Xtrail Melechov byl nakonec duatlonem

4.09.2013 -
Známý a náročný Xtrail Melechov, který se pravidelně koná poslední srpnový víkend a probíhá běžně na tratích 0,5 - 42 - 9,8 byl letos vzhledem k velmi špatné kvalitě vody změněn na duatlon o objemech 3 - 42 - 9,8.
Závod se konal v sobotu 31.8.2013, jako již tradičně poslední srpnovou sobotu v obci Kouty u Ledče nad Sázavou v blízkosti jednoho z vrcholů Vysočiny, což je Melechov. Tento závod probíhá již sedmým rokem. Je zařazen do sriálu závodů O pohár Melechova. Jedná se o velmi náročný závod především mezi terénními triatlony co se týká objemů.
Závodníkům přálo štěstí a přivítalo je ideální polojasnépočasí s teplotou kolem 20°C. Na start se postavilo 60 mužů a žen a pouze pět z nich tří hodinový závod nedokončilo.

Z důvodu snížené kvality vody musel být závod změněn na duatlon a úvodní plavání bylo nahrazeno třemi kilometry běhu, cyklistická část byla velmi náročná a vedla kolem hradu Lipnice a zříceniny hradu Orlík u Humpolce. Závěrečný běh potom byl natažen po okolí Melechova.

Při úvodním běhu začala diktovat tempo trojice Ondřej Pajer, František Tichý a Jan Mička. Do prvního depa tak s malými rozestupy vběhla čtveřice Mička, Pajer, Tichý a Beránek, pátý Petroš měl již ztrátu 20 vteřin. Mezi ženami doběhla jako první s velikým náskokem Klára Kučerová.
Do cyklistické části první vyrazil Pajer, za ním František Tichý a třetí Mička. Jiří Beránek odstoupil během cyklistiky z technických důvodů. Na čele se po pěti kilometrech vytvořila dvojice Pajer a Mička. Mička odtáhl většinu cyklistické části a do druhého depa tak dvojice vjela s luxusním náskokem 4,5 minuty na třetího Tichého a s deseti minutami na další závodníky. Rozhodnout se tedy mělo v běhu. Mezi ženami první místo s přehledem držela Kučerová, druhá dojela po kole Váňová a třetí Pelánová.
Do běžecké části vyrazil první Mička s malým odstupem pak Pajer. Začátek poslední běžecké části byl po sjezdovce na vrch Melechov, který je vysoký cca 700 m. Po prvním kilometru Mička přišel o první místo a Pajer mířil k vítězství v závodě, pro které si doběhl v čase 2:48:10. O druhé místo sám sebou a křečemi v nohou bojoval Mička, který byl ovšem dostižen Františkem Tichým asi 3 km před cílem, Tich získal druhé místo v čase 2:51:59, Mička uhájil třetí místo časem 2:55:26.
V ženách byla první Klára Kučerová, která měla z žen ve všech disciplínách nejlepší časy a v cíli byla za 3:43:08, další byla Petra Váňová za 3:59:48 a třetí Martina Pelánová za 4:03:37 hod.
Závod byl pořadatelsky výborně zvládnutý, servis se vším všudy, jednalo se o závod, který se chce postupně zařadit do seriálu Českého poháru Xterra. Odměnu obdrželi i nejlepší závodníci v jednotlivých disciplínách – za první běh tedy Jan Mička,  MTB část Ondřej Pajer a František Tichý za druhý běh.


start závodu


vedoucí duo Mička, Pajer v cyklistické části


Klára Kučerová


Mička po cyklistické části v druhém depu


vítěz v cíli


nejlepší ženy na trati

Hodnocení:
Přečteno 805x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka