Honzu a Lucku Šnebergerovi čeká ostrý start do sezony ve španělské Marbelle

25.04.2019 -
Honza se postaví na start Ironman 70.3 Marbella v PRO kategorii, kde nechybí zvučná světová esa jako je třeba Alistair Brownlee či Ivan Raňa. Lucie bude závodit mezi ženami v Age group. Oba trochu pozměnili předsezonní přípravu a jsou zvědaví, jak dopadne první závodní test. Více v našem dvojrozhovoru

Jak se těšíte na 70.3 Ironmana do Marbelly?

Lucka: Zima byla už nepříjemně dlouhá a po závodě se v jižním Španělsku chvilku zdržíme, takže se těším moc!

Honza:Vzhledem k současným zimním podmínkám se těším hlavně na teplejší podnebí. Marbella leží na jihu Španělska, tak snad nebude sněžit. Na závod se těším! Navíc si pobyt po závodě trochu protáhneme o takové menší týmové soustředění v blízkosti Malagy.

Pokusíte se o nominaci na mistrovství světa v polovičním Ironmanu? Je to jeden z cílů?

Lucka: Jak to bude s nominací, to se uvidí. Poslední měsíc přípravy neprobíhá po zdravotní stránce moc dobře.  Bylo by to spíš překvapení nebo velké štěstí.  Pro mě je letošním stěžejním cílem až srpnový závod ve švédském Kalmaru.

Honza: Pokusit se mohu, ale šance jsou mizivé. V kategorii profesionálů, kde budu celý letošní rok závodit, se na mistrovství světa kvalifikují snad jen vítězové, případně další v pořadí, pokud vítěz slot odmítne. Takže cíl to pro mě určitě není.


S jakými dalšími závodními vrcholy v letošním roce počítáte? Kolik startů máte na programu?

Lucka: Vrcholem sezóny je pro mě Ironman v Kalmaru, ale slušný výsledek bych ráda zajela také na domácí půdě, konkrétně v červnu na polovičním Czechmanovi. V hledáčku mám i osvědčeného červencového polovičního Hamrmana.

Honza: V  rámci světového poháru série Ironman budu startovat na mnoha evropských závodech a každý bude takový malý vrchol, nicméně s lepším umístěním než v celkové druhé desítce – což by byl krásný výsledek – nepočítám. Závody s ambicemi na přední umístění budou spíše domácí podniky. Tím největším bude zejména červnové mistrovství republiky v dlouhém triatlonu, případně zářijové mistrovství ČR v dlouhém duatlonu. Jisté, ale zatím trochu mlhavé ambice, budu mít pro zpestření i v terénní odnoži triatlonu. Přihlášený jsem na mistrovství Evropy série Xterra, které se koná na začátku srpna v Prachaticích.

Se startem závodů vám končí dlouhá přípravná fáze. Jaká letos byla, jak dlouho trvala a na co jste se během ní soustředili?

Lucka: Se systematickou přípravou jsem začala loni v listopadu a přes zimu jsem se oproti předchozím letům více věnovala cyklistice. Z mého pohledu se příprava vyvíjela výborně do první poloviny března. Pak přišly zdravotní problémy, které mě omezují v rychlosti. To znamená, že mám za sebou vydařenou objemovou přípravu a teprve mě čeká obávaný rychlostní blok. Takže závod v Marbelle bude spíše testem aktuální kondice.

Honza: Letošní zimní příprava byla lehce odlišná od těch předchozích. Tentokrát jsem místo podzimního odpočinku zvolil variantu víkendového běžeckého závodění a občasných intenzivních tréninkových víkendů. Celkově bylo po čas zimy více odpočinku, kompenzace a posilování, méně „prázdných“ tréninkových hodin a větší podíl kvalitního tréninku ve vyšší intenzitě. Paradoxně mi pak možná prospělo táhlé běžecké zranění – klasické běžecké koleno, které mě celý únor a březen nepustilo do většího běžeckého tréninku. Díky tomu jsem ale více a kvalitněji plaval i jezdil na kole. Teď se zdá, že to celkovou běžeckou výkonnost neovlivnilo a jestli ano, tak pozitivně. Stále mám kam stupňovat intenzitu i objem tréninkových hodin.


Jaké jsou vaše aktuální pocity před prvním závodem? Podařilo se vám v některých ukazatelích dosáhnout na zlepšení oproti loňské sezoně?

Lucka: V Marbelle je hodně náročná cyklistika a to jak z pohledu velkého převýšení, tak technicky náročných sjezdů. Když jsme závod vybírali, plánovali jsme v okolí Marbelly březnové „průzkumné“ soustředění, které nakonec nedopadlo. Navíc organizátoři z důvodů místních voleb přesunuli závod z neděle na sobotu, takže před závodem nestihneme projet ani ty obávané technicky náročnější pasáže. Jinak ale věřím v posun ve všech disciplínách. Jen nevím, zda se mi to podaří prodat hned při prvním startu.

Honza: Cítím výkonnostní posun ve všech třech disciplínách a jsem zvědavý, jestli se to projeví hned v prvním závodě. Mám pocit, že se postupně zbavuji závislosti na tréninkových výkonech a víc a víc se soustředím na to důležité – na závod. Chtěl bych podávat nejlepší možné výkony právě v závodech, myslím, že je na čase. Už nejsem triatlonový začátečník.

Kolik jste během letošní přípravy najezdili, naběhali a naplavali kilometrů?

Lucka: Co se týká kilometráže, nemám dobrý přehled. Když jsem začala závodit, přestala jsem hltat kilometry a spíše se snažím o kvalitu. Trénuji hodně „indoor“, kde se kilometry nezapočítávají.

Honza: Dlouhodobé statistiky už nesleduji, soustředím se na momentální progres v rychlosti a tempu. Ale za sebe odhaduji zhruba 150 km ve vodě, 3 tisíce km na kole a pár stovek km po svých. Jediné co vím jistě je, že to je o dost méně než před lety.

Zpestřili jste si přípravu i nějakými závody?

Lucka: Mimo sezónu moc nezávodím. Šla jsem pouze pár běžeckých závodů. Na podzim oblíbenou Svatojánskou 20, což je běh kolem Berounky do Svatého Jana pod Skalou a zpět. Pak jsem absolvovala ještě domácí Novoroční výběh na Žďár a testovací Krajský plzeňský půlmaratón.

Honza: Tréninkové závody jsou pro mě nenahraditelným kořením přípravy a závodím tak často, jak to jen jde. Přes zimu hlavně na přespolních bězích, od jara i na kole. V závodě vysoká intenzita nebolí tolik jako při tréninku. Došlo i na aquatlon v Příbrami, který mě ovšem svým ospalým průběhem moc neoslovil. Celý den se jen čeká, bylo to unavující. Běžeckou výkonnost jsem naposledy otestoval na půlmaratonu v Plzni a tam to nedopadlo zle!

Jak vám při takových objemech a zátěži pomáhá s dodáváním energie i při regeneraci výživa? Na jaké produkty spoléháte a na které se chystáte jet v sezoně?

Lucka a Honza: Jedeme už dlouho na Enervit a momentálně testujeme i jeho novinky. Konkrétně Maltodextrin Fructose, který by mohl být zajímavou alternativou ke gelům v průběhy cyklistiky. Na kolo jsme je doposud vymačkávali do bidonů, ale to je takové neučesané řešení. Na delší výběhy bereme tablety GT Sport a co se týče regenerace, využíváme osvědčené R1 a R2 Sport, která má teď inovované složení a nový název Enervit Recovery Drink. Regenerační účinek se ale naštěstí nezměnil!

Hodnocení:
Přečteno 1533x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek