Ospalý, Kasl a Soukup hodnotí své výkony na ME v duatlonu

10.10.2006 -
Na sobotní ME v duatlonu v italském Rimini zaznamenala česká výprava tři medailová umístění. Toho nejcennějšího se dočkal Filip Ospalý, který je v parádní formě. Petra Kasla potkal na mokré trati pád na kole a závod dokončil na 8.místě silou vůle. Petr Soukup nechal v závodě maximum, ale na vytouženou první desítku to nestačilo.
Excelentně zařízl specialisty na duatlon

FILIP OSPALÝ, ELITE – 1.místo

Po vítězném závodě jsi prohlásil, ze se cítíš mnohem lépe než před MS, a proto se mi do úst vklíní otázka zda ti 14 denní odpočinek uprostřed sezóny vzhledem k MS neublížil a nezpůsobil pokles formy.... nebo neúspěch na MS vidíš v něčem jiném?
Ano. Před MS v Lausanne jsem neměl natrénováno tolik, kolik jsme měl mít na dobré umístění. Ale takto byla sezóna naplánovaná – hodně závodů s odpočinkem na konci července…Ale jsou již z toho vyvozeny patřičné závěry a sezóna 2007 je již na papíře. Teď jen čekám, až se termíny závodů světového poháru potvrdí a můžu začít nakupovat letenky:)))

Zařadil jsi v předzávodní přípravě více běžeckých tréninku? Prozradíš nějaký povedený trénink před odjezdem na ME?
Žádna speciální běžecká příprava na duatlon neproběhla. Nyní se připravuji na listopadové závody SP v triatlonu, takže i trénink podle toho vypadá : ráno plavání, přes poledne kolo, odpoledne běh, od každého 5 tréninků do týdne plus 2x posilovna.
Povedených běžeckých tréninků bylo více. Např. testík na 4km s důrazem na dodržení rovnoměrného tempa za 12:10. Všechny běžecké tréninky jsme s Tomem Servítem odběhali k maximální spokojenosti našeho trenéra Petra Punčocháře.

Cílová fotografie s českou vlajkou je krásný pohled. Byl jsi před závodem s někým domluven, že ti ji v cíli podá :-) ? Čí to byla vlajka?
Takové věci se přece neplánují!!! Ale je fajn, že to vyšlo a fotky z cíle jsou o to zajímavější. Vlajka patří mým rodičům. Vozí ji s sebou na každý závod v zahraničí. Při náběhu do cílové rovinky na mě křiknul Jirka Seidl, že o pár metrů dál stojí mamka a podá mi vlajku, že mám času dost:)))

Jak se vyvíjel nedělní závod družstev a v jakém složení jste do závodu nastoupili?
Závodu štafet jsem se zúčastnil poprvé. Ale věděl jsem, že to bude mnohem náročnější než závody družstev, které jsem v minulosti absolvoval v rámci ME v triatlonu. V neděli na tratích (cca) 2-7-1km jsme věděli, že na odpočinek nebude čas:)))
Závodu se zúčastnilo 6 mužských štafet (zároveň s nimi startovalo 9 štafet juniorských) a kromě outsiderů z Maďarska mohla vyhrát jakákoliv štafeta. Náš cíl závodu byl jednoduchý: Dan Fekl si na prvním úseku pohlídá špici, aby na druhém úseku mohl Tom Servít být v kontaktu s favority a já budu finišovat. Až na třetí úsek nám to vyšlo – Dan předával Tomovi na 4.místě zároveň s prvními a Tom mě na 3. místě, cca 10sekund za vedoucím duem Itálie, Francie. Ztrátu se mi podařilo dohnat až na 4.km kola. Za sebou jsem však na špici dotáhl i Portugalce. Na závěrečném kilometru se ukázalo, komu zbylo více sil ze závodu jednotlivců a kdo měl větší vůli po vítězství…bohužel…Dan s Tomem si za svůj výkon medaili zasloužili.
Snad příště. I když nevím, kdy zase štafety pojedu, protože příští rok se ME v duatlonu nezúčastním a hned po ME v triatlonu mám na programu závody v zámoří

