ME v Lausanne: Radová šestá

21.08.2005 -
Mistry Evropy jsou Belaubre a Fernandesová Evropský šampionát v olympijském triatlonu v olympijském městě Lausanne přinesl nevídaný triumf Francii (muži). A báječnou obhajobu Portugalsku (ženy). K tomu až na statečnou Radovou zklamání Česku. Francouzská vichřice Filip Ospalý, řazený k hlavním favoritům, padl jako jedna z obětí 14 brutálních kopců na cyklistické trati.
Mistry Evropy jsou Belaubre a Fernandesová
Evropský šampionát v olympijském triatlonu v olympijském městě Lausanne přinesl nevídaný triumf Francii (muži). A báječnou obhajobu Portugalsku (ženy). K tomu až na statečnou Radovou zklamání Česku.
 
Francouzská vichřice
Filip Ospalý, řazený k hlavním favoritům, padl jako jedna z obětí 14 brutálních kopců na cyklistické trati. Ve třetím ze sedmi okruhů odpadl z čelní skupiny, ve čtvrtém už nejel. "Neměl jsem svůj den," přiznal. "Plavání bylo v pohodě, ale nevyjel jsem kopec. Poznal jsem, že to pro mě nemá cenu a raději pošetřil síly na další závody. Nevyšla Evropa, snad vyjde svět. Neúspěchů je vždy víc než úspěchů. Ale já letos teprve podruhý nebyl na stupních vítězů."
Celou sobotu se nad městem honily mraky, občas zapršelo. Voda v Ženevském jezeře měla 19 stupňů, plavalo se v neoprenech. Všichni naši se udrželi v hlavním poli. Nejrychleji plaval Francouz Poulat za 17:27, Krňávek měl mínus 10, Ospalý 12, Bureš 22 a Pejsar 37 vteřin.
Jenže už v depu se zformovala zhruba 20členná skupina, v níž poslední dva naši chyběli. Bureš se zdržel při svlékání neoprenu, Pejsara plavání dost zmohlo. Do prvního kopce vyrazil na špici Krňávek, do třetího Marceau, jinak se však se grupa držela pohromadě. Ztrátu dotáhl Raňa.
Krňávek kontroloval pozici na jejím konci. Maličký Bureš odvážně tahal třetí balík s odstupem okolo minuty a půl. A Pejsar kroužil úplně osamocený. "Do kopce to šlo, ale na rovině jsem sám ztrácel," říkal.
V závěru lehce odskočili A. D´Aquino a Zoebroek, po nich pak Frodeno a Johns. Běželo se už po rovině okolo přístavu jachet, na čele se držel Ital, za ním pětka pronásledovatelů. Odpadl Johns, ztrácel Raňa a brzy i Krňávek. A obhájce titulu Henning zabalil.
V posledním kole Francouzi vystupňovali tempo a vřítili se do finiše. Jejich hegemonii narušil jen domácí Riederer, bronzový jako na olympiádě. První dva skončili týmoví kolegové ze Suatrouville, Belaubre a Fleureton. "To je neuvěřitelný. Pořád jsem to čelo nemohl doběhnout. Říkal jsem si : šestý, taky dobrý a nejdenou jsem vyhrál. Nemůžu tomu věřit," usmíval se Fréderic Belaubre, hubeňour s tváří anděla. Který zdolal lausannské peklo. Je mu 25, loni byl 5. na olympiádě a letos vyhrál Světový pohár v Salfordu.
Nejlepší Čech Krňávek byl 20. "Ještě potřebuju dohnat běžecké ztráty. Loni jsem se zatáhl, pak byl na operaci s achillovkou. Ale lepší se to," říkal.
Mezi desítkami českých fanoušků tu nechyběl ani legendární Tomáš Kočař s rodinou. "Že bych si to ještě prubnul? To už ne. Spíš mladej," říkal.
 Lenka útočí ve finiši
Ženské pole se roztrhalo už ve vodě, už při výběhu na molo do druhého kola. Plavání vyhrála Caveová (18:54), Zelenková byla 11. , Radová 14. a Jiroušková 15. - Berková a Frintovou pak ve třetí skupině.
Obhájkyně prvenství, teprve 20letá  Vanessa Fernandesová pracovala na špici už na kole. Radová s Jirouškovou se drželi bez potíží. "Až nečekaně," smála se pak Lenka Radová. Zato Zelenková se prosívala dozadu. "Prudší první kopec jsem vždycky ujela, zato v druhém se propadala," říkala.

Frintová bojovala, ale díra byla nepřekonatelná. A Berková zkolabovala ve druhém kole a skončila ve zdravotnickém stanu. "Asi následek žaludečních potíží z minulého týdne z Maďarska. Vůbec jsem nevěděla, co se děje," vyprávěla.

Z depa vystřelila Fernandesová a letěla jako šíp. Jasné zlato. Za ní Burgosová, pak Cortassová. Naše Radová kroužila v šestičlenné partičce. "Ze začátku jsem se trápila, ale pak jsem se chytla." Ve finiši vyrazila po skvělém 6. místu, svém druhém nejlepším umístění na Evropě v historii po Györu 2003 (5.). "Ta medaile by jednou snad taky mohla přijít, ne?" Teď vyhrála aspoň 1050 eur. "Ještě že jsem měla to bolení břicha. Aspoň jsem si před závodem pořádně odpočala," řekla. A po večeři šla pracovat na diplomce, kterou odevzdává v září. Nezdolné děvče!
"Když jsem byla začátkem roku v nemocnici, ani jsem tohle všechno nečekala," radovala se po premiéře Jana Jiroušková.
 
Mistrovství Evropy v olympijském triatlonu Lausanne (1,5 - 40 - 10):
Muži:1. Belaubre 1:55:56, 2. Fleureton (oba Fr.) -3, 3. Riederer (Švýc.) -14, 4. Dodet (Fr.) -20, 5. Don (VB) -20, 6. Frodeno (Něm.) -24, 7. A. D´Aquino (It.) -44, 8. Zeebroek (Belg.) -54, 9. Johns -1:08, 10. Hayes (oba VB) -1:11, 11. Raňa (Šp.) -1:13,... 20. Krňávek -2:09, 32. Bureš -4:39, 42. Pejsar -10:08,... Ospalý (vš. ČR) nedokončil.
Ženy: 1. Fernandesová (Port.) 2:07:39, 2. Burgosová (Šp.) -47, 3. Cortassová (It.) -1:22, 4. Muruaová (Šp.) -2:28, 5. Jouveová (Fr.) -2:48,3, 6. Radová -2:48,8,... 18. Jiroušková -4:51,... 23. Frintová -7:28,...29. Zelenková -11:38,... Berková (vš. ČR) nedokončila.
Tomáš Nohejl
Hodnocení:
Přečteno 48x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka