Akademické mistrovství světa v triatlonu v Turecku.

2.07.2008 -
Dne 28.6. se v tureckém Erdeku uskutečnilo 9. akademické mistrovství světa v triatlonu. Naše výprava ve složení 5 mužů (Michal Kumstát, Přemysl Švarc, Jan Čelůstka, Jan Jaňour a Martin Pejsar), 4 ženy (Vendula Trnková, Jitka Šimáková, Hana Kolářová a Michaela Lukešová) ...
Dne 28.6. se v tureckém Erdeku uskutečnilo 9. akademické mistrovství světa v triatlonu. Naše výprava ve složení 5 mužů (Michal Kumstát, Přemysl Švarc, Jan Čelůstka, Jan Jaňour a Martin Pejsar), 4 ženy (Vendula Trnková, Jitka Šimáková, Hana Kolářová a Michaela Lukešová) a tříčlenné vedení výpravy (Josef Horčic, Jaroslav Formánek a Lukáš Pazdera) dorazila po strastiplném skoro 12-ti hodinovém cestování do dějiště šampionátu už ve čtvrtek. Na naše závodníky čekaly tvrdé podmínky v podobě vyčerpávajícího vedra, rtuť teploměru místy stoupala až na 36 stupňů ve stínu. Nejinak tomu bylo pak i při sobotním závodě. Strava nebyla pro středoevropany zrovna dvakrát ideální, s tím se ovšem ale všichni vypořádali.

Tratě byly následujícího charakteru: plavání se odehrávalo v moři o teplotě 23-24 stupňů, 1,5km se plavalo ve dvou okruzích. Raritou byl výběh z depa, kde se probíhalo místní restaurací. V cyklistické části čekalo na závodníky 40km v osmi okruzích. Dle pořadatelů měla být trať „mírně zvlněná.“ Nakonec se cyklistika ukázala jako rozhodující, kopce rozhodně nebyly mírné, spíše strmé a vydatně prověřily fyzickou kondici všech triatlonistů. Závěrečná desetikilometrová běžecká část se odehrávala podél mořského pobřeží ve čtyřech kolech. Suma sumárum v závodě ani metr stínu a všudypřítomné horko měly za následek to, že drtivá většina našich triatletů hodnotila tento závod jako jeden z nejtěžších.

Ženy startovaly ve 13h. Na startu se shromáždilo na molu 50 závodnic, závod dokončilo pouze 38. Po plavecké části při výběhu z vody, při výjezdu z depa a následně v průběhu prvního cyklistického okruhu se utvořila vedoucí zhruba desetičlenná skupina, v které figurovala i naše Vendula Trnková. Hana Kolářová a Jitka Šimáková bojovaly s mírným odstupem na tuto skupinu. Náročná cyklistická trať byla nad síly našich děvčat, které postupně ztrácely úvodní pozice včetně Venduly. Michaela Lukešová byla bohužel v nájezdu do posledního kola cyklistiky stažena pořadateli z trati po dojetí vedoucí závodnicí o jedno kolo, podobně jako dalších 11 závodnic. Nikým neohrožována si pro zlato doběhla Američanka Justin Whipleová před Španělkou P.M.Pujolovou a bronz získala Němka T.Herklotzová. Vendula Trnková v cyklistické části nakonec dojela na 14.místě, které udržela i v běžecké části až do cíle, kde se objevila jako první z našich. Její vlastní zhodnocení závodu: „Dnes jsem bohužel na víc neměla. Nechala jsem zde vše. Po závodě Českého poháru v Jablonci, kde jsem nedokončila, jsem nevěděla, jak na tom jsem. Teď už to vypadá, že původní forma je zpět. Upřímně, nečekala jsem, že startovní pole bude tak vyrovnané, konkurence se holt rozrůstá.“ Po skvělé běžecké části se v pořadí posunula kupředu věčně usměvavá Jitka Šimáková. Celkově 24 místo je zatím její největší mezinárodní úspěch, druhá z našich. Chvíli po doběhu hodnotila závod a tentokrát jí do smíchu zrovna dvakrát nebylo: „Bylo to peklo, rozhodně nejtěžší závod v mém životě. Horko bylo opravdu nesnesitelné, cyklistika náročná, hrábla jsem si na dno svých sil. Cíl jsem viděla opravdu ráda, s umístěním jsem vcelku spokojená vzhledem k podmínkám.“ Lehce zklamaná byla ovšem 33 v cíli Hanka Kolářová, sama kritizovala především svůj běh, který byl pro ní trápením. Byla to ovšem jistě výborná zkušenost, kterou zúročí v dalších závodech. Hodnocení týmů vyhrály Španělky před Angličankami a Američankami. Naše děvčata obsadila 7.místo.
Na startu mužů bylo 77 závodníků, 54 z nich se nakonec objevilo i v cíli. Naši reprezentanti se při výběhu z vody drželi v první třetině startovního pole. Při cyklistice se vytvořily dva hlavní balíky. V prvním, zhruba třináctičlenném, který jezdil se zhruba minutovým náskokem na druhý, se výborně držel Michal Kumstát. Bohužel mu v průběhu závodu spadl řetěz a tím přišel o pozici ve skupině, jež si to nakonec rozdala o medaile. V druhém balíku si velice aktivně počínali ostatní naši reprezentanti. Bohužel spolupráce ze strany ostatních závodníků nebyla natolik silná, aby to stačilo na dojetí první skupiny. Po vynikajícím běhu se nakonec akademickým mistrem světa stal Francouz Brice Daubord před jedním z favoritů závodu Švýcarem Rusterholzem. Pro bronz si doběhl Ital Casadei, na kterého zle dotíral nejlepší běžec ve startovním poli, další Švýcar Van Berkel. Výborně běžeckou část zvládl i Michal Kumstát a mezi našimi reprezentanty se objevil v cíli jako první, celkově na 11.místě. Škoda již zmíněných technický potíží. A co k tomu sám řekl tento velmi skromný závodník? „Bohužel jsem při přehazování v jedoucí skupině nestihl zareagovat na špatný pohyb ze strany polského reprezentanta a rázem byl řetěz dole. Nakonec se mi alespoň dobře běželo, tak doufám, že se začne blýskat ve zbytku sezóny na lepši časy.“ Na druhou pozici z našich se propracoval po usilovném běžeckém výkonu náš nejmladší závodník, Přemysl Švarc, celkově obsadil 17.příčku. On sám hodnotil své vystoupení následovně: „Plavalo se mi dobře, nesedlo mi zde kolo, bylo opravdu těžké a zaběhnout už umím i lépe. Dnes to bohužel lépe opravdu nešlo.“ S minimálními odstupy doběhli 19. Honza Čelůstka a 21. Honza Jaňour, který z našich sesedal jako první z kola. Spokojený nebyl 29. Martin Pejsar, jenž jistě před závodem myslel na mnohem vyšší umístění, na kole si počínal velmi aktivně, pak již bohužel nezbyly síly na běh. V družstvech český tým v průběhu celého závodu bojoval o bronz. K jeho dosažení scházelo pak 44 vteřin. Nakonec jsme obsadili 6. příčku v hodnocení týmu, zlato z týmové soutěže ukořistilo americké družstvo, stříbro Švýcaři a bronz překvapivě Poláci.