Pád na kole zhatil jeho medailový sen

PETR KASL, K23 - 8. místo

Začátek závodu ti vyšel dle představ co se dělo na kole a posléze na závěrečném běhu? Mrzí tě neúspěch, vždyť k medaili bylo nakročeno výborně...
Úplně tak spokojený se začátkem jsem nebyl. Chtěl jsem doběhnout v první skupině, ale to mi nevyšlo, přesto to nebyl špatně rozjetý závod. Bohužel 3km před cílem jsem na kole spadl a celá skupina mi ujela. Z kola jsem sesedal s velikým sedřeným puchýřem a hlavně s velkou ztrátou. I když jsem na nohu nemohl pořádně došlápnout, chtěl jsem přesto závod dokončit. Hodně mě to mrzelo hlavně po závodě, ale nemohu se tím stále užírat, a proto jsem to hodil za hlavu. Bude ještě hodně závodů a snad jsem si o víkendu všechnu tu smůlu vybral a příště už to bude dobrý.

O jisté nominaci jsi se dozvěděl na poslední chvíli. Myslíš, že jsi v přípravě něco podcenil?
Určitě příprava mohla být lepší, ale musel jsem počkat až se mi uzdraví zranění, přesto jsem začal s tréninkem na plné obrátky. Závod jsem nepřepálil, ale první běh se mi neběžel nejlépe, přesto jsem nasedal na kolo s dostatkem sil a na druhý běh jsem si hodně věřil.

Jaké jsou tvé další plány do příští sezóny? Zůstaneš i nadále věrný duatlonu?
Příští rok se hlavně zaměřím na rychlost. Budu běhat na závodech hlavně 800 a 1500m. Stále se potřebuji hodně zrychlit. Je možné, že příští rok duatlony vynechám, ale to se rozhodnu až po domluvě s trenérem Matulkou. Pokud ale závody pojedu ,určitě se na ně důkladně připravím.


„V Čechách se v poměru  k zahraničí nezávodí“

PETR SOUKUP, JUNIOR - 25.místo
 

Jak se ti podařilo splnit tréninkový plán, který jsi prezentoval na stránkách eTriatlon.cz (zde)?
Odtrénoval jsem všechno co bylo v plánu. Akorát při tréninku 5x800m jsem netrefil časy co jsem měl napsané.

Jak se vyvíjel závod ve tvém podání? Jsi spokojen?
Předem bych chtěl zdůraznit, že se svým výkonem jsem spokojený. Závodil jsem, jak jsem mohl a nemám si co vyčítat. První pětka byla na můj vkus opravdu rychlá. Po jednom okruhu (ze dvou) se před mým balíkem vytvořila díra a nebyl jsem schopný ji stáhnout. Celé druhé kolo v běhu jsem absolvoval s Ondrou Jeníčkem. Vzájemně jsme se střídali a drželi tempo. Vsázel jsem na kolo, ale můj balík bohužel nechtěl jet a musel jsem se smířit se stále narůstající ztrátou na závodníky před námi. Druhý běh se mi šel dobře. Do depa jsem šel jako jeden z prvních. A krom Portugalce, se kterým jsem běžel téměř celý druhý běh, před nás nikdo nešel.

Kde se stala chyba? Běžet prvních 5 km za 17:53 není určitě tvé maximum...
Prvních 5km bylo určitě delších cca o 500m na tom se všichni shodli. Takže první pětka bylo okolo 16:25 což zas až tak špatné není. Já nemyslím, že jsem někde udělal chybu. Forma na den závodu byla dobrá. V Čechách se prostě v poměru  k zahraničí nezávodí a nejsem zvyklí jít takové tempo hned od samého začátku.

Jaké jsou tvé plány do další sezóny?
Teď bych se rad zaměřil na plavání a uvidím zda se pohnu kupředu. Určitě budu závodit dal, ale počítám s dvouletou pauzičkou. Přednost chci dát maturitě a vysoké škole...


 

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Ospalý se stal mistrem Evropy v duatlonu!
Přečteno 516x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár