Pod Halaekalou vybuchne Xterra!

26.10.2003 -
Wailea, Maui – V luxusní hotelové zóně ve Wailea na havajském ostrově Maui odstartuje v neděli už poosmé světový šampionát Xterra v off-road triatlonu. Utká se téměř 500 nejlepších světových závodníků vzešlých z 50 kvalifikačních závodů po celém světě včetně české Hluboké. Xterra na Maui obsahuje 1,5 km plavání ve vlnách Pacifiku, 33 km na horském kole po červeném sopečném kamení úpatí Halaekaly
Wailea, Maui – V luxusní hotelové zóně ve Wailea na havajském ostrově Maui odstartuje v neděli už poosmé světový šampionát Xterra v off-road triatlonu. Utká se téměř 500 nejlepších světových závodníků vzešlých z 50 kvalifikačních závodů po celém světě včetně české Hluboké.

Xterra na Maui obsahuje 1,5 km plavání ve vlnách Pacifiku, 33 km na horském kole po červeném sopečném kamení úpatí Halaekaly, nejvyšší činné sopky planety, a terénní 11 km běh buší, po plážích, korálových útesech i chodníčcích mezi golfovými hřišti.

Na prémiích se rozdá celkem velmi slušných 105 000 dolarů. O double usilují vytrvalci, kteří minulý týden absolvovali Ironmana – mezi nimi i jeho vítěz Peter Reid z Kanady, nebo Američan Cameron Widoff - ten vyhrál double v roce 2001.

Jihoafričan Conrad Stoltz, který získal poslední dva tituly mistra světa Xterra, říká. „Rozhoduje se na kole při stoupání do kopce.“ Protože letos v létě dvakrát prohrál – v Richmondu s Francouzem Lebrunem a v Coloradu s Američanem Larsenem – trénoval pod vedením legendárního bikera Neda Overenda, který sám také MS Xterra dvakrát vyhrál. „Cítím se už zase silný, bude to dobré,“ věří si devětadvacetiletý chlapík, zvaný Caveman.

Jeho hlavními soupeři budou loni stříbrný Španěl Eneko Llanos a Američan Steve Larsen, vítěz amerického MTB seriálu Norba a také Ironman. Mezi ženami se očekává souboj Američanek, vítězky European tour Jamie Whitmoreové s obhájkyní titulu Candy Angleovou – obě známe z Hluboké.

Česká výprava zaznamenal už diplomatický úspěch. Xterra v Hluboké bude příští rok prvním oficiálním evropským šampionátem Xterra. Prémie se oproti letošku zvýší z 10 000 na 20 000 dolarů pro celkové vítěze.

A co sportovci? V neděli se postaví na start deset mužů. Dva z nich, Michal Piloušek a František Žilák, v kategorii elite, předevčírem pózovali pro oficiální fotografy závodu. „Chci dojet, zúčastnit se,“ přeje si 36tiletý Piloušek, který letos pojede poprvé celou Xterru, protože se věnoval manažerské práci šéfa evropské túry. Na Maui startuje už popáté, dosud drží z Čechů nejlepší umístění – 14. a 3. v double z roku 2000. Mladíček Žilák touží zlepšit loňskou premiéru v šesté desítce pořadí.
Závod startuje v neděli ve 21.00 českého času, přímý on-line přenos na www.xterra.cz.

Celkové pořadí Xterra Global tour 2003:
Muži: 1. Stoltz (JA) 290, 2. Larsen (USA) 280, 3. Lebrun (Francie) 264.
Ženy: 1. Whitmoreová (USA) 300, 2. McQuaidová (Kanada) 270, 3. Thomasová (Austrálie) 232.

Hodnocení:
Přečteno 61x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
27.3.23Tereza Zimovjanová vstoupila do nové sezony 39.místem ve Světovém poháru na Novém Zélandu
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer
22.2.23SuperLeague Triathlon otevírá novou sezónu!