Jak funguje Rezortní centrum Ministerstva vnitra?

21.12.2006 -
eTriatlon.cz na pozvání navštívil Rezortní sportovní centrum Ministerstva vnitra, aby objasnil co se skrývá pod pokličkou oddělení triatlonu. Kdo je zde zařazen? Jak probíhá schvalování sportovců a jakou podporu jim Ministerstvo vnitra poskytuje se dozvíte v reportáži...

Tři střediska rezortního sportu spadající pod školství, obranu a vnitro vznikla za minulého režimu. Toto rozdělení je zachováno  dodnes.

Triatlon spadá na základě dohody mezirezortní komise pod Ministerstvo vnitra a vedoucím oddělení je zde Jiří Jelínek. Šéfuje zde od prvopočátku vzniku, které se datuje v dubnu roku 2001. Tehdy se vzdal perspektivního zaměstnání v oblasti informatiky a šel za hlasem svého srdce. „Dělám to, co mě vážně baví,“ říká.

Na vzniku samostatného oddělení měl velký podíl tehdejší ředitel Rezortního centra a především úspěšné vedení ČSTT v čele s panem Kořánem. A že to byl úspěch dokumentuje fakt, že triatlon je jediné  samostatné oddělení, které vzniklo po revoluci. Ostatní sporty přežily, jiné byly pro změnu vyřazeny.

Pro informaci. Toto oddělení má za cíl podporovat pouze špičkové a perspektivní závodníky. Má jim poskytnout finanční podporu na přípravu nikoliv však na závody.

Pod Jiřím Jelínkem, který byl do této funkce jmenován ministrem vnitra, je vedoucí trenér v podobě Jiřího Seidla a instruktoři sportu, kteří jsou zde zaměstnáni na dobu určitou a to vždy na jeden rok. Mezi ně patří Martin Krňávek, Lenka Radová-Zemanová a Vendula Frintová. Existuje kvóta, že těchto instruktorů smí být zařazeno na oddělení triatlonu maximálně pět. Jenomže lze jednotlivá místa “půlit“, proto na zkrácený úvazek jsou navíc  zaměstnáni  Radka Vodičková s Janem Jaňourem a Jan Wainer.

Navíc pod toto vedení spadají i smluvní sportovci v podobě Šupinové, Jiroušková, Pospíchala a od začátkem roku 2007 přibude i nově Michal Kumstát.

Jistě jste si povšimli proč mezi zařazenými chybí Filip Ospalý? „Aby sportovci neměli svá působiště mezi jednotlivými centry, bylo v mezirezortní komisi dohodnuto , že po OH v Sydney zůstanou sportovci tam, kde byli v  té době zařazeni a v těchto centrech také takzvaně “dožijí“. Proto Ospalý spadá pod resort školství,“ vysvětluje Jiří  Jelínek. Jinak je „spádově“ určeno pro zařazení vybraných reprezentantů v triatlonu právě Resortní sportovní centrum Ministerstva vnitra.

A jak vypadá samostatné zařazení jednotlivých sportovců? Je plně v kompetenci Jiřího Jelínka, jeho návrh ovšem prochází VV ČSTT. Také se k ní vyjadřuje zástupce MŠ a ČOV. Každoročně probíhá tzv. „oponentní řízení“ za účasti těchto složek a samozřejmě i ČSTT. Zde se posuzuje plnění výkonnostních cílů zařazených sportovců, plán a plnění přípravy. „Je to moje zodpovědnost. Musím si vybrat lidi, kteří uspějí. Jednotlivá oddělení soupeří v RSC mezi sebou.Triatlon byl v loňském roce třetím nejúspěšnějším sportem pod vnitrem,“ říká.

A jaké mají zařazení sportovci výhody? Ať již instruktoři sportu či smluvní sportovci mají zajištěno 14-denní zimní soustředění v Horních Mísečkách plus třídenní tréninkový pobyt v teple. Vloni zavítali na Grand Canaria letos je v plánu pro změnu Malorca.

Instruktoři navíc pobírají plat tabulkově odpovídající jejich výkonnosti, který se u těch nejlepších šplhá k průměrnému platu v ČR a navíc odměny za nominaci na MS či ME. Zařazení sportovci mohou pobírat  tzv. “příspěvek na stravu“ za odtrénované dny, dále dostávají doplňkovou výživu, materiálové zajištění v podobě oblečení, či může jim být zapůjčen další materiál (např. kufr na leteckou přepravu kol,…)

Rozpočet, se kterým hospodaří oddělení triatlonu se pohybuje kolem 600 000 Kč, avšak nejsou do něj zahrnuty platy. Hospodaření podléhá přísné kontrole,

Přidáváme i pár vysvětlení...
Proč je zařazen po MV Jan Wainer? „Honza byl přijat na zkrácený úvazek s výkonnostním cílem, že bude třetím nejlepším mužem v olympijském triatlonu. A rozhodně to není nereálné, pokud zlepší v plavání,“ reaguje Jiří Jelínek.

Dalším trnem oku některých diskutérů a laikům je Přemek Švarc. V právě skončené veleúspěšné sezóně, kterou završil 5.místem na MS K23 dodal na vysvětlenou pan Jelínek následující. „Po telefonickém rozhovoru s jeho osobním trenérem Zbyškem Zemanem, kdy jsem nemohl akceptovat jeho požadavek přijmout Přemka Švarce na místo Instruktora sportu, z důvodů limitujícího počtu se Zbyšek Zeman rozhodl neakceptovat nabídku umístění Přemka jako smluvního sportovce, protože je pro něj výhodnější jej mít na místě individuálně se připravujícího sportovce do 23 let v rámci SCM.“ (pozn.red. pokud je sportovec zařazen pod MV přichází automaticky o podporu od SCM)

Co se týče Petra Vabrouška spadá jako Ospalý pod centrum školství. Zde existuje i tzv. Akademický výběr, kde jsou zařazeni triatleti studenti VŠ.

Rezortní centrum nijak nepřispívá finančně do pokladny ČSTT, jejich peníze účelově plynou pouze a jen ke sportovcům a zajištěním přípravy. Na základě smlouvy o spolupráci mezi RSC MV a ČSTT mohou reprezentanti využívat tréninkové prostory a zařízení. Soustředění tohoto oddělení se pravidelně zúčastňují na vlastní náklady i zde nezařazení reprezentanti. Jiří Jelínek i Jiří Seidl pomáhají ČSTT s dopravou služebními vozidly na reprezentační akce typu ME a MS.

ČSTT je v současné době financován ze tří zdrojů. Od Ministerstva školství za dosažené výsledky na akcích typu ME a MS, dále pak ze SAZKY a částečně i z Olympijského výboru. Již dlouhý čas však chybí marketingový partner. Změní se to v brzké době? Nebo triatlon bude i nadále živořit ze státních prostředků?

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Wainer s Krňávkem tvoří nejpilnější tréninkovou dvojku
Přečteno 869x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár