Česká dominance v Kotoru!

16.05.2018 -
Víkendový závod ze seriálu OcenLava v Černé Hoře ovládli čeští závodníci. Jméno Jan si budou v Kotoru asi ještě dlouho pamatovat, tři čeští Honzové obsadili totiž kompletní stupně vítězů! Skvěle si vedla i Lucie Šnebergerová, která obsadila v silně nabitém poli závodnic 4. místo. I ve Vietnamu, v závodě Ironman 70.3, vlála česká vlajka nejvýše, z vítězství se zde radovala Radka Kahlefeldt.

OcenLava Montenegro, Kotor – half distance

Závod v Černé Hoře byl již od začátku pod kontrolou českých závodníků. Jan Šneberger odtáhnul první větší skupinu ve vodě, přičemž pár jednotlivců této skupince, kde se pohybovali i zbylí dva Honzové (Jakubíček a Oppolzer), lehce uplavalo. Všichni naši tři závodníci se tak potkali v prvním depu, ze kterého vybíhal jako první Jan Šneberger a vyjížděl vstříc cca 92 km lehce kopcovité trati na přibližně průběžném 4. místě.

Na závodníky čekaly celkem dva kopce, které během závodu vyjeli z obou stran hned dvakrát. Celkem se tedy jednalo o 8 středně dlouhých stoupání. Kolo tedy nebylo žádná rovina. „Cyklistická část byla pěkná, zcela uzavřená trať s celkem dobrým povrchem. Náročnost někde mezi Czechmanem a Pilmanem. Poctivá, ale celkem rychlá,“ sdělil po závodě Jan Šneberger. Honza se během cyklistiky postupně propracovával směrem vzhůru a na zhruba 40. km se ujal vedení, které už nepustil. Do druhého depa si dovezl náskok zhruba 4 minut na dva zbylé české kolegy. Na druhém místě se ještě před běžeckou částí držel chorvatský závodník, který se ale postupně propadl.

V běhu si Jan Šneberger již vše pohlídal, kdy při konstantním tempu přibližně 4 min/km si držel bezpečný náskok před pronásledovateli. Druhý za ním nakonec skončil Jan Jakubíček, a to především zásluhou výborného běhu. Třetí doběhl Jan Oppolzer, který se dlouhou dobu držel bok po boku s druhým v pořadí.

Mezi ženami skvěle zabojovala manželka vítěze Lucie Šnebergerová. Ta nezaplavala úplně podle svých představ, kdy možná chybně volila neopren bez rukávů. „Místy jsou děsně ledové kapsy (třeba i 100-150 m) asi nějaké přítoky z hor, a to ti úplně zavře přívod vzduchu,“ přiznala Lucie po závodě. I tak se ale držela v kontaktu a měla šanci na medaili. Na kole ji ale lehce ujela Švýcarka a do depa přijela na 4. místě. Během běžecké části se již nic nezměnilo a odstupy mezi ženami zůstaly přibližně stejné. Lucie tak dokončila na výborné 4. pozici a byla zároveň nejrychlejší Češkou v cíli.

V závodě startovalo i mnoho dalších českých závodníků, jejich výsledky naleznete zde:

Bohužel zatím stále nejsou podrobnější výsledky.

Ironman 70.3, Pays D´Aix – half distance

Tento deštivý závod ovládli Němec Andy Böcherer a Francouzka Manon Genet. Německý závodník ke svému vítězství potřeboval zkombinovat 5. nejlepší plavání, nejrychlejší čas na kole a 4. nejsvižnější běh.  Domácí závodnice taktéž zvítězila především díky nejsilnější cyklistice. Navíc k tomu přidala 7. místo v plavání a nejrychlejší běh.

Z českých závodníků si skvěle vedl Jan Lepier, který skončil na 3. místě v kategorii a na 23. místě celkově mezi amatéry. Veze si tak z Francie další slot na MS. Jan Lepier finišoval v čase 4:33:12.

Ironman 70.3, Vietnam – half distance

Česká závodnice Radka Kahlefeldt absolutně dominovala a předvedla ve všech částech nejrychlejší časy. Po plavecké části, kterou zvládla za 25 minut, měla téměř minutový náskok na druhou v depu. Během cyklistické části svůj náskok postupně navyšovala a do druhého depa si dovezla 8 minutový náskok. Kolo zajela ve skvělém čase – 2:17! V běhu si již vše bezpečně kontrolovala, navýšila svůj náskok na konečných 11 minut, zaběhla 1:29:45 a dokonce se posunula na celkové 6. místo i mezi muži! Doufejme, že ji letos uvidíme v pražském závodě, to by byla pro všechny české fanoušky velká podívaná.

V mužích dominoval Tim Reed z Austrálie, který zvítězil o necelé 2 minuty před krajanem Timem Van Berkelem. Třetí finišoval Mike Phillips z Nového Zélandu.