Triatlonisté hledají olympijské kruhy

18.08.2005 -
Lausanne - Mondénní olympijské město na břehu Ženevského jezera přivítalo české triatlonisty. Sobotní evropský šampionát na olympijských tratích (1,5-40-10) je pro ně vrcholem letošní sezony. "Jsem připravený a vím, že jsou na mě největší očekávání," tvrdí Filip Ospalý - druhý v Salfordu a vítěz z Hamburku, dvou letních Světových pohárů.
Lausanne - Mondénní olympijské město na břehu Ženevského jezera přivítalo české triatlonisty. Sobotní evropský šampionát na olympijských tratích (1,5-40-10) je pro ně vrcholem letošní sezony.
"Jsem připravený a vím, že jsou na mě největší očekávání," tvrdí Filip Ospalý - druhý v Salfordu a vítěz z Hamburku, dvou letních Světových pohárů. Navíc v roce 2002 právě tady závod Světového poháru vyhrál. "Jenže to se jelo úplně jinde. A pole je strašně vyrovnané, může se rozhodovat až na cílové fotografii," připomene strhující koncovku závodu v Hamburku.
Trenér Jiří Seidl vkládá důvěru do celého devítičlenného týmu. "Každý musel v průběhu sezony někde ukázat velmi dobrou formu," tvrdí. "Tady jsou těžké tratě. Rozhodne, kdo si uchová z kopcovité cyklistiky síly do běhu," předpokládá bývalý vrcholový závodník se zkušenostmi z mnoha šampionátů.

Pozor, jede se do kopce
"Trať je šitá na míru domácím, skvělým cyklistům, Riedererovi, třetímu z olympiády, a Marceauovi, ten přece jezdí i Xterru," dodává Filip Ospalý. "Vyrazí nás osmdesát, ale už na kole budou ti slabší odpadat. Myslím, že spolu vydrží deset patnáct lidí do běhu."
Dvě stoupání mají 12,5% a 10%. "Takový kopec se dá najít v tréninku a pak ho musíte dostat do nohou, aby vás nezaskočil," radí Ospalý. Na kole se pojede pět okruhů.

Lenka Radová, která zná i obávaný horský triatlon ve Schliersee, říká: "Úplně nejhorší to bylo loni na olympiádě v Aténách, už se nemám čeho bát." Filip Ospalý se snaží ještě o srovnání: "Také na Madeiře mají prudký kopec s dlouhým sjezdem."

Zkušení Ospalý, ale i Krňávek mají nejvyšší ambice. Krňávek byl v Lausanne pátý na MS v roce 1998 a teď o víkendu obsadil 6. místo na Světovém poháru v Tiszaujvárosi. Jenže v kalné řece Tisze tam chytil žaludeční potíže, stejně jako Radová a Berková. "Snad budou v pohodě," věří trenér Seidl.

Zkušení a lační nováčci
Renata Berková už je ostřílenou veteránkou, její nejlepší Evropa byla už před deseti lety ve Stockholmu, tam skončila osmá. Také Lucie Zelenková toho má za sebou už hodně, loni byla z Češek nejlepší 9. Ostatní závodníci jedou pro zkušenosti. Vendula Frintová už má letos splněno - byla 4. na ME do 23 let v Sofii. "Mezi dospělými, to je bonbonek navíc. Chci se ukázat."

Bývalý juniorský reprezentant Martin Pejsar se těší na "dospělou" premiéru. "Pořád jsem míval problémy s plaváním. Ale po přípravě s trenérem Strnadem si věřím, je to lepší. A jsem dobrý cyklista, může to vyjít. Rád bych se dostal do první poloviny. Jenom mě mrzí, že byl zrušený závod u nás ve Varech, kde se dala prověřit výkonnost v kopcích."
Velkým zadostiučinením byla nominace pro maličkého Petra Bureše, který dva roky stál mimo hru po podivné dopingové aféře.
A premiéra čeká i poctivou Janu Jirouškovou. "Šanci měla dostat už dávno," míní trenér Jiří Seidl.

In-line brusle i postel
Po vydařené tiskové konferenci na Strahově se výprava vydala do Švýcarska po třech částech.
Předvojem byl rodinný tým Ospalých. Kromě podpory hlavní hvězdy hledá i vhodné bydlení pro příští rok, kdy se tu jede mistrovství světa.

Trenér Jiří Seidl přivezl svoji svěřenkyni Vendulu Frintovou, mistryni Evropy v duatlonu, a "západní" sekci - plzeňské trio Lenka Radová, Lucie Zelenková, Petr Bureš a karlovarského Martina Pejsara. Náladu v Transporteru udával ze zadních sedadel neumlčitelný Bureš.
"Východní" partička vedená Martinem Krňávkem (+ Renata Berková a Jana Jiroušková) dorazí až dnes.

Dočasným domovem se stal hotýlek de L´Ours. Podle tradičních metod dva dny před startem většina závodníků odpočívala. "Forma se musí vyležet," smáli se na postelích.
Filip Ospalý ráno plaval a vyklusával po běžeckém okruhu, odpoledne se spolu s ostatními vydal projet obávanou cyklistickou trať v kopcích ve městě. Vendula Frintová zvolila neobvyklou relax-techniku, in-line brusle.