Xterra na Hluboké: Šampioni i hobíci jedou o Havaj

16.06.2005 -
Hluboká nad Vltavou - Mistři světa proti tátům od rodin, co jen rádi šlapou na biku. Největší a nejpopulárnější triatlon v Česku startuje v sobotu. Brave Xterra Czech, světová kvalifikace pro Havaj v terénním triatlonu a první podnik pětidílné European tour, očekává až čtyři stovky závodníků včetně světových es.
Hluboká nad Vltavou - Mistři světa proti tátům od rodin, co jen rádi šlapou na biku.
Největší a nejpopulárnější triatlon v Česku startuje v sobotu. Brave Xterra Czech, světová kvalifikace pro Havaj v terénním triatlonu a první podnik pětidílné European tour, očekává až čtyři stovky závodníků včetně světových es.

„Atmosféra pod zámkem už jiskří. A právě skvělí lidi jsou kromě nádherné krajiny tím, co sem táhne závodníky z celého světa,“ říká Dave Nicholas, viceprezident americké Xterry, majitele seriálu.
„Každý rok se sem těším. Nádherné tratě, perfektní lidé okolo a skvělé pivo,“ rozplývá se Američanka Candy Angleová, mistryně světa z roku 2002. Mezi ženami je tady kompletní světová elita. Loňská mistryně Jamie Whitmoreová (USA), i předloňská Melanie McQuaidová (Kanada), k tomu i duatlonová královna Erika Csomorová (Maďarsko). První desítka je cílem pro Evu Skalníkovou, juniorskou reprezentantku v běhu na lyžích a loni nejlepší Češku. A také pro Kamilu Bulířovou, ta uspěla nejlépe na Havaji.

Mužské pole zdobí Olivier Marceau, Francouz ve švýcarském dresu, hrdina olympijského závodu v Aténách 2004, mistr světa v olympijském triatlonu 2000. Dvakrát už na Hluboké vyhrál Nicolas Lebrun z Francie, bývalý světový šampion v zimním triatlonu.

Vedle matadorů měří síly i hobby-jezdci. Tradičním účastníkem je Ed Hudcovic. Je mu 64 let a žije na Maui, kousek od tratí mistrovství světa. Kvalifikuje se však vždy v Česku, odkud emigroval v roce 1948...
Plave se 1,2 km ve Vltavě, na horském kole se zamíří na 35 km do schwarzenberské obory a na závěr čeká 11 km terénního běhu v zámeckém parku. „Start i obě depa jsem umístili nově do areálu městského koupaliště, aby bylo okolo více prostoru,“ vysvětluje novinku ředitel závodu Michal Piloušek.

Na cenách se rozdá 300 000 korun, závodí se i o 34 kvalifikačních míst na startu říjnového světového šampionátu na Maui.

České barvy bude hájit loni druhý Jan Řehula, který přijel z tříměsíčního pobytu v Koreji. Xteře dal přednost i před nedělním mistrovstvím republiky na olympijských tratích. „Bude to asi můj nejspíš jediný letošní start v Česku.“

Ambice má i jeho bývalý tréninkový partner Jan Kubíček, člen zlatého družstva z letošního evropského šampionátu v duatlonu. Ale také František Žilák, loňský vítěz domácího seriálu Czech tour.
V závodě štafet se představí bronzoví lyžaři z mistrovství světa v Oberstdorfu Dušan Kožíšek s Martinem Koukalem. „Chtěl jsem jet celý závod sám, ale se zraněnou rukou neudržím řídítka,“ stěžoval si Koukal, který si minulý víkend zlomil na bikemaratonu záprstní kůstky.

Bohatý program začíná už v 10 hodin závody dětí a rodičů s kočárky, ve 12 odpálí hlavní závod, ve 14.30 budou vítězové v cíli. Večer pokračuje megafterparty s koncertem pěti rockových kapel a ohňostrojem.

Hodnocení:
Přečteno 92x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
6.2.23Havaj pro ženy, Nice pro muže – model konání MS
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková