Závod měl stejnou atmosféru jako by covidu nebylo, říká David Jílek

16.03.2021 -
Triatlonista ze Zábřehu na Moravě si v sobotu zajel zpestřit přípravu ostrým startem na Ironman 70.3 Dubai. Na rychlých tratích zajel čas 4:15 a vzhledem k omezeným možnostem v tréninku byl celkem spokojený. A další víkend se chystá na velmi zajímavý projekt. Jaký? dočtete se v našem rozhovoru

Jak ses připravoval na závod v Dubaji?

Příprava byla typická pro náš kraj, v podstatě celou zimu jsem trávil na skialpech, nebo na běžkách (mám to pod kopec asi 25 minut autem). No a po tom, co jsme přestali plavat venku (někdy v půlce prosince), to bylo bez plavání. Asi měsíc před Dubají jsem ale začal jezdit na bazén do Klodska (to mám hodinku), takže 3x týdně se to dalo kousnout. Běh byl zatím bez nějakých specifických motivů a cyklistiky velmi málo - jen abych nezapomněl, tak občas trenažér a když bylo venku sucho, tak venku...

Co bylo důvodem, že jsi zamířil na tento závod?

Měl jsem naplánovaný Israman v Izraeli a dlouhý triatlon v Africe na Sahaře. Bohužel se oba závody zrušily, a tak nezbylo nic jiného, než hledat jinde. Dubaj byla asi jediná destinace, která vycházela trosku normálně (z hlediska dnešní doby) a komplikace s cestováním byly ještě nějakým způsobem přijatelné.    

Jak proběhl let, jak ses aklimatizoval na dost odlišné klima a jak jsi vyladil před startem? 

Cestoval jsem se dvěma kamarády - všichni máme rodiny a vzhledem k tomu, že jsme jeli sami, chtěli jsme čas mimo domov co nejvíce zkrátit. Do Dubaje jsme přiletěli ve středu ráno, takže na aklimatizaci a nějaké „vyladění“ moc casu nebylo, ale s tím jsem tam jel. No a v sobotu (den po závodě jsme už ve 20:00 přistávali v Praze).


S jakým cílem jsi šel do závodu?

Vzhledem k tomu, že je to naprostá „placka“ a ještě půlka, navíc toho specifického tréninku nebylo opravdu moc (téměř žádný), tak jsem nečekal zázraky. Jsem realista a vím, kde je svět, kde jsou výkony ostatních a jaké mám možnosti na určitých typech závodů. Takže jsem chtěl zajet na co aktuálně bylo, což se myslím podařilo. Chtěl jsem si hlavně zazávodit, zmáčknout se a trošku rozbít ten čas bez závodů, který trvá bohužel již od říjnového Wintermana.

Popsal bys průběh závodu?

Plavání jsem trošku zaváhal v počátku, takže mi asi 800 metrů trvalo, než jsem se zapracoval do skupinky, která vylézala z vody cca lehce pod 28 minut. Kolo jsem bohužel udělal chybu hned na začátku a nechytnul větší skupinku, se kterou jsem opouštěl vodu, a tak jsem si jel celých 90 km v podstatě svoje tempo, abych byl schopný běžet. Běh už pak byl jen o tom, stanovit takové tempo, abych se neuvařil..Takže bez větších krizí v každé disciplíně (myslím, že výsledek odpovídá přesně tomu, jak jsem měl aktuálně natrénováno).


Jaká byla atmosféra závodu v této specifické době v této exotické destinaci?

Vzhledem k tomu, že jsem cestoval s kamarády, kteří šli závod ze série Ironman poprvé, měl jsem strach z toho, aby nepřišli o jeho atmosféru díky Covid opatřením. Toto se naštěstí nestalo a závod měl naprosto stejnou úroveň a kulisu, jako by Covidu nebylo..Samozřejmě až na pár výjimek, ale ty byly úplně ok.

Jak jsi vnímal ostatní české závodníky?

Čechů v závodě bylo poměrně dost, ale bohužel jsem neměl čas se s některými po závodě ani před závodem potkat. Tak jsem se snažil povzbudit při závode aspoň ty, které jsem poznal.

Co máš dalšího ve sportovních plánech?

Teď o víkendu (sobota 20.3.) jsem s kamarádem vymyslel takovou benefiční akci, kdy se pokusím o everesting na skialpech u nás v Koutech. Jde o akci, jejíž cílem je vybrat nějaké peníze pro dvě rodiny s nemocnými dětmi od nás ze Zábřeha a ze Šumperka. Celá částka se poté rozdělí rovným dílem mezi tyto dvě děti. Zatím se podařilo vybrat 214 000Kč a ještě něco máme přislíbeno, tak jsem moc rád. No a pro mě to tak bude takový pěkně dlouhý Ironmanský den na lyžích. Vzhledem k tomu, ze kopec má převýšení cca 520 metrů a budu muset tedy udělat cca 17 výstupů, tak to vidím tak na 15-17 hodin, když to dobře půjde..

Kdyby měl někdo chuť přispět, nebo vzít lyže a absolvovat nějaký vystup se mnou, budu rád!

No a další závody začnu hledat ihned po této akci. Už se zase moc těším. 

 

Odkaz na sbírku:

https://www.darujme.cz/projekt/1204388

 

Odkaz na událost: 

https://fb.me/e/G9zHylkA

 

Hodnocení:
Přečteno 1440x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.