Tomáš Servít, běžecký sparing Ospalého

28.02.2008 -
Tomáš Servít našel zalíbení v duatlonu. Vloni na svém druhém startu na ME v K23 skončil na bronzovém místě. Letos má podobné plány. Jako sparinga jej využívá Filip Ospalý a společně v půlce března odletí na soustředění do Indického oceánu na ostrov Mauricius.
Do sezóny 2008 vstupuje s plánem uspět na dvou duatlonových vrcholech.“Zkraje sezóny v květnu mě čeká ME v Řecku a poté MS v italském Rimini. Určitě bych neměl vynechat ani úvodní závod ČP 27.4. v Dobřanech. Z triatlonových startů se chystám např. 10.8. do Karlových Varů,“ plánuje.

Letos by rád zavítal i mezi atlety na závody extraligy. „Konkrétní termíny budu vybírat asi až v průběhu sezóny.“

V tréninku se mu zatím daří znamenitě. „Od podzimu jsem rozšířil svou přípravu o „čtvrtou disciplínu“ a to posilovnu. Pod vedením pana Nováka navštěvuji posilovnu Health Fitness Studio v Brně 3x týdně, kde trénuji společně s Filipem Ospalým a Karlem Freibergerem. Díky dobrému počasí jsem mohl začít s cyklistickou přípravou už od lednu. Na cyklistických trénincích mě nejčastěji doprovází především členové tréninkové skupiny (www.treninkovaskupina.euweb.cz). Výjimkou je ovšem plavání, kde mě již delší dobu „doprovází“ přetížené rameno, což se výrazně projevilo v celkovém naplavaném objemu.“

Běžeckou přípravu zahájil soustředěním zkraje listopadu s  trenérem Petrem Punčochářem a jeho atletickou skupinou. „V průběhu listopadu jsem k běhu a posilovně přidal i plavání. S najížděním prvních cyklistických kilometrů jsem začal už neobvykle brzy během měsíce ledna. Konkrétně mám doposud naběháno cca 1200 km, 900km na kole a naplaváno 110km,“ spokojeně konstatuje. 

Jeho běžný tréninkový týden v tomto období vypadá následovně.  „Běhat chodím 5x týdně, z toho tři tréninkové jednotky jsou delší souvislé běhy v terénu, pak jeden tempový trénink na dráze s úseky od 2 do 5 km a jeden s kratšími a rychlejšími úseky v běžecké tunelu.
3x týdně chodím do posilovny, kdy  jeden trénink je zaměřen spíše na horní polovinu těla, další na nohy a třetí jednotka spíše regenerační (lehké projetí). Na kolo vyjíždím 2-3x týdně podle počasí a do vody se dostanu 3-4x týdně.“

Málokdo tuší, že Tomášových služeb využívá i naše jednička Filip Ospalý v podobě sparinga.  „Poprvé jsem se s Filipem na dráze proběhl ještě v době, kdy jsem s triatlonem neměl nic společného. Bylo to přibližně na začátku dorostenecké kategorie, byl jsem atlet a mou disciplínou byl běh na 800m. S postupem času společných tréninků přibývalo, doufám že ku prospěchu nás obou,“ vzpomíná na začátky.

Nyní v tomto období absolvují společně dva běžecké tréninky, jeden tempový na dráze a druhý rychlejší v běžeckém tunelu. Souvislé běhy chodí každý zvlášť. Nedávno odtrénovali na dráze tempový běžecký trénink: 4km-3km-4km-3km v tempu (4km - 3:30 / km a 3km – 3:25 / km) s pauzou 400m klus.

 „Další dva tréninky spolu odcvičíme v posilovně. Co se týče kola, tak první objemové tréninky najíždíme každý sám. Nyní spolu budeme pokračovat v objemové přípravě na soustředění a dále pak po příjezdu, kdy už by se měl objem pomalu měnit v kratší rychlejší a silovější motivy. Ranní plavecké tréninky sice absolvujeme ve společném bazénu, ale každý v jiné dráze,“ dodává s úsměvem.

Na soustředění vyrazí společně v půlce března do Indického oceánu na ostrov Mauricius. A jak se zrodila tato nabídka? „Oslovil mě Filip a „po dlouhém“ rozmýšlení jsem nabídku přijal,“ říká.

Tréninkový plán je již pevně stanoven. „Tréninky budou vypadat podobně jako doposud. Jediné, co se změní bude kolo, na kterém budeme sedět takřka denně, na úkor posilovny, kterou zde téměř vypustíme.“


archív


archív juniorská repre v duatlonu. Zleva Gondek, Servít, Švarc a Žufanová


Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Mladičký Servít dělal parťáka ve štafetě Ospalému a Feklovi
Na ME v duatlonu cinkly dvě medaile zásluhou Servíta a Vodičkové
Jak trénoval Servít s Ospalým uprostřed Indického oceánu?
Přečteno 1323x

Komentáře

Kde jsou Reagovat
Re: Kde jsou Reagovat
Re: Kde jsou Reagovat
Re: Re: Kde jsou Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár