České úspěchy v Xterře, na Challenge, EP a WTS

29.04.2019 -
Helena Karásková zahájila svou Xterra sezonu druhým místem v Řecku. Petr Vabroušek bere 6.místo v náročném ironmanu na Taiwanu. České výsledky na WTS a EP.

Xterra Greece

Po úspěšném zahájení závodů ve swimrunu se Helena Erbenová Karásková postavila minul víkend na start závodu Xterra Řecku. Začátek závodu se pro Helenu vyvíjel jako obvykle, když již po plavecké části nabrala celkem vysokou ztrátu na čelo ženského startovního pole. Helena má však nejsilnější disciplíny kolo a běh a tak začala velká stíhací jízda. Helena zajela nejlepší cyklistický čas a tím  se přiblížila boji o nejvyšší pozice. Helena již však nenašla tolik sil v běžecké části, aby se dokázala posunout na příčku nejvyšší. Nestačila pouze na skvěle běžící vítězku závodu Lesley Paterson. V závodě mužů zvítězil Arthur Serrieres.


zdroj: facebook xterra greece

Challenge Taiwan

“6. místo, 9:50. 194. dokončený závod na Ironman distancích a díky podmínkám jeden z nejtvrdších. Plavání v 29°C teplé vodě společně s Tomem na pohodu a s rezervou za 63 minut. Na kole to ještě díky silnému větru od moře a 38,5km průměrné rychlosti větralo a jelo to pěkně. Na maratonu jsem s pocitovou teplotou 39°C vydržel bojovat do poloviny v tempu 4:45/km a v té druhé už jsem bojoval hlavně o to, abych nepřešel do chůze”, tak hodnotí Petr Vabroušek závod na Taiwanu ve velice náročných podmínkách.

WTS Bermudy

BERMUDY, 27. dubna 2019 - Dvojice českých reprezentantů se představila v sobotu 27. dubna v závodě mistrovství světa (WTS) na Bermudách. Vendula Frintová vybojovala 17. místo, když ji o lepší výsledek připravil pád. Jan Čelůstka bohužel cíl neviděl.

Druhý závod seriálu mistrovství světa se konal na Bermudách, kde se závodilo na olympijských distancích. 1500 metrů plavání bylo rozděleno do dvou okruhů, 40kilometrová cyklistika se pak odehrála na deseti okruzích a 10km běh na čtyřech.

Vendula Frintová vybíhala strmé schody vedoucí z vody na 22. pozici. Na první Jessicu Learmonthovou ztrácela po plavání 40 sekund. Cyklistickou část velmi zkomplikoval déšť a v některých pasážích i voda tekoucí po silnici. České reprezentantce ještě ztížil situaci pád, který ji připravil o lepší umístění. Do druhého depa tak přijela ve skupině na 18. až 31. místě. Do běžecké části pak vstupovala ze 24. místa se ztrátou 4 minut a 39 sekund na první místo. V běžecké části se na čele závodu rychle osamostatnila Američka Katie Zaferesová, která si vypracovala téměř dvouminutový náskok, s nímž proběhla cílem. Druhá Britka Learmonthová na ni ztratila minutu a 40 sekund. Bronz si odvezla Kanaďanka Brownová. Vendula Frintová opět potvrdila, že se v běžecké části umí probít startovním polem dopředu. Cílovou branou v bermudském přístavu tak proběhla na 17. místě se ztrátou 5 minut a 7 vteřin na vítězku.

V závodě mužů se představil Jan Čelůstka, který se dostal na startovní listinu na poslední chvíli a neměl dost času na aklimatizaci. Plaveckou část dokončil na 33. pozici. Na vedoucího Francouze Vincenta Luise přitom ztratil 23 sekund. V cyklistické části se na čele vytvořil početný balík 32 triatlonistů. Jan Čelůstka pracoval ve druhé skupině, jejíž součástí byl i světový šampion Mario Mola. Do druhého depa jako první přijel Němec Schomburg, s půlminutovým odstupem se pak přiřítil balík největších favoritů. Český reprezentant přijel ve skupině na 32.-46. místě s odstupem 3 minut. V úvodu běžecké části se Jan Čelůstka pohyboval na 41. příčce, snažil se bojovat o zlepšení, ale protože se zdravotně a fyzicky necítil dobře, ze závodu s ohledem na další průběh sezony odstoupil. V dramatickém finiši, kdy do cílové rovinky vbíhali společně tři závodníci, zvítězil Francouz Dorian Coninx. Druhý finišoval Španěl Javier Gomez Noya, loňský vítěz Challenge Prague. Pro bronz si doběhl Nor Gustav Iden, předloňský vítěz Světového poháru v Karlových Varech.(zdroj CTA)

Výsledky

Muži: 1.Dorian Coninx  (FRA) 1:50:36, 2. Javier Goméz Noya (ESP) 1:50:38, 3. Gustav Iden (NOR) 1:50:38 … Jan Čelůstka DNF

Ženy: 1. Katie Zaferesová (USA) 1:59:52, 2. Jessica Learmonthová (GBR) 2:01:33, 3. Joanna Brownová (CAN) 2:02:05 … 17. Vendula Frintová 2:04:59

Kompletní výsledky najdete zde.

