ČESKÉ TRIATLONISTKY SLAVÍ NA MISTROVSTVÍ EVROPY ELITNÍ DESÍTKU

13.08.2018 -
GLASGOW (Skotsko), 9. srpna 2018 - Triatlonové soutěže na mistrovství Evropy v Glasgow otevřel závod žen na olympijských tratích. České barvy reprezentovaly Vendula Frintová s Petrou Kuříkovou a oběma se podařilo skončit v elitní desítce. Frintová se podělila o pátou příčku s Belgičankou Claire Michelovou, Kuříkové patří deváté místo.

Triatlonistky přivítalo ve Strathclyde Country Parku u veslařského kanálu slunečné, ale větrné počasí s teplotou kolem 17 °C. I tak se evropská elita dočkala nejlepšího počasí v Glasgow a okolí za poslední týden. Na závodnice čekalo 1500 metrů plavání (dva okruhy), 40 km (6 okruhů) kopcovité a členité cyklistiky a na závěr 10 kilometrů (3 okruhy) běhu. 


V prvním kole plavecké patnáctistovky se utrhla čtyřčlenná skupinka v čele s domácí Jess Learmonthovou. Vendula Frintová se držela v dosahu osmnácti sekund na desátém místě. Druhá česká reprezentantka Petra Kuříková pak plavala na konci třetí desítky se ztrátou tři čtvrtě minuty. Na konci plaveckého úseku se pak utvořily poměrně značné rozdíly. První opouštěla depo na kole Jess Learmonthová spolu s Cassandre Beaugrandovou z Francie. 


Vendula Frintová vybíhala z vody jako desátá, ale skvěle zvládla depo a na cyklistickou část se vydala na 8. místě v osmnáctičlenné skupině s odstupem 49 sekund na vedoucí dvojici. Petra Kuříková se i nadále pohybovala v závěru třetí desítky průběžného pořadí a na kolo nasedla 108 sekund za prvními dvěma triatlonistkami. 


Cyklistická trať byla skutečným testem sil a výkonnosti. Nepříjemná stoupání dávala všem pořádně zabrat a v úsecích kolem kanálu v blízkosti depa vanul nepříjemný vítr. V čele táhla tempo Britka s Francouzkou, přibližně půl minuty za nimi se s tratí prala sama Nicola Spirigová ze Švýcarska, která ale ztrátu pomalu snižovala, až po boku Jess Learmonthové vystřídala francouzskou závodnici. Ta se následně propadla do dvouminutové ztráty. 


V hlavním poli byla hodně vidět Vendula Frintová, která si nadále udržovala pozici, z níž měla šanci atakovat medaili. Potěšitelné bylo, že na kole hýřila aktivitou Petra Kuříková, která se posouvala neustále dopředu a dostala se až do balíku, v němž jela i Vendula Frintová. Celou skupinu oddělovaly v polovině trati od prvních dvou závodnic dvě minuty a po druhém depu narostlo manko až na tři minuty. 


Hned v prvním běžeckém kolečku (3.333 km) potvrzovala Frintová své běžecké kvality. Zaujala pozici na čele skupiny a spolu s Belgičankou Claire Michelovou a Němkou Laurou Lindemannovou udávaly tempo na společném čtvrtém místě. Vynikající výkon podávala také Kuříková, která do druhého kola vbíhala na deváté pozici. 


Ve druhém kole se Nicola Spirigová změnila z honícího psa v uprchlíka, když nelenila a ve skvělém tempu se začala Britce vzdalovat. Třetí mířila k cíli osamocená Cassandre Beaugrandová. Ve stejném pořadí pak také protnuly cílovou pásku.


Za nimi se odehrával krásný souboj, v němž hrály důležitou roli obě Češky. Vendula Frintová běžela s Belgičankou a Němkou o minutu za bronzovou pozicí a Kuříková stále bojovala o první desítku. Skvěle rozjetý závod směřoval pro obě české reprezentantky k parádnímu výsledku. 


Obě pak měly před sebou mohutný finiš, v němž sváděly se svými soupeřkami nesmírně tuhý boj. Vendula Frintová nestačila ve své tříčlenné skupince jen na Němku Lindemannovou a až ve fotofiniši se nakonec rozhodlo, že se společně s Belgičanku Claire Michelovou dělí o skvělé páté místo. 
Předvedla jsem maximum, řekla Frintová

„Já jsem na tom od května nebyla zdravotně nejlépe. Bylo to maximum, co jsem tady mohla čekat. Plavání bylo dobré a na kole spíš trápení. Škoda skupiny vzadu, že nás na kole dojela, protože v ní byla i Němka Lindemannová. Běh byl maximem, na co jsem dneska měla,“ vyprávěla v cíli Vendula Frintová. „Jestli jsem mohla doběhnout pro bronz? Francouzka Beaugrandová je výborná běžkyně, má za sebou i mistrovství Evropy do 23 let na dráze a v Hamburku (závod World Triathlon Series) vyhrála v čase srovnatelném s atletkami, takže bronz byl v hodně teoretické rovině. Pokud jde o počasí, na mě teplo dnes není, ale jsem ráda, že nepršelo, protože podmínky by pak byly mnohem těžší,“ ohlédla se za závodem Vendula Frintová.


Petra Kuříková na předchozích dvou šampionátech zůstala těsně za první desítkou a tentokrát už na top ten dosáhla. I ona podstoupila urputný finiš, v němž si nakonec vydřela deváté místo a raduje se z průniku do absolutní evropské špičky. „Nejdřív se ten závod nevyvíjel úplně dobře, takže jsem za umístění v top ten spokojená. Jsem ráda, že jsem byla ve skupině se silnými cyklistkami, a pak se nám podařilo dojet čelní skupinu. Vendula je mým vzorem a na trati byla jako magnet, takže jsem měla radost, že jsme ve stejné skupině. Běh je moje nejsilnější disciplína, a proto jsem si na běhu věřila, i když jsem měla menší krizi. Musím ještě potrénovat finiše. Postupně začalo být velké horko, což ubíralo síly. Ale podmínky byly pro všechny stejné a jsem hrozně moc spokojená,“ rozdávala v cíli úsměvy Petra Kuříková. 


Ženský závod tedy dopadl pro český tým výtečně, když obě reprezentantky zaznamenaly umístění v první desítce. Kuříkovou ještě čeká sobotní závod smíšených štafet. V pátek je na programu závod mužů.


Výsledky

Mistrovství Evropy, Glasgow, 9. srpna 2018

Ženy: 1 . Nicola Spirigová (Švýc) 1:59:13, 2. Jess Learmonthová (V.Brit) +0:33, 3. Cassandre Beaugrandová +1:44 … 5. Vendula Frintová +2:53, 9. Petra Kuříková 3:28


Kompletní výsledky najdete zde.Hodnocení:
Přečteno 417x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.