XTERRA France s početným polem českých závodníků

11.07.2014 -
Minulý víkend se ve francouzském městečku Xonrupt Longemer jel jeden z největších závodů terénního triatlonu v Evropě. Franta Bulava si tam třetím místem v kategorii vybojoval slot na podzimní světový šampionát na Maui. Více v jeho reportáži.

Dopoledne se jela kratší (0,4-19-5,5km) a odpoledne delší trať (1,5-38-11km). Celkem startovalo přes 1600 triatletů. Hlavního závodu se zúčastnilo úctyhodných 811 závodníků. Plavání hlavního závodu probíhalo v jednom okruhu. Trať pro cyklistickou část byla ve dvou okruzích a byla opravdu náročná s mnoha výjezdy a náročnými sjezdy, které byly okořeněné různými skoky a technickými pasážemi. Převýšení jednoho okruhu bylo 800m. V cílovém prostoru byly připravené umělé překážky ze dřeva (hrboly, sjezd šikmé plochy, tobogán, průjezd zúženým prostorem a zavřené zatáčky v písku), a tak se diváci měli opravdu na co koukat. K obtížnosti přispělo i to, že celý den před závodem pršelo. Závod byl naštěstí již zalitý sluncem. V běžecké dvouokruhové trati se značným převýšením zase byl přidán výběh a seskok z dřevěné pyramidy vyrobené z palet. Na začátku běžecké a cyklistické části, stejně tak jako v okolí depa, vyhrávala muzika a diváci fandili s velkým nasazením. Vývoj z klíčových úseků závodu byl přenášen nejen na velkoplošnou obrazovku v prostoru cíle ale i na internetu.

Z Čech se na startovní čáru postavilo 10 závodníků a 4 závodnice. Anička Brychtová (4.místo v kat.) a Daniela Popelková (15. místo) jely krátkou trať a ostatní se poprali s dlouhou distancí. Výborného výsledku dosáhl Tomáš Jiránek, který finišoval na 8. místě, 13. doběhl Jirka Klíma, 20. David Janda a 23. Jonáš Vojtěch. V ženách se blýskla 10. místem Lenka Cibulková. Všichni startovali v kategorii Elite. Ve věkových kategoriích medailová umístění vybojovala hlavně naše děvčata: 1. Markéta Roubalová, 2. Mariana Smutková, 3. Terka Rudolfová. Třetí místo přidal zkušený veterán Franta Bulava. Roubalová a Bulava si navíc vyjeli nominaci na MS na Havaj. Z dalších umístění zaujal celkovým 31. místem Lukáš Netík a 85. Filip Lužný. Nejstarší účastník výpravy Ivo Lužný dokončil závod na 568. místě. Velkým kladem bylo, že všichni Češi závod dokončili bez defektu a že jich na trati bylo požehnaně. O náročnosti závodu svědčí I to, že závod dokončilo 642 závodníku z 811 startujících v důsledku defektů, zranění, či nesplnění časového limitu.

Závod vyhrál favorizovaný Španěl Ruzafa před novozélanďanem Curriem a Codensem z Belgie.

Důkazem toho, že jsou Češi oblíbení bylo i to, že po závěrečném předávání cen ve veselé náladě se s námi pobavil I ředitel světové Xterry Dave Nicholas s manželkou a těšil se, že si s námi na světovém poháru v Prachaticích 9. srpna dá skvělé české pivo.

Výsledky Čechů: Elite muži: 7. Jiránek, 11. Klíma, 15.Janda, 17. Vojtěch;

Elite ženy: 10. Cibulková

Věkové kategorie: Ž20-24 let 1. Roubalová, Ž25-29 2.Smutková, 3. Rudolfová; M20-24 6. Lužný F.; M25-29 4. Netík, 13. Kohoutek; M45-49 3. Bulava, 55. Lužný I.;

Organizátoři připravili opravdu krásný, ale náročný závod.

Český pohár Xterra pokračuje 19.7. závodem Krušnoman v Klínech.