Proč triatlonisté poplavou v přehradě na pitnou vodu

29.09.2006 -
Proč triatlonisté poplavou v přehradě na pitnou vodu Peking/Praha – Tři primáty drží triatlonista Filip Ospalý. Jako první z českých sportovců už loni závodil na olympijských tratích v Číně. Byl tam už podruhé. A dosáhl tam nejlepšího výsledku. „První tvrzení neplatí,“ ...

... směje se. „Premiéru obstarala Vendula Frintová, protože ženy startovaly o něco dřív.“ Jenže ona na rozdíl od Ospalého do cíle nedorazila. Ani letos, kdy zůstal jen devět vteřin od bronzového stupně (loni byl 16.).

Co to znamená pro olympiádu 2008? „Vůbec nic,“ znovu se usměje závodník brněnského týmu Ekol. „Prostě se mi jednou zadařilo. Ale víte, jak to u nás chodí,“ připomene ohromnou vyrovnanost elitního pole. A své letos spíš smolná představení.

Olympijské tratě leží na břehu přehrady Ming Tomb, zásobující Peking pitnou vodou. „Normálně se tam nesmí koupat, kvůli nám ji ale částečně vypustili.“ Do stěny hráze byly zasazeny ocelové konstrukce tribun, aby měli diváci přehled. Triatlonisté vyrážejí na okruhy na kole i do běhu pod stavidlem po gumovém koberci.

Podél trati stálo 40 000 ozdobných květináčů. A také na obrovitých červených transparentech visela budovatelská hesla – čínsky i anglicky. Přenosné záchody fungovaly na fotobuňku, u každého byla obsluha.

Lidí kolem plno. „Nevím ale, kolik jich přišlo opravdu dobrovolně. I když vlastně z té miliardy se snad někdo najde,“ vtipkuje Ospalý.

Pořadatelé mírně změnili profily tratí podle přání závodníků. „První kopec je asi o 400 metrů delší, ale jinak je víc technická než extrémní,“ popisuje muž, který těžké kopce zrovna nemiluje. „Připravit se musíte stejně, svěšené nohy se dnes už nejezdí nikde,“ dodává.

Triatlonisté bydleli v hotelu obehnaným plotem. „Dřív než otevřou ráno bránu, nepustí vás ven ani se rozklusat,“ divili se. „Jídlo ale bylo dobré, rýže, maso, plody moře, jogurty, žádný problém.“ Vypadá to, že tu český tým najde domov alespoň na pár dní i před olympijským závodem, protože vesnice sportovců má ležet až na odlehlé straně Pekingu.

Jeho silueta ležela v oparu mlžného smogu. „V centru nebylo vidět dál než kilometr,“ tvrdí Ospalý. Další členka výpravy Lucie Zelenková trpěla dýchacími potížemi. „V době her prý ale zastaví většinu znečišťujících fabrik.“

Čínské hry vypadají už teď velkolepě.

Hodnocení:
Přečteno 457x

Komentáře

Upřenění článku "tiskového mluvčího svazu" Reagovat
Re: Upřenění článku Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.