Triatlon v Telči vyhráli Kubínek a Vodičková, v žácích zářili synové Jana Řehuly

21.07.2013 -
V historickém centru Telče se konal pátý díl Českého poháru v olympijském triatlonu a rekordní odměny ve výši 100 tisíc korun přilákaly do míst, která jsou na seznamu UNESCO, téměř dvě stovky závodníků. Z vítězství se radovali favorizovaní František Kubínek a olympionička z Londýna Radka Vodičková.

V Telči panovalo nádherné slunečné počasí a na triatlety čekaly tratě sprintu 750 metrů plavání, 20 kilometrů na kole a 5 kilometrů běhu. Úvodní disciplína se konala v městském rybníce s úchvatným výhledem na zámek a přilehlý park. Plavecká část neroztrhala závodní pole a do depa zamířili všichni adepti na vítězství v těsném odstupu.

V kopcovitém terénu cyklistiky vykrystalizovala skupina favoritů, která se přiřítila do druhého depa, aby se v závěrečném běhu vedoucím náměstím a přilehlým parkem poprala o vítězství. Z depa jako první vyrazilo duo z Ekol Elite Triatlon Teamu František Kubínek s Lukášem Kočařem pronásledované Janem Volárem, Františkem Linduškou a Petrem Šlajsem. Netrvalo dlouho a na čele se osamostatnil Kubínek, který si vedení pohlídal až do cíle. Minulý týden skončil v Mělníku druhý, v Telči už stál na stupních vítězů nejvýše.

„Obrovská spokojenost, trenér bude mít radost. Je to sedmý triatlon za sebou a už jsem trochu unavený. V tréninku je to dobré, ale v závodě výkonnost trochu padá. Dáme s trenérem 14 dnů nějaký základ, a pak se uvidí, jestli mne vezmou do startovky na SP v Maďarsku. Pokud ne, pojedu šestý díl poháru na Lipně," řekl Kubínek. Za Kubínkem skončil na druhém místě Lukáš Kočař, třetí doběhl František Linduška.

Závod žen ovládla olympionička z Londýna Radka Vodičková, která i ve svém letošním druhém závodě na domácí půdě nenašla přemožitelku. Na mistrovství ČR ve sprintu v Brně porazila i Vendulu Frintovou a v Telči své výsostné postavení v domácích závodech na sprinterských distancích opět potvrdila. Druhá doběhla Jitka Šimáková, třetí místo brala Jana Jiroušková.

"Letos to tak zatím vychází. Vybírám si asi dobře závody," smála se v cíli vítězka. "Telč mě uchvátila. Nikdy jsem tu nebyla a musím uznat, že je to tu moc pěkné. I to plavání v rybníce je takové roztomilé. Akorát pak na kole jsem koukla na Jitku a vidím, že má pusu od bahna. Tak jsme se musely za jízdy omýt," popsala kuriózní situaci. 

Vodičková, která je ostřílenou závodnicí i na mezinárodní scéně, byla překvapená z rekordních prémií. Ty byly 100 tisíc korun. "To klobouk dolů, to se povedl neuvěřitelný kousek," ocenila olympijská reprezentantka pořadatele závodu, ve kterém startovalo přes 170 sportovců, z toho skoro polovina dětí.

Po závodě a vyhlášení vítězů proběhla dětská tisková konference, na které mladé naděje českého triatlonu na vlastní kůži zažily i mediální stránku profesionálního sportu a při té příležitosti se ptaly vítězů na vše, co je napadlo.

„Víceméně jsem s triatlonem začala kvůli klukům. Se mi v jednom týmu líbili, tak jsem si řekla, že tohle je způsob, jak být s nimi,“ smála se krásná hnědovláska Vodičková při tiskové konferenci, na které byli kromě dětí i rodiče a fanoušci a vše proběhlo v pohodové atmosféře.

"Je to velmi příjemné i pro nás závodníky, když vidíte plné náměstí lidí, spoustu fanoušků a i tady na tiskovce cítíte ten zájem a podporu. Triatlon potřebuje takovou reklamu a věřím, že to je ten správný směr. Je dobře, že na závody jezdí hodně dětí, triatlon musí budovat širokou členskou základnu," řekl Kubínek.

Závodu v Telči se zúčastnili i dva synové jediného českého olympijského medailisty v triatlonu Jana Řehuly. Starší Jakub ve své kategorii žáci 14-15 let zvítězil, mladší Šimon byl v kategorii 10-11 let druhý.

„Jsme moc spokojení s tím, kolik lidí se závodu zúčastnilo a kolik fanoušků přišlo fandit. Moc nás těší i velký počet dětských závodníků. To je to, co potřebujeme, abychom v dalších letech třeba mohli zase slavit olympijskou medaili,“ shodli se předseda ČTA Jaromír Horák, ředitelka komunikace ČTA Renata Balašová a hlavní pořadatel Martin Dvořák ze společnosti SportGroup.cz.

Výsledky: Český pohár v olympijském triatlonu, Telč

Muži: 1. František Kubínek 00:54:27.1, 2. Lukáš Kočař 00:54:35.6, 3. František Linduška 00:54:59.5, 4. Jan Volár 00:55:17.3, 5. Petr Šlajs 00:55:19.6, 6. Tomáš Kabrhel 00:55:28.2.

Ženy: 1. Radka Vodičková 01:02:18, 2. Jitka Šimáková 01:02:40.5, 3. Jana Jiroušková 01:04:00.6, 4. Marika Zahradníčková 01:05:03.1, 5. Pavlína Poláčková 01:05:22.1, 6. Eva Trčková 01:05:41.7.


Hodnocení:

Galerie

  

Přečteno 495x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.