Dávám si pozor, abych se nepřetěžoval, říká Petr Vabroušek

10.01.2020 -
Zlínská ikona českého triatlonu Petr Vabroušek završil vloni jubilejní třicátou sezonu, ale končit ještě zdaleka nehodlá. Jak se mu dařilo, kde se mu nejvíc líbilo a kde to bylo na hraně možností a schopností? více v našem rozhovoru

Jaká byla tvoje loňská sezona?

"O dost lepší, než jsem si před ní uměl vůbec představit. Vyhrál jsem 4 závody na Ironman distancích (Sahara, Slovakman, Estonsko, Blacklake Černá Hora) a zajel nejrychlejší Ultraman čas v historii (Czech 515 Ultra)."

Kolikátá byla?

"S veslováním 35., v triatlonu 30."

V čem byla jiná než ty předchozí?

"Celkově asi v ničem. Užil jsem si ji podobně jako těch 34 předešlých."


Které závody a triatlonové akce byly pro tebe nejlepší?

"Czech 515 Ultra v Račicích. V roce 2018 jsem už absolvoval Ultraman Florida (1. místo) a MS Ultraman na Havaji (3. místo). Oba to byly moc krásné a extrémně náročné závody. Ale areál račického veslařského kanálu je mi blízký kvůli mé veslařské minulosti (už před 30 lety jsem tam závodil). Pro formát Ultraman (10-421-84) je ale naprosto unikátní. Nabízí 100% uzavřené bezpečné a kvalitní tratě. Váš support vás nemusí stíhat autem a má vás jako na dlani. Se všemi soupeři se opakovaně potkáváte. Veškeré zázemí včetně noclehu je uvnitř areálu. Myslím, že Tomáš Racek a kluci Atarsiové odvedli skvělou práci a tento závod má velkou budoucnost. Ostatně stejně jako unikátní lednový závod na Sahaře v Alžírsku - rovněž z dílny Adama a Kuby Atarsii. Úžasný svou atmosférou, filozofií i náročností je samozřejmě i srdcovka Winterman manželů Peškových. Totéž by se dalo říct o Krušnomanovi  - rodinném pokladu Langhamerů, Czechmanovi, Moraviamanovi, Slovakmanovi… Rozhodně si u nás máme z čeho vybírat!"


Kde to bylo nejnáročnějších a musel sis „hrábnout“ na dno sil?

"Jednoznačně XTRI Blacklake v Montenegru. Pořadatelé chtěli udělat nejtěžší závod z celosvětové série XTRI a to se jim podařilo asi více, než původně zamýšleli. Plavání pod hvězdou oblohou ve dvou ledových jezerech i cyklistika s převýšením 3600m byly ještě v „XTRI“ normě. Ale maraton s převýšením 2600m s horolezeckými úseky po kluzkých skalách ve výškách 2000-2400mnm byl opravdovou lahůdkou. Pro černé finišerské tričko na vrchol závěrečné sjezdovky jsem se vydrápali jen 3 a bílé triko v dolním cíli o 700 výškových metrů níže jen dalších 8. Příští rok se poběží po neméně krásných trailech, ale bez horolezeckých pasáží nad 2000 metrů."

Zdravotně vše v pořádku?

"Naštěstí ano. Dávám si pozor, abych se nepřetěžoval…"

Čí výkon na světové a domácí triatlonové scéně tě nejvíc zaujal?

"Na Havaji byl suverénní Frodeno, u nás mezi železňáky Tomáš Řenč a skvěle závodila i Simona Křivánková."

Jakou máš zimní přípravu?

"Po říjnovém trojzávodě (Ultra 515, Blacklake, Winterman) jsem si dal téměř celý měsíc pořádný oraz a v prosinci už naskočil do přípravy naplno. Už mi to zase hodně chybělo. I v zimě se věnuji všem disciplínám včetně posilovny." 


Už máš jasnou představu ohledně závodů v sezoně 2020?

"Zatím je to ve vývoji. Tradičně řeším i hodně víkendů, kde je více akcí na kterých bych rád startoval, ale musím vybrat jen jednu. Jisté jsou zatím:

12.1. Triathlon North Africa (IM DIstance na Sahaře)

31.1. Israman (IM disance v Eilatu)

4.-6.3. Ultraman Challenge Izrael (Ultraman distance od Galilejskeho jezera do Eilatu)

Určitě bych nechtěl chybět na většině závodů Czechman Tour a rýsují se i zajímavé pozvánky na nové závody v zahraničí..."

Co je pro tebe ještě výzvou?

"Každý nový závod. Ať už je to jeden z těch, na které se rád vracím, anebo naopak nové destinace a distance.

Můj kamarád Lukáš Urbánek trénuje na plaveckou 6ti hodinovku ve Zlíně (29.3.) a už jsem s ním zkusil přežít několik 6-7kilometrových tréninků (obvykle plavu 2-4km). Tak si začínám hrát s myšlenkou, že to taky vyzkouším. Pro někoho, kdo se v 16 letech sám učil kraul s prsovými nohama, to je určitě zajímavá výzva."

Tvůj syn Filip se také hodně věnuje sportu a na některé závody jezdíte společně. Co říkáš na jeho výkony?

"Filip se vrhnul běhání a lezení po stěnách a neskutečně ho to baví. Většinu běžeckých tréninků absolvujeme spolu, jen rychlé úseky mu už pár let nerozběhnu… Vyzkoušeli jsme spolu Horskou výzvu i swimrun a v obojím jsme společně zvítězili, což je mnohonásobně víc, než když něco vyhraju sám. V zimě jsme spolu prožili úžasnou World Marathon Challenge se společnými prožitky na celý život. Dělá mi velkou radost! A sportu se věnuje i ve svých iOS aplikacích (Swimrun World, Relays, Runny, Eveny,…)."


Angažuješ se také v různých médiích. Píšeš články, vystupuješ v televizi..Jak to vnímáš?

"Mám za sebou 200 Ironmanů a 1500 dalších závodů, takže nějaké ty zkušenosti už jsem posbíral a nechci si je s sebou vzít do hrobu. Rád se o ně občas podělím, aby se další sportovci mohli vyvarovat spousty chyb, kterými jsem během let prošel. Ať už formou článků a knihy „Jak na triatlon“ (chystá se druhé rozšířené vydání) nebo osobním trénováním své malé skupinky triatletů a ultraběžců. A rád občas připomenu, že u nás zastupuji neopreny Blueseventy a kompresky SLS3. I to mi přináší dobrý pocit ze spokojených zákazníků a jejich výsledků..."

Co bys popřál triatlonovým čtenářům našeho serveru?

"I cesta je cíl a tak si užívejte každý okamžik na své životní cestě. Čím víc si to budete užívat, tím lépe vše dopadne (nejen ve sportu)!"

Kde tě mohou naši čtenáři nejlépe sledovat?

"Stránky se statistikami nejdou na  www.petrvabrousek.cz. Téměř každý den dávám něco nového na svůj Facebookový profil www.facebook.com/PetrVabrousek a Instagram www.instagram.com/Petrvabrousek."

Hodnocení:
Přečteno 2702x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.