Evropské triatlonové medaile visí v Lausanne

19.08.2005 -
Lausanne - Evropský šampionát na olympijských tratích v olympijském městě - to je vrchol sezony pro většinu triatlonistů starého kontinentu. Parádemarš zúčastněných národů vyrazil v pátek večer z olympijského parku od sochy legendárního Emila Zátopka. Na tvářích závodníků byly ještě uvolněné úsměvy. „Jsme v pohodě, bojujeme jenom na trati,“

Lausanne - Evropský šampionát na olympijských tratích v olympijském městě - to je vrchol sezony pro většinu triatlonistů starého kontinentu.
Parádemarš zúčastněných národů vyrazil v pátek večer z olympijského parku od sochy legendárního Emila Zátopka. Na tvářích závodníků byly ještě uvolněné úsměvy. „Jsme v pohodě, bojujeme jenom na trati,“ říkal Filip Ospalý po rozhovoru s domácím Reto Hugem a Angličanem Timem Donem, další horkými uchazeči o medaile.

Ženy startují v sobotu ve 13.30, muži v 16.00. Voda v Ženevském jezeře má 19 stupňů a to budí otazníky. Hranicí pro povolené užití neoprenů je 20 stupňů. „Bez neoprenu se pole rychleji roztrhá,“ ví Ospalý.

Pořadatelé na poslední chvíli změnili cyklistický okruh. Byl zkrácen na 5,7 km, ale dvě drsná stoupání 12,5% a 10% zůstala. „Nejtěžší, co jsem zažila, byly zatím Atény a asi to tak zůstane,“ říkala Lenka Radová po jeho projetí s policejním doprovodem.

Zato běh vede po úplné rovině po kolonádě a okolo přístavu jachet. „Čekám nástupy, bude hodně těžké postupně někoho setřást, zůstat může klidně i deset patnáct lidí,“ předpovídá Filip Ospalý.

Na šampionát dohlíží osobně i šéf světové federace ITU Less McDonald - za rok zde bude mistrovství světa. A ve věkové kategorii se v doprovodném závodě představí nezničitelná legenda, Nizozemec Rob Barel.

Favorité? Kromě Ospalého především domácí - Reto Hug, mistr Evropy 1999, Olivier Marceau, mistr světa 2000, Sven Riederer, bronzový z olympiády. Na vrcholný podnik se vždy umí připravit Ivan Raňa, mistr světa 2002 a dvojnásobný evropský šampion ze Španělska. Nezapomeňte na Tima Dona, který letos vládl třikrát Světovému poháru. A titul loni získal Dán Rasmus Henning.

Mezi ženami experti očekávají portugalskou obhajobu v podobě Victorie Fernandesové. Proti ní stane početná armáda britských Amazonek v čele se světovou šampionkou 2002 Leandou Caveovou, Němky, nebo Španělka Ana Burgosová, ale i belgické veteránky Kathleen Smetová a Mieke Suysová.
A Češi? Kromě Ospalého chce připomenou slavná léta Martin Krňávek. Má už dva evropské bronzy, na MS 1998 tady byl pátý. Minulý týden však chytil střevní potíže v kalné řece Tisze na Světovém poháru a do dějiště dorazil o den později. Pejsar a Bureš chtějí při premiéře sbírat zkušenosti.

Už tradičně vyrovnané je ženské družstvo. Vendula Frintová byla 4. na ME do 23 let. Lenka Radová šestá na posledním Světovém poháru. Renata Berková má nejvíc zkušeností a Jana Jiroušková při prvním startu na dospělé Evropě hodně elánu.

Hodnocení:
Přečteno 43x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka