Spanilá jízda Karla Zadáka a hladké vítězství Jany Candrové na Krušnomanovi

7.05.2017 -
V krušnohorských Klínech odstartoval v sobotu 6.5. další ročník seriálu závodů Ford Czechman Tour. "Duatlonový dýchánek" Tomáše Langhammera přivítal na startu rekordní počet závodníků. Triumfální tažení za vítězstvím předvedli Karel Zadák a Jana Candrová. Více v naší reportáži

Dvě hodiny před startem zbývaly na parkovišti poslední volná místa, dopravní policie řešila zavařený traktor na trati a z mikrofonu zněl tradiční entuziastický projev Pepína Svobody. Po zimní pauze se opět začala točit soukolí kolotoče oblíbených závodů na dlouhých tratích. „Letos máme na startovce rekordní počet závodníků a jsme rádi, že náš závod stále táhne více lidí,“ říkal hlavní organizátor a duše tohoto podniku Tomáš Langhammer. Jeho syn Jakub se na druhé polovině zeměkoule právě chystal na první start mezi triatlonovými profesionály na Challenge Vietnam.

Jak to na tomto závodě tradičně bývá, velkou úlohu hraje počasí. Byly ročníky, kdy se závodníci museli popasovat i se sněhovou nadílkou a rtutí kolem bodu mrazu. Tentokrát bylo kolem deseti stupňů a hustá mlha. „Na několika místech je viditelnost pár metrů, je potřeba dávat hodně pozor, aby nedošlo ke zbytečným kolizím,“ říkal Langhammer v předstartovní rozpravě. Rébusem tak byl i správný výběr oblečení. „Nebudu litovat několika vteřin navíc v depu a obléknu si zimní rukavice a návleky na tretry. Ve sjezdech se to bude jistě hodit,“ potvrzoval podobnou strategii ostatních i pražský triatlonista Vítek Joachymstal.


foto: Lenka Cibulková

Ze skupiny papírových favoritů chyběl kvůli nemoci loňský stříbrný medailista Lukáš Slatinský či belgický duatlonový rychlík Tom Vandenbusche. Očekával se zajímavý souboj pětinásobného vítěze Karla Zadáka, který minulý víkend na duatlonu Břehy předvedl opět famózní formu a Honzy Wainera, kterému místní tratě svědčí a letos se s chutí vrací do triatlonu po roční pauze. Na medaile určitě měli zálusk Zadákův kolega z Triexpertu Petr Soukup, výborný cyklista Venca Holub či David Jílek.  

V pravé poledne se přes dvě stovky závodníků a závodnic pustily do prvního seběhu sjezdovky v rámci úvodní pětikilometrové porce singletrekových kilometrů. Na čelo závodu se dostal výborný běžec Petr Soukup, v závěsu za ním běžel Karel Zadák. „Na běhu to bylo ještě dobré, potom ovšem přišla cyklistika. Zkoušel jsem chvilku jet s Karlem, ale jeho tempo bylo na mě moc rychlé. Celou dobu jsem pak jel poctivě sám a za svoje,“ říkal Petr Soukup. Zadák se strojovým tempem rychle odpoutal od ostatních soupeřů a 82 kilometrů s několika těžkými stoupáními proletěl za 2:18:30. Zatímco vloni měl v druhém depu náskok tří minut, letos to bylo propastných sedm a před druhým během na 15 kilometrů bylo o vítězi prakticky rozhodnuto. Poslední část závodu si zkušený Zadák pohlídal a mohl se radovat z neuvěřitelného šestého triumfu. „Je to jeden z mých nejoblíbenějších závodů a letos mi to sedlo skvěle,“ zhodnotil těsně po doběhu. Nejrychlejším během dne si stříbrnou placku zajistil Petr Soukup a po loňských „bramborách“ si bronz vychutnal triatlonový „obojživelník“ David Jílek, dlouhotraťař ze Zábřehu na Moravě.Mezi ženami se za neúčasti německé duatlonové star Ulrike Schwalbe a domácí Petry Krejčové otevřela šance na titul pro jihočeskou Janu Candrovou. Stylem start-cíl nedala ostatním soupeřkám žádnou šanci a před druhou (o dvacet let mladší) Janou Brantlovou měla v cíli náskok dvaceti minut. Jako třetí doběhla do cíle Markéta Hronová.

Velké oblibě se těší i zkrácená SHORT verze (5km běhu – 41 km kolo – 5 km běhu) o čemž svědčí i stovka duatlonistů a duatlonistek na startovní čáře. V celkovém pořadí jasně dominoval rokycanský borec Honza Šneberger, který si po několika účastech na LONG verzi letos střihnul kratší vzdálenost. „Mám svalové potíže v sebězích ze sjezdovky a nechci se zkraje sezony hned úplně zničit,“ prozradil důvod svého rozhodnutí. Na prvním běhu mu zdárně sekundoval berounský Tomáš Ekl, který se chystal v neděli běžet pražský maraton. O minutu lepší cyklistický čas nakonec rozhodl ve prospěch Šnebergera. V ženské části si s nástrahami trati nejlépe poradila česká reprezentantka v Xterra Lenka Cibulková. „Po soustředění na Lago di Garda jsem se dnes cítila velmi dobře na kole a místní běžecké tratě jsou podobné tomu, co běháme v rámci terénního triatlonu, takže mě to bavilo,“ řekla po závodě.

„Počasí nakonec vyšlo skvěle a myslím, že jsme si to dnes pořádně užili. Velké poděkování patří našim sponzorům a všem, kdo se dneska podíleli na organizaci závodu. Duatlon is not dead,“ řekl Tomáš Langhammer na závěr zdařilého otvíráku letošní sezony. 


Hodnocení:
Přečteno 1342x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár
15.11.23Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
12.11.23Trendy určují mimořádné osobnosti, říká trenér roku Lukáš Vrobel
23.10.23Bronz! Tereza Zimovjanová má medaili ze Světového poháru
17.10.23Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!
16.10.23Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích
15.10.23Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!
11.10.23Radka Kahlefeldt (Vodičková) pojede na Havaji v kategorii profesionálek
8.10.23Mistrovství světa v IRONMANu pro ženy je tady!