Havaj pro ženy, Nice pro muže – model konání MS

6.02.2023 -
Dějiště mistrovský světa se od letošního roku rozdělí. Ženský závod se uskuteční na Havaji, zatím co mužský závod bude hostit francouzská Nice. Více najdete informací v následujícím článku.


V roce 2022 po dvouleté závodní pauze, způsobené restrikcemi kvůli covidu19, se opět na Havaji bojovalo o tituly mistrů světa. V mužích roli favorita potvrdil Gustav Iden, v ženské závodě došlo k překvapení. Závod vyhrála domácí závodnice Chelsea Sodaro. Závod měl ovšem netradiční pojetí – startovalo se ve dvou dnech. Všechny ženské kategorie a některé vybrané starší mužské AG svůj závod měli již ve čtvrtek. Zbytek mužů, včetně hlavní kategorie Pro, pak startovali tradičně v sobotu.

Důvodem rozdělení je kapacita! Havaj není nafukovací a i zde platí ekonomický vztah o nabídce a poptávce a poptávka po tom, startovat na Havaji je stále převyšující nad nabídkou. 

Rozdělení závodu na dva dny je běžný model, který můžeme vidět například na MS Ironman 70.3. Problém je, že na rozdíl od „půlky“ nelze závod pořádat ve dvou po sobě jdoucích dnech, tedy například sobota a neděle. Důvodem je logistika, závodníci nestihnout vyklidit depo a další si naskladnit věci. Proto se závod konal v modelu čtvrtek – sobota. Tento způsob provedení sklidil kritiku místních úřadů. Kailua-Kona je poměrně malé, běžně klidné městečko uprostřed Pacifiku s omezenou infrastrukturou. Když se zde v jeden týden sejdou závodníci s doprovodem z celého světa, okamžitě se to projeví na velmi složité dopravní situaci a možnostech ubytovacích kapacit. To negativně ovlivňuje chod ostrova.  Úřady okamžitě po skončení akce avizovali, že tomuto modelu do budoucna zelenou nedají. Andrew Messick (CEO Ironman Group) navrhl několik scénářů. 

Pracovalo se s myšlenou konat závod ob týden, nebo pořádat závod z jara pro ženy – na podzim pro muže, ale vesměs veškeré plány ztroskotaly na úřadech.


V roce 2015 značku Ironman koupili Číňané (Dalian Wanda Group) a v té době se uvažovalo i o přesunutí dějiště MS na jiné místo, něž je Havaj. Logicky chtěli noví majitelé přiblížit Ironmana asijskému trhu. Tato myšlenka nakonec ztroskotala. Ironman v roce 2020 převzala investiční společnost Orkila. To bylo v době, kdy na světě vypukla pandemie Covid-19 a komerční sport začal řešit existenční problémy. V roce 2020 se MS z výše zmíněných důvodů nekonalo a o rok později kvůli přísným protiepidemiologickým restrikcím, které na Havaji panovaly, bylo dějiště přesunuto do St. George. St. George měl zkušenosti s pořádáním velké akce. Hostil zde MS v půlce v roce 2021 (i 2022). Organizátoři odvedli skvělou práci a St. George byl důstojným náhradníkem Havaje. Tamní náročná trať a skvěle obsazený závod přinesl zajímavou podívanou, ze které vzešli vítězně Blummenfelt a Ryf. Závod se konal 7. května roku 2022 (i když je ve výsledcích uveden rok 2021). Ve stejném roce, ale v tradičním termínu se konala i Havaj rozdělená na dva dny.

V prosinci loňského roku se objevily první zprávy o chystajícím se rozdělení dějiště MS na muže a ženy – každý v jiné lokalitě a tato zpráva se oficiálně potvrdila v lednu 2023. Jak tedy bude nový model vypadat?

Závodní model bude rozdělen na dva samostatné závody rozdělené na muže a ženy. Ženský závod bude hostit Havaj a bude mít parametry, které známe. MS se bude konat 14. října 2023. 

Dispozici je 1500 slotů z 32 závodů! To reálně znamená, že se dramaticky zvýšil počet slotů pro ženskou kategorii. Mužský závod, ale čeká obrovská novinka. Ten bude 10. září hostit Nice! K dispozici je 1700 slotů! Nice má s triatlonem obrovské zkušenosti. Konalo se zde MS v půlce v roce 2019. Nice má ovšem daleko působivější historii. Závodí se zde od roku 1982, nejprve ve zvláštním formátu 1,5 – 100 – 42,2 poté v tom známějším a dodnes někde praktikovaném 3 – 120 – 32. V roce 2005 se Nice přidala k Ironmanu a vznikl Ironman France. Ironman France je známý pro své dva faktory: kopcovatá, až horská cyklistická část a slunný maratón. Tato kombinace nesedí všem a představuje obrovskou výzvu pro závodníky. Určitě bude nadmíru zajímavé sledovat, jak se s danou tratí popasují vyšší – těžší závodníci.  

V roce 2024 zůstane kombinace Havaj – Nice, ale tentokrát muži budou startovat na Havaji, zatímco ženy v Nice. Nutno podotknout, že Ironman je firma a jako každá firma si klade za cíl růst. Nedávná analýza ukázala, že pořádání MS v St. Georgi tomuto městu přineslo zisk více než 41 miliónu dolarů! A tedy se dá očekávat, že o pořádání této akce, bude ze strany pořadatelů zájem – uvidíme však, zda stejný zájem bude i na straně závodníků, kteří projevili značnou nespokojenost s tímto modelem.

Hodnocení:
Přečteno 1036x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.