Zadák získal historickou evropskou medaili v terénním triatlonu

6.07.2011 -
Z jílovité maďarské puszty vydoloval Karel Zadák historickou bronzovou medaili v terénním triatlonu. Pátý evropský šampionát ETU, tedy pod hlavičkou evropské triatlonové federace, se jel ve Visegrádu. A podobně jako před dvěma týdny Vendula Frintová přespal dějiny českého triatlonu.

Titul získal loni stříbrný španělský matador Victor Manuel Del Corral Morales před zkušeným Olivierem Marceauem, ten už má dva evropské tituly v Xteře, medaile z Havaje i účastnický diplom z olympiády. A hned za nimi skončil Karel Zadák, 33letý bývalý veslař, teď vedoucí obchodu s běžeckou obuví v Brně, který si vzal dovolenou.

„Medaile si vážím moc, vždyť je to první česká oficiální. Od svazu jsem jediný já z celé výpravy dostal reprezentační dres a slíbili mi proplatit startovné,“ dodal k docela utajované akci, která získala už zajímavé ohlasy na facebooku… Dosud nejlepším umístěním Čecha bylo Zadákovo 4. místo na Sardinii 2009, tam se jela Evropa společně pod dohledem ETU i majitele Xterra series.

Další úspěchy nyní vezou v elite kategorii do 23 let zlatý Jonáš Vojtěch a bronzový Tomáš Matera.

V age-group brali Češi ještě další medaile – zlato Dáša Svěráková (30-34) a Venca Klakurka (25-29), stříbro Tomáš Eberl (25-29) a bronz Roman Kaniščev (20-24).

Jak to v Maďarsku vypadalo? „Trošku měli problémy se značením tratí,“ vypráví Zadák. Třídenní deště změnily jílovitou půdu v drsné klouzavé bláto, kde se hodně padalo.

Česká jednička dostala na první bójce v dunajské zátočině úder do obličeje a ztratila kontakt se první skupinou. Na kole šel však brzy dopředu, před ním zůstal jen Corral Morales a předjel ho Marceau. Na běhu už zůstaly přibližně stejné rozestupy. Zadák ještě inkasoval patnáctivteřinovou penalizaci za příliš brzy odhozený neopren. „Z vody se běželo do depa asi tři sta metrů. Já ho svékl, ale pak po upozornění rozhodčích se pro něj vrátil,“ vysvětlil.

Tři dny po Visegrádu se Zadák s tuhýma nohama postavil na start domácího mistrovství v olympijském triatlonu v Jihlavě, kde zajel skvělé páté místo! „Byl jsem pekelně unavenej, ale chtěl jsem to zkusit: Buď umřít, nebo to nějak oblézt. A tohle je výborný výsledek,“ pochvaloval si.

V nejbližších dnech čeká příchod na svět už čtvrtého potomka, bude to syn! I proto bude chybět na víkendové Xteře v Děčíně. K tomu se ale chystá na střední triatlon do slovenských Bátovců, na teplického Ironmaniaka a pak znovu na Xterru – na srpnové havajské kvalifikace do Špindelerova Mlýna a do německé Žitavy.

 ME ETU v terénním triatlonu Visegrád (1 km plavání – 25 km MTB – 9 km terénní běh): Muži: 1. Del Corral Morales (Špaň.) 1:44:20, 2. Marceau (Švýc.) -1:34, 3. Zadák  -3:05, 4. Klíma (oba Česko) – 4:20, 5. Mosný (Sloven.) -6:33, 6. Szynowiak (Rak.) -7:39. Ženy: 1. Bucherová (Švýc.) 2:05:13, 2. Lorblanchet (Fr.) -25, 3. Wasleová (Rak.) -3:29.

Hodnocení:

Galerie


česká výprava

stupně vítězů
  

Přečteno 873x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu