Petr alias “DOKTOR“

25.02.2020 -
Přezdívku doktor má mnoho lidí, ale na Petra Červenku skutečně sedí. Vyléčí ledacos obrazně řečeno, nicméně jeho šálek kávy je fyzioterapie a oblíbený sport nečekaně triatlon. Mezi jeho klienty patří mnoho šampionů.

Kdo je Petr Červenka, jak by si charakterizoval svou osobnost? 

To je spíš otázka pro někoho, kdo mě zná (směje se), třeba moje žena říká, že jsem introvert, který má rád společnost, ale nesmí se tam mluvit o tom, koho co bolí. 




Jaké sportovní úspěchy máš za sebou? 

To je jednoduché. Žádné a vlastně spoustu. Pro mě, je sportovní úspěch každý úspěšně dokončený závod, kdy mám pocit, že jsem odvedl své maximum.  Umístění nehraje zásadní roli.


Jaký je tvůj vztah k triatlonu? 

Triatlon mám opravdu rád. Je to opravdu nádherný a komplexním sport. Mám rád vytrvalecké distance. Sám se věnuji polovičním distancím a neskrývám obdiv pro všechny, kteří se věnují dlouhému triatlonu. Já na to nemám hlavu. Možná později.  (…zeptám se ženy 😉)


Je před námi další sezóna, mnozí odjíždí najíždět km do teplých krajů, ladí formu. Tvé rady, tipy z pohledu fyzioterapeuta jsou jaké? 

Pokud jen z pohledu fyzioterapeuta, tak je to vcelku jednoduché. Dopřejte si dostatek času na správnou regeneraci a chápejte strečink, jako neoddělitelnou součást vašich tréninkových jednotek. Nevyměňujte krátkodobé cíle za ty dlouhodobé. Vždy vás to dožene. S nedoléčeným zraněním se sice dá postavit na start závodu, ale nemusíte dokončit sezónu, a to ani ty další. 




S jakými problémy za tebou chodí triatlonisté nejčastěji, dá se to vůbec paušalizovat?  

To je opravdu různé. I když většina jsou přeci jenom způsobena přetěžováním při tréninku vytrvalců. Ramena – kolena – achilovky. To jsou takové “evergreeny” naprostá většina toho jsou přenesené bolesti, které s přímo s kloubem jako takovým nesouvisí. Tam se dá “fyziem“ zachránit spousta věci bez zbytečných operací a jiných zásahu do integrity kloubu. Někdy je ovšem zásah ortopeda nezbytný. Jinak samozřejmě vertebrogenní záležitosti. To znamená zjednodušeně řečeno vše s páteří a obratli. To je zase fenomén u zbytku i nesportujících klientů. Tomu se nevyhne nikdo z nás.

Páteř je nejkrásnější a nejsložitější věc jakou znám. Má právo se u každého z nás občas zaseknout nebo kousnout a říct: stačilo, potřebuju si odpočinout. Každý segment má svá specifika a jsou pro něj typické různé problémy. Klasika je ovšem “bederka” - bolesti ve spodních zádech. 


Věčné téma je regenerace, co ty sám, dodržuješ, praktikuješ?

Já mám hrozně rád saunu. Je to skvělá věc, kde se kombinuje spousta regeneračních technik. Stihnu tak jednu týdně, bohužel. Jinak kvalitní spánek a dobrá strava. Tělo má vlastní regenerační procesy, které fungují dobře, pokud jim dáte dobré podmínky. Máme malé děti a moje manželka je také sportovec, takže máme stejný zájem a snažíme se takzvaně “ žít zdravě” Regenerace je složitá věc a každému muže vyhovovat něco jiného. Proto existuje mnoho způsobů, postupů a různých procedur. U sportovců to mohou být i aktivní formy regenerace, než jen odpočinek a nohy nahoře. Samozřejmě jsou to jiné intenzity zátěže. 

Pokud jsem v přípravě, dopřeji si dobrou masáž, polárium a otužování. Miluju chladové procedury. Nejsem moc na válení v teplých bublinách. Jinak regeneraci přednáším na trenérských kurzech, dvě hodiny mi tam nestačí. Třeba se k tomu ještě někdy dostaneme…



Hodnocení:
Přečteno 1976x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.