“KOLCE“ …i bez sněhu můžete trénovat na…

20.11.2019 -
“Kolce“, lyžovaní bez sněhu. Kolečkové lyže Vám tuto možnost dopřejí. