Nissan Pilman Triathlon 2005 - pohled jinak

14.06.2005 -
Loskotová a Wainer se stali suverénními vítězi NISSAN PILMAN Triathlonu 2005, který v nevlídném ránu připomínal spíše sraz otužilců. Chladné počasí minulých dnů bylo znásobeno drsnou Vysočinou. Teplota vody a vzduchu na stejném dílku Celsiovy stupnice, na nešťastné třináctce, k tomu silný, nárazový vítr.
Loskotová a Wainer se stali suverénními vítězi NISSAN PILMAN Triathlonu 2005, který v nevlídném ránu připomínal spíše sraz otužilců. Chladné počasí minulých dnů bylo znásobeno drsnou Vysočinou. Teplota vody a vzduchu na stejném dílku Celsiovy stupnice, na nešťastné třináctce, k tomu silný, nárazový vítr. Mohlo však být hůře, neboť ve vzdáleném okolí se vyskytly i přeháňky. Ledová voda však byla jen pouhou předehrou. Po nočním lijáku a teplotě pěti stupňů byla v lesních partiích v protivětru taková zima, že závodníci s obtížemi řadili převody. Z kola na cílovém náměstí mnohdy sesedaly postavy ne nepodobné rampouchům. Kdekomu ze startovního pole trvalo jeden až dva okruhy běhu k návratu přirozené tělesné teploty. Možná i znalost rozmarů počasí borců z Vysočiny přispěla k jejich velkým úspěchům.

Po jednom okruhu zkráceného plavání z vody vybíhala téměř totožná skupina jako v loňském roce Bednář, Münster, Nováková, Wainer, jenom namísto Lehmanna zazářil mladík Jan Francke. Odstupy byly po jednom kilometru minimální a na čele se začali prosazovat silní cyklisté. Překvapivě mezi nimi hrál vážnou roli další novic Jakub Špaček, který však přecenil své síly a později odstoupil na běhu. Nejlépe si na kole vedl Honza Kovalovský, který dojel čelo závodu a společně s Láníkem, Bednářem a Vodehnalem rozbíhali poslední disciplínu. Mezi tím Loskotová smazala manko z vody na Novákovou a na dojezdu kola již měla tři minuty k dobru. Wainer ve druhém okruhu setřásl slábnoucího Láníka. Ten byl dostižen týmovým kolegou Bednářem, ale uhájil třetí příčku před finišujícím Vabrouškem. Za Loskotovou bojovaly desítky kilometrů Nováková s Candrovou o stříbro. Teprve dva okruhy před cílem došly síly úžasné kojící matce a o pořadí na podiu bylo rozhodnuto.

Honza Wainer obhájil titul z loňského roku, nemá slabé disciplíny a na běhu při těchto vzdálenostech není k poražení. Bude zajímavé, jak dopadne jeho souboj se závodníky z olympijského triatlonu, se kterými se setká na hybridním závodě v Sadské. Tomáš Bednář vyhrál na Piláku opět plavání, po výtečné cyklistice si pak stejně dobře vedl i na běhu. To mu zajistilo nominaci na ME ve švédském Sateru. Výborný Aleš Láník dlouho ohrožoval i obhájce Wainera a jenom nedostatek zkušeností s dlouhými tratěmi mu zabránil v boji o prvenství až do konce. Zvítězit nad Vabrouškem, Vodehnalem a Kovalovským se ale při premiéře nepoštěstí každému.

Gábina Loskotová nezůstala nic dlužna výtečnému vstupu do sezóny, který měla na Floridě. Plavání a cyklistiku zvládla na výbornou, v běhu navíc s hvězdičkou. Od 15 km cyklistiky, kde předstihla Evu Novákovou, už jenom mohla přemýšlet, které skalpy našich špičkových veteránů si tento den připíše. Přesto byl čas jejího běhu 14. mezi muži. Nováková musela s velkým nasazením odolávat náporu Jany Candrové, dříve Zimmelové, která se vrátila na scénu dlouhého triatlonu pouhých 10 měsíců po porodu dítěte neuvěřitelným výkonem.

Výtečně si vedli mnozí mladí nováčkové, třeba Petr Kopřiva, který doběhl šestý, přestože tou dobou věděl, že bude diskvalifikován za cizí pomoc. Škoda jeho školácké chyby. Ostatní, včetně Jakuba Chmelíčka, ztratili především na závěrečném běhu. Jestli je neodradí vytrvalecký trénink, mohli bychom o nich ještě slyšet.

Závod získal na zajímavosti přeložením běhu na cyklostezku, v městských partiích si triatleti z tuzemska, Polska a Slovenska užívali podpory diváků a na stezce kvalitního povrchu či zdravé zeleně. Obdiv potom patřil všem, kteří dorazili do cíle po povětrnostním martyriu. Symbolickým pak byl doběh doyena českých ironmanů Honzy Štěrby, který jako by si záměrně počkal na ovace shromážděných před zahájením vyhlášení vítězů.