Žďárský triatlon letos s mezinárodními vítězi

30.07.2014 -
V novém areálu na Pilské nádrží proběhl další závod pořádaný klubem Axiom Orbitt a znovu se potvrdilo jak velké zkušenosti pořadatelé mají. Nové zázemí závodu znovu zlepšilo image závodu.
Předpověď počasí nebyla příliš příznivá pro nedělní závod v areálu u žďárského rybníku, přesto se k prezentaci na hlavní závod dostavilo 63 zájemců o účast na těžké trati olympijského triatlonu, přibylo také 15 závodníků v Lidovém závodě o menších objemech. Mezi známými jmény nechyběli Vodehnal, Křivánek, Pospíchal, Kořínek nebo Kašpárek. Mezi ženami pak Fanturová, Kučerová nebo Floriánová. Všechny, ale překvapila na parkovišti velká dodávka s nápisem "Russian triathlon team", ve kterém dorazili k závodu účastník světových a evropských pohárů Andrey Moiseenko a jeho kolegyně Anastasiya Protasenia, dokonce juniorská evropská šampionka.

V Lidovém triatlonu na tratích 0,25 - 12 - 2,4 mezi muži vyhrál Vojtěch Klement, bratr Honzy Klementa, který tentokrát Hlavní závod vynechal, mezi ženami pak kratší vzdálenosti nejvíce sedly mladé Barboře Tužové.

Závodu žen se zúčastnilo 15 účastnic a hned po plavání stejně jako u mužů později bylo jasné že nezvítězí nikdo jiný než Anastasiya, která nadělila dalším v pořadí téměř 1,5 minuty a svůj náskok na kole i v běhu ještě navýšila a v cíli byl pak 4:17 na druhou Lenku Fanturovou, která sice zajela lepší kolo než Protasenia, ale pouze o 9 vteřin, které v celkovém hodnocení nestačily. Třetí doběhla Klára Kučerová, která s Lenkou Fanturovou vylézala z vody.

Mezi muži, kteří startovali 10 minut po ženách a čekali je dvojnásobné objemy než ženy a trať cyklistiky s členitým profilem, také již ve vodě opanoval ruský závodník Moiseenko, když druhému Kořínkovi uplaval o skoro dvě minuty a závod tak byl pouze závodem o další místa, na druhém a třetím místě vylézali Tomáš Kořínek  a za ním Luboš Grošek a s půl minutovým odstupem další závodníci, na kole se pořadí mírně promíchalo mimo vedoucího závodníka.

Závod během cyklistické byl bezhákový takže na kole prověřil všechny jednotlivce dokonale. Nejrychlejší na cyklistické části byl domácí závodník Tomáš Havlíček, který o tomto víkendu poprvé vyzkouší na Mistrovství republiky tratě ironmanských vzdáleností. Druhý nejrychlejší čas měl potom Jan Vodehnal, třetí Tomáš Kořínek. A tak pořadí po cyklistice bylo Havlíček s náskokem jedné minuty na Moiseenka a dvou minut na Kořínka.

Běžecká část 10 km byla rozdělena do dvou okruhů kdy v každém na závodníky čekal asi 150 metrů dlouhý prudký výběh v lesní části okruhu, který většinou rozdělí startovní pole. Tomáš Havlíček vedoucí závodník testující formu před SLOVAKMANEM držel své tempo a tak jej předběhli Moiseenko a Kořínek během prvního okruhu. Vítězství si nejrychlejším během 36:19 zajistil ruský závodník Moiseenko, který nedal dalším šanci a druhý Kořínek jen na běhu získal ztrátu přes tři minuty, pro třetí místo si doběhl zkušený Jan Vodehnal, čtvrtý potom další ironman Pepa Křivánek.

Závod byl díky nově uspořádanému zázemí zase o něco zajímavější a náročnější pro všechny účastníky i pořadatele, ale nedokončili pouze dva závodníci.
Závod byl tradičně ukončen vyhlášením celkových vítězů i vítězů věkových kategorií v novém amfiteátru.