybuji kolem 10-15 hodin tréninku týdně, což je o 5-10 hodin méně, než tomu bylo posledních 5 let. Více z pracovních důvodů nezvládám a vlastně ani nechci zvládat. Nechci si nechat ujít tak pěkné období, jaké momentálně s narozením dcery máme a zpětně litovat, že jsem kvůli tréninku něco propásl. Jelikož se triatlonem neživím, tak musím myslet i na zabezpečení rodiny po finanční stránce a tak plno času věnuji práci, která mi momentálně zabírá nejvíce času.

Několik let jsi trénoval v Austrálii, v čem je současný trénink jiný?

Jiný je v mnoha ohledech. Nejzásadnější změna je v čase, který tomu věnuji. Ať už před, v průběhu, nebo po, tréninku. Dále byl pro mě triatlon na prvním místě a vše se kolem něj točilo. Teď jsou priority jinde a možná i proto se mi tak daří. Teď si užívám každou minutu v tréninku a trénování mě začalo opět bavit. Dříve jsem trénoval, protože jsem musel – byl to ale jen můj pocit, nikdo mě do tréninku nenutil. Trénuji stále pod Australským trenérem Bradem Kahlefeldtem, který mi dělá tréninky přesně podle mých časových možností, za což mu moc děkuji.

Jaké jsou tvé další závodní plány?

Za necelý týden a půl budu startovat na Mistrovství Světa série Challenge na The Championship Samorin, Slovensko. Tratě budou hodně podobné triatlonu v Mostě a jsem zvědavý, jak se mi na nich bude dařit. Rovina mi moc nevyhovuje, ale nic to nemění na tom, že do závodu vložím maximum. Zřejmě poslední závod letošní sezony bude mé velké překvapení, které jsem tajil až do víkendu a tím je dlouhý Ironman v Klagenfurtu. Poprvé pojedu dlouhého Ironmana a strašně se na to těším. Chci mít spojený můj první start na Ironmanu s narozením dcery ve stejném roce. Až budu v triatlonovém důchodu, tak se mi to bude dobře pamatovat.


Hodnocení:
Přečteno 1400x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.