Xtrail Melechov byl nakonec duatlonem

4.09.2013 -
Známý a náročný Xtrail Melechov, který se pravidelně koná poslední srpnový víkend a probíhá běžně na tratích 0,5 - 42 - 9,8 byl letos vzhledem k velmi špatné kvalitě vody změněn na duatlon o objemech 3 - 42 - 9,8.
Závod se konal v sobotu 31.8.2013, jako již tradičně poslední srpnovou sobotu v obci Kouty u Ledče nad Sázavou v blízkosti jednoho z vrcholů Vysočiny, což je Melechov. Tento závod probíhá již sedmým rokem. Je zařazen do sriálu závodů O pohár Melechova. Jedná se o velmi náročný závod především mezi terénními triatlony co se týká objemů.
Závodníkům přálo štěstí a přivítalo je ideální polojasnépočasí s teplotou kolem 20°C. Na start se postavilo 60 mužů a žen a pouze pět z nich tří hodinový závod nedokončilo.

Z důvodu snížené kvality vody musel být závod změněn na duatlon a úvodní plavání bylo nahrazeno třemi kilometry běhu, cyklistická část byla velmi náročná a vedla kolem hradu Lipnice a zříceniny hradu Orlík u Humpolce. Závěrečný běh potom byl natažen po okolí Melechova.

Při úvodním běhu začala diktovat tempo trojice Ondřej Pajer, František Tichý a Jan Mička. Do prvního depa tak s malými rozestupy vběhla čtveřice Mička, Pajer, Tichý a Beránek, pátý Petroš měl již ztrátu 20 vteřin. Mezi ženami doběhla jako první s velikým náskokem Klára Kučerová.
Do cyklistické části první vyrazil Pajer, za ním František Tichý a třetí Mička. Jiří Beránek odstoupil během cyklistiky z technických důvodů. Na čele se po pěti kilometrech vytvořila dvojice Pajer a Mička. Mička odtáhl většinu cyklistické části a do druhého depa tak dvojice vjela s luxusním náskokem 4,5 minuty na třetího Tichého a s deseti minutami na další závodníky. Rozhodnout se tedy mělo v běhu. Mezi ženami první místo s přehledem držela Kučerová, druhá dojela po kole Váňová a třetí Pelánová.
Do běžecké části vyrazil první Mička s malým odstupem pak Pajer. Začátek poslední běžecké části byl po sjezdovce na vrch Melechov, který je vysoký cca 700 m. Po prvním kilometru Mička přišel o první místo a Pajer mířil k vítězství v závodě, pro které si doběhl v čase 2:48:10. O druhé místo sám sebou a křečemi v nohou bojoval Mička, který byl ovšem dostižen Františkem Tichým asi 3 km před cílem, Tich získal druhé místo v čase 2:51:59, Mička uhájil třetí místo časem 2:55:26.
V ženách byla první Klára Kučerová, která měla z žen ve všech disciplínách nejlepší časy a v cíli byla za 3:43:08, další byla Petra Váňová za 3:59:48 a třetí Martina Pelánová za 4:03:37 hod.
Závod byl pořadatelsky výborně zvládnutý, servis se vším všudy, jednalo se o závod, který se chce postupně zařadit do seriálu Českého poháru Xterra. Odměnu obdrželi i nejlepší závodníci v jednotlivých disciplínách – za první běh tedy Jan Mička,  MTB část Ondřej Pajer a František Tichý za druhý běh.