M-ČR juniorů 2003, Lázně Bělohrad

10.06.2003 -
Úvodem je třeba připomenout poměrně široké startovní pole u juniorů, kde se prezentovalo 35 závodníků (dokončilo 31), juniorek bylo na startu 12 (dokončilo 8). V plavecké části se na čele vytvořila čtyřčlenná skupinka (Mužíček, Francke, Meloun, Matyaš) která si vytvořila asi patnáctivteřinový náskok na hlavní pole. Na kole se sám odvážil jet pouze Mužíček, ostatní se nechali dostihnout vedoucí skupinkou hned v úvodu cyklistiky. Stejný osud však potkal i Mužíčka, (Jiří Seidl, koordinátor jun. repre.)
Úvodem je třeba připomenout poměrně široké startovní pole u juniorů, kde se prezentovalo 35 závodníků (dokončilo 31), juniorek bylo na startu 12 (dokončilo 8). 

V plavecké části se na čele vytvořila čtyřčlenná skupinka (Mužíček, Francke, Meloun, Matyaš) která si vytvořila asi patnáctivteřinový náskok na hlavní pole. Na kole se sám odvážil jet pouze Mužíček, ostatní se nechali dostihnout vedoucí skupinkou hned v úvodu cyklistiky. Stejný osud však potkal i Mužíčka, který alespoň na několika kilometrech předvedl bojovný výkon nesvázaný taktikou. Ve druhém okruhu se pokoušel o únik Zdražil, ale ve svém snažení zůstal osamocen a tak i tato jiskřička aktivity v cyklistické části pohasla.

O všem tedy měl  rozhodnout běh. Nejrychlejší depo díky použití adaptérů předvedl Matyaš a získal poměrně solidní náskok. I ostatní mladíci předvedli dobrou práci v depu a boj o  titul byl v tuto chvíli zahájen. Výborné první kolo zaběhl Pospíchal společně s Gondekem. S nepatrným odstupem běžel Slamiak. Ztrácet začínal Matyaš a překvapivě i obhájce titulu Francke. V druhém okruhu začínal ztrácet Pospíchal, naopak se na vedoucího a takticky běžícího Gondeka dotáhl Kypta. Shodně se o medailích rozhodovalo na posledních pětistech metrech, kdy Gondek získal nástupem asi desetivteřinový náskok, který udržel až do cíle. O bronz připravil na stejné metě Pospíchala výborně ve druhém okruhu běžící Švarc. Na pátém místě dokončil solidně běžící Slamiak, který se po výpadku z tréninku (pád z kola) vrátil v dobré formě. Obhájce titulu Francke skončil na desátém místě a další z kandidátů startu na MEJ Matyaš na místě třináctém.

U děvčat byl scénář závodu poměrně jednodušší. Tradičně velmi dobře zaplavaly Lukešová s Mastnou (obě jsou držitelkami bronzu z loňského MEJ ze soutěže družstev) a záleželo pouze na odstupu, který bude mít Vodičková.

I ona však zaplavala solidně, takže na cyklistice se vytvořila silná vedoucí trojice Mastná, Lukešová, Vodičková. Všechna tři děvčata jsou cyklisticky dobře vybavena, takže vzájemná spolupráce jim nečinila žádné problémy. Možná škoda zaváhání v depu Hampejsové, která nestihla vedoucí skupinku, běžecký souboj o stupně vítězů mohl tak mít více prestižnější náboj.  Takto si pro titul doběhla s přehledem Vodičková, dobře běžela i Mastná s Lukešovou. Z druhého balíku si pro čtvrté místo doběhla Žufanová a na pátem místě dokončila Hampejsová, která o sobě dala vědět solidním výsledkem po delší době (v roce 2001 startovala na MEJ v soutěži družstev).

Co potěšilo:

 • široké startovní pole u juniorů, solidní u juniorek
 • dobré plavecké časy
 • vysoké běžecké nasazení
 • celkově více profesionální  přístup závodníků k soutěži samotné (můj úhel pohledu)
 • zájem diváků (i když se jednalo víceméně o rodinné příslušníky)
 
Co zklamalo:
 • pasivní pojetí cyklistiky u juniorů (cyklistická část není přejetí od plavání na běh)
 • zbytečná debata jednoho ze závodníků s rozhodčím (na toto máte pánové dost času)
 •  
  Co zaujalo:
  • po dvouleté pauze účast dnes již plaveckého specialisty J. Melouna, který po prvním stoupání na trati cyklistiky odstoupil
  • druhé vítězství v pohárových závodech po sobě Michala Gondeka, který na podzim zůstal těsně před branami jun. reprezentace a takto všem odpověděl tím nejlepším způsobem
  • prvních šest juniorů v pořadí bylo ročník narození 1985, což jsou prvním rokem junioři a teoreticky by se měli v této kategorii rozkoukávat, nedali však svým věkově starším kolegům nic zadarmo a vyplatilo se jim to (jen tak dál pánové)
  • asi o největší překvapení se postaral donedávna plzeňský dálkový plavec Přemysl Švarc, který si výborným závěrem běhu vybojoval bronzovou placku ze své první triatlonové republiky
  • i když je triatlon vysoce individuálním sportem na pohled potěšilo vzájemné povzbuzení, či podání ruky soupeři i pozávodní debaty mezi juniorskými sporovci o průběhu právě ukončeného mistrovství, takže lze závěrem napsat že sport tentokrát skutečně zvítězil

  Zkrácený výsledkový servis:

  Junioři:
  1. M. Gondek 85 YOGI racing
  2. T. Kypta 85 TTK Slavia VŠ Plzeň
  3. P. Švarc 85 TTK Slavia VŠ Plzeň
  4. V. Pospíchal 85 TRIANGLE Tri team
  5. P. Slamiak 85 OT SK Sportprestiž

  Juniorky:
  1. R. Vodičková 84 TJ Bižuterie Jablonec
  2. T. Mastná 85 TTK Slavia VŠ Plzeň
  3. M. Lukešová 85 TTK Slavia VŠ Plzeň
  4. P. Žufanová 85 TK JASO Plzeň
  5. L. Hampejsová 84 OT SK Sportprestiž

  Hodnocení:
  Přečteno 99x

  Komentáře

  RUBRIKY ČLÁNKŮ
  AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
  7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
  28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
  20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
  11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
  2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
  19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
  6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
  27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
  21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
  10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.