Zadák získal historickou evropskou medaili v terénním triatlonu

6.07.2011 -
Z jílovité maďarské puszty vydoloval Karel Zadák historickou bronzovou medaili v terénním triatlonu. Pátý evropský šampionát ETU, tedy pod hlavičkou evropské triatlonové federace, se jel ve Visegrádu. A podobně jako před dvěma týdny Vendula Frintová přespal dějiny českého triatlonu.

Titul získal loni stříbrný španělský matador Victor Manuel Del Corral Morales před zkušeným Olivierem Marceauem, ten už má dva evropské tituly v Xteře, medaile z Havaje i účastnický diplom z olympiády. A hned za nimi skončil Karel Zadák, 33letý bývalý veslař, teď vedoucí obchodu s běžeckou obuví v Brně, který si vzal dovolenou.

„Medaile si vážím moc, vždyť je to první česká oficiální. Od svazu jsem jediný já z celé výpravy dostal reprezentační dres a slíbili mi proplatit startovné,“ dodal k docela utajované akci, která získala už zajímavé ohlasy na facebooku… Dosud nejlepším umístěním Čecha bylo Zadákovo 4. místo na Sardinii 2009, tam se jela Evropa společně pod dohledem ETU i majitele Xterra series.

Další úspěchy nyní vezou v elite kategorii do 23 let zlatý Jonáš Vojtěch a bronzový Tomáš Matera.

V age-group brali Češi ještě další medaile – zlato Dáša Svěráková (30-34) a Venca Klakurka (25-29), stříbro Tomáš Eberl (25-29) a bronz Roman Kaniščev (20-24).

Jak to v Maďarsku vypadalo? „Trošku měli problémy se značením tratí,“ vypráví Zadák. Třídenní deště změnily jílovitou půdu v drsné klouzavé bláto, kde se hodně padalo.

Česká jednička dostala na první bójce v dunajské zátočině úder do obličeje a ztratila kontakt se první skupinou. Na kole šel však brzy dopředu, před ním zůstal jen Corral Morales a předjel ho Marceau. Na běhu už zůstaly přibližně stejné rozestupy. Zadák ještě inkasoval patnáctivteřinovou penalizaci za příliš brzy odhozený neopren. „Z vody se běželo do depa asi tři sta metrů. Já ho svékl, ale pak po upozornění rozhodčích se pro něj vrátil,“ vysvětlil.

Tři dny po Visegrádu se Zadák s tuhýma nohama postavil na start domácího mistrovství v olympijském triatlonu v Jihlavě, kde zajel skvělé páté místo! „Byl jsem pekelně unavenej, ale chtěl jsem to zkusit: Buď umřít, nebo to nějak oblézt. A tohle je výborný výsledek,“ pochvaloval si.

V nejbližších dnech čeká příchod na svět už čtvrtého potomka, bude to syn! I proto bude chybět na víkendové Xteře v Děčíně. K tomu se ale chystá na střední triatlon do slovenských Bátovců, na teplického Ironmaniaka a pak znovu na Xterru – na srpnové havajské kvalifikace do Špindelerova Mlýna a do německé Žitavy.

 ME ETU v terénním triatlonu Visegrád (1 km plavání – 25 km MTB – 9 km terénní běh): Muži: 1. Del Corral Morales (Špaň.) 1:44:20, 2. Marceau (Švýc.) -1:34, 3. Zadák  -3:05, 4. Klíma (oba Česko) – 4:20, 5. Mosný (Sloven.) -6:33, 6. Szynowiak (Rak.) -7:39. Ženy: 1. Bucherová (Švýc.) 2:05:13, 2. Lorblanchet (Fr.) -25, 3. Wasleová (Rak.) -3:29.

Hodnocení:

Galerie


česká výprava

stupně vítězů
  

Přečteno 873x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka