Xterra Netherlands, Barel a Whitmore

25.08.2003 -
Rob Barel, žijící holandská triatlonová legenda, to dokázal. Po třetí v řadě, 45-letý Barel, zvítězil v Xterra Netherlands, která byla zároveň druhým závodem Xterra Europe Tour. Jediný kdo dokázal Barelovi sekundovat byl „Xterra specialista“ Royce Kortekaas. V cíli nakonec oba závodníky dělilo 50 s. V ženském závodě potvrdila nadvládu Američanka
Rob Barel, žijící holandská triatlonová legenda, to dokázal. Po třetí v řadě, 45-letý veterán, zvítězil v Xterra Netherlands, která byla zároveň druhým závodem Xterra Europe Tour. Jediný kdo dokázal Barelovi sekundovat byl „Xterra specialista“ Royce Kortekaas. V cíli nakonec oba závodníky dělilo 50 s. V ženském závodě potvrdila nadvládu Američanka Jammie Whitmoreová, která si letos připsala již šesté vítězství ve světové sérii.

Závod byl odstartován v 18:00 hodin. Velké vlny a hlučný příboj provázeli závodníky na 1500 m dlouhém plaveckém okruhu. První z vody lezli společně Brit Chris Volley a Holanďan Eric van den Linden. V těsném závěsu následovali další závodníci. Rob Barel nasedal na kolo jako šestý s více než minutovou ztrátou, tu ale za krátko zneškodnil a spanilou jízdou si dojel a doběhl, zase po roce, vychutnat slastný pocit vítězství. Za Barelem se jako stín pohyboval Royce Kortekaas. V druhém depu ztrácel necelých 30s a  diváci se již těšili na dramatický závěr. Ten se však nekonal.  Jedním z rozhodujících momentů závodu byla správná volba pneumatik. Barel zvolil hladké obutí, a tak především při jízdě po pláži, získával náskok před závodníky s hlubším vzorkem.

Na průběžném 20. místě v celkovém pořadí vylézala z vody první žena Holanďanka Tanya de Boerová. Na druhou Jemmie Whitmoreovou naplavala pěkné dvě minuty. V začátku cyklistické části jí ale bohužel zklamala zemská gravitace. Po pádu  již v závodě dále nepokračovala. Whitmoreové se tak otevřel pěkný výhled, který si až do konce závodu nenechala nikým pokazit. O druhém místě se rozhodovalo až v běhu mezi Ute Schäferovou z Německa a Ingrid van Lubekovou z Holandska. Loňské vítězce Lubekové nakonec zbylo v závěru sil více a doběhla druhá.

Na  holandské Xteře startovalo  šest Čechů. Nejlepší z nich, Tomáš Bača se mohl radovat z výborné celkově 25. pozice a druhého místa v kategorii. Téměř všichni  naši závodníci však uspěli ve svých věkových kategoriích a  splnili kvalifikační kritéria pro XTERRA MISTROVSTVÍ SVĚTA, které se koná v říjnu na Havaji. Asi největší smůlu měl Hynek Matějec z týmu Jehlanka.cz. Měl na kole tři defekty a dojel až na 97. místě, daleko za svým očekáváním.