Kolo se vrací do triatlonu, jezdí se do kopců

22.08.2005 -
Lausanne (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Kopce mění tvář triatlonu. Na evropském šampionátu na olympijských tratích v olympijském městě to poznal i Filip Ospalý, vítěz nedávného Světového poháru. Po třetím ze sedmi brutálních cyklistických okruhů rezignoval. Neudržel se v čelní skupině a krutě se prosíval dozadu. „Nemělo to cenu. Nebyl to můj den,“ přiznal férově. Stejně zpříma se ještě pár hodin před tím stavěl k pozici favorita.

Lausanne (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Kopce mění tvář triatlonu. Na evropském šampionátu na olympijských tratích v olympijském městě to poznal i Filip Ospalý, vítěz nedávného Světového poháru.

Po třetím ze sedmi brutálních cyklistických okruhů rezignoval. Neudržel se v čelní skupině a krutě se prosíval dozadu. „Nemělo to cenu. Nebyl to můj den,“ přiznal férově. Stejně zpříma se ještě pár hodin před tím stavěl k pozici favorita. Žádné alibistické opatrnictví. „Jsem dobře připraven. Nevyšla Evropa, snad vyjde svět," říkal po závodě. Za tři týdny se mistrovství světa koná v Gamagori, téměř na rovinách...

Pořadatelé v Lausanne připravili drsnou trať. Dvě stoupání, s 12,5% a 10% sklonem. Namísto pěti okruhů přidali na poslední chvíli sedm - tedy celkem 14 kopců! „Těžší to bylo jenom na olympiádě v Aténách, tam se ti cestou do kopce zvedalo přední kolo,“ potvrdila Lenka Radová.
„Chceme spravedlivé tratě,“ hlásá Less McDonald, šéf světového triatlonu, starý rázný muž, který tenhle sport v rekordně krátké době přivedl na olympiádu. Po povolení jízdy v háku před osmi lety význam cyklistiky upadl, nyní znovu stoupá.

Ukázala to i novicka českého družstva Jana Jiroušková, výborná cyklistka, která se udržela s hvězdami. „Budeme muset měnit trénink. Běhat víc až po těžké zátěži,“ říká Martin Krňávek, na 20. místě tady nejlepší Čech. Na kole se udržel na špici, ve zběsilém běhu, byť po rovině, pak už nestačil.

„Bylo to tvrdé, ale snažil jsem se jet ekonomicky, aby mi zbyly síly,“ říkal v cíli nečekaný vítěz, 25tiletý Fréderic Belaubre. Francouz z pařížského předměstí, který většinu času trénuje - v horách. Patnáctistovku v bazénu umí za 16:26, a hladkou desítku na dráze pod 30 minut. A k tomu skvěle jezdí na kole, na Světovém poháru v Salfordu se dokonce sám utrhl celému pelotonu a získal prémii. Stejně komplexní triatlonistka je evropská královna Vanessa Fernandesová z Portugalska. Její otec kdysi vyhrál etapu na Tour de France!

Hodnocení:
Přečteno 46x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.