V sobotu vypukne Brave Xterra Czech 2003

25.06.2003 -
Hluboká nad Vltavou, zámek i podzámčí ožívají. Live more – Žij víc, křičí do světa Xterra. A sama to dělá. Terénní triatlon je v současnosti nejmohutněji se rozvíjejícím multisportem. Kombinace plavání, jízdy na horském kole a běhu přináší výzvu pro širší pole sportujících a posílá triatlonisty zpět do přírody. Je to návrat ke kořenům triatlonu, výzvě a boji sama se sebou, říká Scott Tinley, vítěz havajského Ironmana z roku 1982
Hluboká nad Vltavou, zámek i podzámčí ožívají. Live more – Žij víc, křičí do světa Xterra. A sama to dělá. Terénní triatlon je v současnosti nejmohutněji se rozvíjejícím multisportem.

Kombinace plavání, jízdy na horském kole a běhu přináší výzvu pro širší pole sportujících a posílá triatlonisty zpět do přírody. Je to návrat ke kořenům triatlonu, výzvě a boji sama se sebou, říká Scott Tinley, vítěz havajského Ironmana z roku 1982 a 1985, nyní majitel známé firmy s tri-oblečením a i v padesáti účastník všech druhů závodů po celém světě.

Ke kořenům platí i do slova. Proklestit si cestu třeba hlubockou oborou znamená překonat i mnoho takových nástrah.

Xterra vznikla před osmi lety na Havaji, podobně jako slavný Ironman. Jenže ne na Big Islandu, ale na sousedním divukrásném Maui. Ten bývá označován za nejpůvabnější z šesti hlavních havajských ostrovů. Plave se v moři, v zátoce, kde zimují velryby. Na kole zamíříte do krpálů na úpatí sopky Halaekaly a běžíte trnitou buší, rozpálenou pláží i luxusní hotelovou zónou.

Oproti Ironmanovi, nejméně devítihodinovému martyriu, je Xterra přístupnější. Snižuje handicapy z plaveckých nedostatků, jako nejdůležitější část si vybrala kolo. Železný muž se stal obrovským byznysem – třeba startovné na Havaji stojí 400 dolarů. Xterra zůstává rodinným podnikem, kde vítězí radost ze sportu, za 150 dolarů.

Chceme podpořit touhu lidí po sportovních výkonech a dát možnost obyčejným závodníklm změřit síly s absolutní špičkou. Navíc v nádherných přírodních kulisách, říká Dave Nicholas, zvaný Big Kahuna, viceprezident světového seriálu. Kde jinde se vám to povede?

Xterra má hodně podobný systém závodů s Ironmanem. Utkávají se profíci i amatéři ve věkových kategorií. Z kvalifikačních závodů v atraktivních koutech po celém světě (Saipan v Tichomoří, třitisícové vrcholky Skalistých hor, australská divočina, Japonsko, nizozemské písečné duny a už i hvozdy na Hluboké) postupují nejlepší na mistrovství světa na Maui.

To se koná týden po Ironmanovi. Praví držáci, co absolvují ďábelský double – oba podniky, získají další ceny. Pro mé sponzory byl důležitější triumf na Xteře, než účast na olympiádě, říká mistr světa Conrad Stoltz z Jižní Afriky, který závodil i v Sydney 2000.

Loni přivezl Xterru do Čech jihočeský triatlonista Michal Piloušek. Jako první z našinců se zúčastnil mistrovství světa Xterra na Havaji a s 11. místem z roku 2001 stále drží nejlepší české umístění. Při projížďkách na biku hlubockými lesy si usmyslel přenést Xterru i sem. Jak řekl, tak učinil.

Premiéra poslední červnovou sobotu měla ohromný úspěch. Více než tři stovky závodníků z celého světa, drsná trať i elektrizující atmosféra po právu vykoply Xterru k ceně Akce roku v anketě Triatlonista roku. Devatenáct Čechů se odtud kvalifikovalo a odcestovalo na Havaj. Američtí majitelé značky Xterra závodů byli nadšeni. Piloušek a jeho partnerka Silvie Procházková získali licenci na Xterra European tour a založili i Brave Xterra Czech tour, teprve třetí lokální sérii na světě po USA a Austrálii.

Jsme potěšeni, jak se nám rodina Xterra rozrůstá, říkají oba. Chceme co nejlepší závody, ale zároveň zůstat pohodovou záležitostí pro profesionály i amatéry. Své plány a sliby plní, o čemž svědčí první dva domácí závody v Jablonci i ve Šternberku. Xteráci prodávají vlastní oblečení, časopis, nebo pivo.

A teď znovu Hluboká, která zůstává vrcholem. Přímo na trati se utká téměř čtyři sta borců. Světové hvězdy jako třeba Nicolas LeBrun z Francie, ale i hobby jezdci jako dvaašedesátiletý Ed Hudcovic, právník ve výslužbě, co žije na Havaji, ale má československé kořeny. Spolu s nimi vyzkouší své síly i mistr světa v běhu na lyžích a příležitostný horolezec Martin Koukal

Hodnocení:
Přečteno 163x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár