Vše vsadil na jednu kartu a právem míří na Maui

21.10.2012 -
Přerovský Jiří Klíma míří podruhé na ostrov Maui utkat se na MS se světovou konkurencí v Xteře. Letos zkvalitnil přípravu a navázal spolupráci s řadou sponzorů, proto právem očekává, že bude rovnocenným soupeřem s těmi nejlepšími.

Představíš se ve stručnosti čtenářům etriatlonu.cz?
Jmenuji se Jiří Klíma a bydlím na Moravě ve vesnici Osek nad Bečvou, kousek od Přerova. První triatlon jsem absolvoval v roce 2003 a od té doby si ho užívám :)

Jak se změnil tvůj přístup k X-terra závodům v letošním roce? Co bylo tvým hnacím motorem zkvalitnit přípravu?
Letos jsem starty na x-terra omezil pouze na jeden a to byl světový pohár v Prachaticích, po konzultaci s novým trenérem jsme se shodli, že letos nemá smysl objíždět český pohár, je to pro mne  finančně náročné, tak jsem většinu závodů absolvoval na Moravě v okolí mého bydliště, kde jsou náklady minimální. Hnacím motorem pro mě bylo znovu se pokusit kvalifikovat na MS

Jak složité je v českých podmínkách zajistit si poloprofesionální podmínky? Daří se ti?
Pro mě osobně je to složité strašně moc. Letos na jaře jsem přestoupil do nového týmu CK PeMaP Přerov, kde se mi snaží pomoci celý tým, ale největší zásluhu na tom má jeho zakladatel a vynikající biker Standa Špiler. Díky podpoře týmu a našim partnerům-sponzorům mohu na MS odjet. Bez nich bych mohl o MS jen snít a patří jim velké díky!

Jak jsi spokojen se svými výsledky v letošním roce?
Já jsem samozřejmě spokojen, podařilo se mi vyhrát 20 závodů a z toho 17 v celkové klasifikaci, většina jsou sice menší triatlony a duatlony,  ale absolvoval jsem i nějaké cyklo závody. Avšak vždycky je co zlepšovat  :)

Kde sis vybojoval účast na ostrově Maui? Bylo to náročné?
Bylo to právě v Prachaticích, docela to pro mě bylo složité, byl to totiž můj letošní první test se světovou konkurencí a navíc závod cca na 3 hodiny což je pro mě zatím docela dost. Vsadil jsem vše na jednu kartu a trochu zariskoval. Dokonce jsem měl poprvé v životě na závodě křeče, což mě samozřejmě moc nepotěšilo, ale nakonec celkové 9. místo a vítězství mezi amatéry mi přineslo kvalifikační slot. Ale tohle všechno se dalo předpokládat a s trenérem jsme již před závodem věděli, že letošní první velký start z po měsíci systematického tréninku bude náročnou zkouškou.  

Kolik hodin týdně obvykle trénuješ?
Od července jsem nezaměstnaný a tréninkové dávky byli navýšeny na dvojnásobek, je to zhruba 15 až 20 hodin týdně, jednou se mi povedlo i 25 hodin.

Jak vypadá tvůj trénink  a kdo je tvým trenérem?
Hodně jsem se zaměřil na plavání, protože to je moje největší slabina, v neoprenu to ještě jde, ale bez něj mi dělá problém vůbec plavat, na kole jezdím většinou tréninky tak 2 až 3 hodiny a běh chodím jenom klusat cca na hodinu, nikdy jsem trenéra neměl až letos mě začal trénovat Standa Špiler. Spolupráci si nemohu vynachválit, přesně ví, co mi sedí a co ne a navíc většinu tréninků absolvuje se mnou.

Užíváš výživové doplňky? Jaké?
Do nedávna jsem používal produkty od mnoha výrobců, ale od minulého měsíce jsme navázali spolupráci s firmou Enervit. Gely Enervitene jsou ty nejlepší na trhu a třeba na SP Xterra v Prachaticích mě zachránili :-)

Kdy odlétáš na ostrov Maui? Neobáváš se tak specifických tratí?
Odlétám 17. října, abych měl nějaký ten čas na aklimatizaci. 12-ti hodinový časový posun je dost náročný. Závod se koná 28 října. Tratí se samozřejmě obávám. Plavání v moři a ve vlnách bude boj, na cyklo části se může stát cokoliv (pád,defekt) a běh po kole v tom vedru a na závěr v písku po pláži. No, už se na to těším :)

Jaké jsou tvé plány a ambice na MS v Xterra?
Hlavním cílem je dokončit závod a podat co nejlepší výsledek. Konkurence se stále zlepšuje, takže ambice nedovedu odhadnout, ale porazit nějakého profíka by se mi líbilo.Hodnocení:
Přečteno 1466x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.