Pořadatelé z Turecka nakonec vše organizačně zvládli bez větších zádrhelů, … počasí se asi těžko poručí… Výsledková listina dává najevo, že se špička rozrůstá i v akademickém sportu a většina závodníků je konkurenceschopná i na ostatních světových závodech. Proto s výkony české akademické reprezentace můžeme být většinou spokojeni, ačkoliv předstartovní prognózy mohly být možná lehce ovlivněné snahou navázat na medailové úspěchy v předcházejících AMS. Pro většinu našich závodníků bylo AMS prvním vrcholem sezóny 2008 a jistě odrazovým můstkem k dalšímu progresu výkonnosti ať už v právě probíhající sezóně, nebo v té příští.

VÝSLEDKY

Muži

1. Daubord Brice – FRA - 02 :01 :32
2. Rusterholz Charles – SUI – 02 :02 :19
3. Casadei Alberto – ITA -02 :02 :23
11. Kumstát - 02 :04 :18
17. Švarc - 02 :04 :54
19. Čelůstka - 02 :05 :05
21. Jaňour - 02 :05 :09
29. Pejsar - 02 :07 :26

Družstva

1. SUI – 06 :09 :58
2. USA – 06 :11 :23
3. POL – 06 :13 :33
6. ČR - 06 :14 :17

Ženy

1. Whipple Justine – USA – 02 :15 :07
2. Pujol Perez Maria – ESP – 02 :15 :56
3. Herklotz Tina – GER – 02 :16 :16
14. Trnková - 02 :23 :07
24. Šimáková - 02 :27 :09
33. Kolářová - 02 :30 :15
Lukešová - DISQ

Družstva
1. ESP – 06 :57 :22
2. GBR – 06 :59 :43
3. USA – 07 :06 :05
7. ČR – 07 :20 :31
Pořadí zemí podle zisku medailí:

1. USA – 1 – 1 – 1
2.-3. Švýcarsko - 1 – 1 – 0
2.-3. Španělsko - 1 – 1 - 0
4. Francie - 1 – 0 – 0
5. Velká Británie - 0 – 1 – 0
6.-8. Německo - 0 – 0 – 1
6.-8. Itálie - 0 – 0 – 1
6.-8. Polsko - 0 – 0 – 1


Hodnocení:
Přečteno 826x

Komentáře

škoda Reagovat
Re: škoda Reagovat
Re: Re: škoda Reagovat
Re: Re: Re: škoda Reagovat
Profesionálové Reagovat
Vice tréninku méně rozčilování Reagovat
Tak uplne sesouhlasim Reagovat
Proč nepsat názor Reagovat
Výsledky Reagovat
12 minut Reagovat
Ba, ba... Reagovat
no a proč by proboha na akademické MS někdo nejel na výlet? Reagovat
Re: no a proč by proboha na akademické MS někdo nejel na výlet? Reagovat
Re: Re: no a proč by proboha na akademické MS někdo nejel na výlet? Reagovat
Re: Re: Re: no a proč by proboha na akademické MS někdo nejel na výlet? Reagovat
Re: Re: Re: Re: no a proč by proboha na akademické MS někdo nejel na výlet? Reagovat
Re: Re: Re: Re: Re: no a proč by proboha na akademické MS někdo nejel na výlet? Reagovat
výlet Reagovat
... Reagovat
Re: ... Reagovat
Re: Re: ... Reagovat
Re: Re: Re: ... Reagovat
Re: Re: Re: Re: ... Reagovat
Diky Reagovat
Re: Diky Reagovat
Re: Re: Diky Reagovat
ad 4 Reagovat
Re: ad 4 Reagovat
Re: Re: ad 4 Reagovat
Re: Re: Re: ad 4 Reagovat
o co vlastně jde? Reagovat
Re: o co vlastně jde? Reagovat
Re: Re: o co vlastně jde? Reagovat
ropa Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová