Nové zpestření v letní sezoně? Outdoor aquatlon na Vysočině

21.07.2016 -
Jan Mička bývalý triatlonista dobrých kvalit, nyní především plavecký trenér. Již druhým rokem pořádá v okolí Žďáru nad Sázavou aquatlonový závod, který díky teplému počasí probíhá venku, ale se specifickými pravidly. Těmi jsou plavání bez neoprenu a přímý přechod na běžeckou část. Letošní závod se koná s určitou symbolikou, proto V,V a 5,5 km. Pořadatel a ředitel závodu nám řekl pár slov jako pozvání na tuto akci. V letošním roce se bude konat v neděli 7. 8. 2016.

Co Tě vedlo k uspořádání Aquatlonového závodu na Vysočině?

Předem bych chtěl říci, že se nejedná o klasický Aquatlon v té podobě jako ho většina z nás zná z jarních závodů. Proto je vhodné k němu přiřadit slovo Outdoor. Jde o závod, který se koná v přírodě, venku a hlavně na čerstvém letním vzduchu. V rybníku se plave a hned po plavání se vyrazí na běh.  Jinak k jeho uspořádání mě vedlo několik skutečností. Ta nejdůležitější se opírá o samotnou filozofii závodu. Heslo závodu je „Dokaž, že dokážeš“ pohybovat se ve vodě a na souši a to bez jakýchkoliv pomůcek zlepšující výkon. Tedy za jakýchkoliv přírodních podmínek jsou zakázány neopreny. Nikdo nesmí být zvýhodněn oproti ostatním. Ne každý si může dovolit neopren a ne každý si může dovolit neopren suprové kvality. To samé je i s kolem. Proto jsem jízdu na kole vypustil. Na startu se všichni postaví s tím, co mají natrénováno, nikoliv s tím, co mají zaplaceno za vybavení. Povolené jsou akorát plavecké brýle, dres či triatlonová kombinéza a samozřejmě běžecká obuv. Další důvod uspořádání je, aby se postupně děti a mládež seznamovali s disciplínami triatlonu. Osobně považuji právě tyto dvě za nejdůležitější. Proto je i zvolen termín v polovině prázdnin, kdy je předpoklad teplejší vody. Dle mého názoru je třeba pro děti do patnácti let takový závod ideální.

Pro koho je závod určen?

Závod je určen pro každého, kdo rád sportuje. Kdo chce dokázat, že je skutečný obojživelník. Dokázat, že se umí pohybovat ve vodě a na souši. A samozřejmě má odvahu se porovnat s ostatními. A pokud se necítí jako plavec, může plavce sehnat a dát dohromady štafetu. Zajímavostí tohoto závodu je, že plavec může předat štafetový úsek běžci a zároveň se vydat na běh a dokončit závod i jako jednotlivec. Závod má pak vlastně čtyři kategorie – ženy, muži, děti a štafety. Závodníci se mohou přihlásit přes www.czechtriseries.cz nebo na našich stránkách www.sportnavysocine.cz.

Proč se věnuješ takovémuto typu závodu?

Jak jsem již uvedl, celý závod je spojen s myšlenkou dokázat se pohybovat ve vodě a na suchu tak, jak jsme byli stvořeni. Nemít k dispozici nic, co by nám zlepšilo výkon oproti ostatním. Nikdo pak nemůže v cíli říct, toho v neoprenu bych porazil, kdybych ho taky měl nebo já mít takové kolo jako on, tak zajedu taky takový čas. Je to zajímavé nemyslíte?

Jako bývalý triatlonista, vyzkoušíš si závod i Ty sám?

Kdyby jej uspořádal někdo jiný, tak bych si ho vyzkoušel. Stále si chodím zaplavat a občas proběhnout. Ale tento závod si užívám jako pořadatel. Mám kolem super lidi, co mi se závodem pomáhají a minulý rok i díky nim závod výborně dopadnul. Samozřejmě jsem potěšen i z těch nadšenců, kteří si závod vyzkouší. Záměrně volím i nedělní termín, aby si případně závodníci, kteří například v sobotu závodili v triatlonu, přišli vyzkoušet tento netypický aquatlon. A pokud budu upřímný, někteří budou sami překvapeni, co dokážou

Jak jsi se ty osobně dostal k triatlonu a čím tě zaujal?

Triatlon je nádherný sport založený na všestranosti. První moje krůčky byly spojené s Ironmanem na Hawaii. Když jsem na NBC viděl závod v roce 1994, když vyhrál australan Greg Welch.  A dále, když na Hawaii vládli Thomas Hellriegel a spol. Chtěl jsem být tak dobrý jako oni :-)

Jaký je tvůj největší úspěch?

Všechny mé závody, které jsem absolvoval a vyhrál :-)

Honza se umí na závody připravit Terénní triatlon MelechovPár záběrů z loňského pokusného ročníku OUTDOOR AQUATLONU


Hodnocení:
Přečteno 1745x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.