Xterra na zámku: Vládl mistr světa Lebrun

25.06.2006 -
Hluboká nad Vltavou - V bílé kombinéze s duhovými proužky proťal francouzský mistr světa Nicolas Lebrun jako první cílovou pásku hlubocké Xterry, světové kvalifikace na havajský šampionát v terénním triatlonu. Druhý Jan Kubíček se mu výtečnou stíhací jízdou na kole ve schwarzenberské oboře sice přiblížil, ztratil však příliš mnoho sil, aby mohl zaútočit ještě v běhu.

„Vydal jsem se úplně, ale jsem spokojený. Jedna věc byla chtít a druhá moci,“ říkal Honza. Druhým místem přesto vyrovnal tuzemské maximum svého bývalého tréninkového partnera Jana Řehuly z let 2003 a 2004. „Když jsem ho viděl kousek za sebou, dostal jsem docela strach, ale zvládl jsem to,“ říkal Lebrun, který vyhrál na Hluboké už potřetí.

Ženám vládla stejně jako loni drobná Renate Bucherová ze Švýcarska, letos vyhrála všechny tři závody European tour. „Na kole jsem jela, co to šlo. Bylo to hodně tvrdé,“ komentovala třicetiletá závodnice náročné profily i tropické vedro. Další medaile na českém šampionátu, který byl vyhlášen v rámci celkového pořadí, brali sedmý František Žilák - ten zajel na kole absolutně nejlepší čas - a osmý bývalý lyžař Karel Zadák.

Mezi ženami dosáhla nejvýš podle očekávání pátá Eva Skalníková, juniorská reprezentantka v běhu na lyžích. „Byl to asi můj nejtěžší závod vůbec,“ těžce dýchala v cíli. Koncem zimy utrpěla únavovou zlomeninu a Xterra byla jejím prvním letošním triatlonem, navíc na kole ztratila náhradní duši a ještě upadla. Stříbro patří jihočeské učitelce Šárce Grabmüllerové (7.) a bronz nezničitelné veteránce Káje POlívkové (10.).

Velmi dobře si vedl i tradiční účastník Xterry lyžař Martin Koukal. Mohutně stahoval na kole a do depa dorazil 16. Jenže na běh se už vinou zranění prstů na noze nevydal. Defekty vyřadily ze hry další favority Jiránka nebo Němce Dietze.

Hlubocká Xterra potvrdila pozici nejlepšího triatlonu v Česku - kvalitou i početností startovního pole (přes 250 účastníků) a také prémiemi ve výši téměř 350 000 korun.