EP Quarteira

QUARTEIRA (Portugalsko), 28. dubna 2019 - Portugalská Quarteira hostila o víkendu 27. a 28. dubna závod Evropského poháru, na jehož start nastoupilo také sedm českých reprezentantů. Sobota patřila elitním kategoriím, v nichž si z Čechů nejlépe vedla jedenáctá Iveta Fairaislová. V neděli byl na programu závod juniorů.

V Quarteiře se již několik let závodí na stejné trati o olympijských distancích 1,5-40-10 km. Vyhlášená je náročnou plaveckou částí. „Na zdejší poměry ale tentokrát nebyly vlny příliš velké,“ uvedl reprezentační kouč Lukáš Vrobel. „Domnívám se ale, že trať byla o něco delší, protože i nejlepší plavci byli o 4 minuty pomalejší, než jsou jejich standardní časy,“ dodal.

A právě ve vodě se portugalský závod rozhodoval. V kategorii žen se na čele oddělila tříčlenná skupina, následovala skupina o osmi závodnicích a ještě skupina o deseti triatlonistkách. Iveta Fairaislová velmi dobře pracovala ve třetí skupině, v níž po většinu cyklistické části určovala tempo. Také díky tomu se její skupina ztenčila na pět závodnic. Běžeckou část pak zvládla těsně pod 40 minut, což stačilo na konečné 11. místo. Zvítězila německá superfavoritka Laura Lindemannová.

„Iveta podala nejhodnotnější výkon z naší výpravy, díky kterému si připsala svůj zatím nejlepší výsledek na evropské scéně v kategorii žen,“ dodal Lukáš Vrobel.


zdroj: CTA

Na start závodu mužů se postavili Jan Volár, Lukáš Červenka, Ondřej Olšar a Jakub Powada. Českým mužům se však nevydařila plavecká část. „Bylo to z různých důvodů – někdo se připletl do bitek, někomu se nepovedl start a zůstal zavřený, někdo neměl aktuální výkonnost,“ popsal reprezentační trenér. Všichni čeští reprezentanti tak zůstali ve druhém, přibližně 25členném balíku, který ztratil po plavání na vedoucí skupinu 50 sekund.

Pouze Ondřej Olšar se v depu propadl do třetí skupiny, protože se mu nedařilo rozepnout neopren. „Nicméně u Ondry bylo už dopředu jasné, že neabsolvuje běh, protože měl problémy s lýtky. Chtěl alespoň dělat klukům na cyklistice domestika, ale kvůli tomu problému s neoprenem mu to nevyšlo,“ dodal Lukáš Vrobel. Ve druhém okruhu cyklistiky se pak k Ondřeji Olšarovi přidal Jakub Powada, který se neudržel ve druhé skupině.

„V běžecké části pak všichni podali výkon odpovídající jejich formě. I když jsme doufali v lepší výsledky, tak obhájili pozice, které jim přisuzoval ITU ranking,“ zhodnotil to reprezentační trenér.

Zvítězil Španěl Alberto Gonzalez Garcia. Jan Volár doběhl na 20. příčce, Lukáš Červenka byl 27., Jakub Powada 36. a Ondřej Olšar odstoupil před běžeckou částí.

V neděli pak závodní program uzavřeli junioři. Česko reprezentovali sourozenci Heidi a Lukáš Juránkovi. „I když se oba přes zimu zlepšili v plavání, tak se bohužel potvrdilo, že je to jejich slabina. Heidi pak předvedla slušný výkon v cyklistice a skvělý výkon v běhu, ale kvůli té ztrátě už to stačilo jen na 37. místo. Lukáš vybojoval 43. příčku. Opět se potvrdilo, že v té nabité mezinárodní konkurenci se závod ve vodě nedá vyhrát, ale dá se tam prohrát. A nutno říct, že tady byla konkurence opravdu velká. Quarteira patří k nejlépe obsazeným EPJ v rámci celé sezony,“ vysvětlil Lukáš Vrobel. (zdroj:CTA)

Výsledky

Evropský pohár, Quarteira, 27.-28. dubna 2019

Muži: 1. Alberto Gonzalez Garcia (ESP) 1:50:28, 2. Ben Dijkstra (GBR) 1:50:29, 3. Vetle Bergsvik Thorn (NOR) 1:50:31 … 20. Jan Volár 1:54:01, 27. Lukáš Červenka 1:55:44, 36. Jakub Powada 1:57:33, Ondřej Olšar DNF

Ženy: 1. Laura Lindemannová (GER) 2:04:36, 2. Emilie Morierová (FRA) 2:07:34, 3. Sophie Aldenová (GBR) 2:07:58 … 11. Iveta Fairaislová 2:11:25

Kompletní výsledky najdete zde.

Hodnocení:
Přečteno 963x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl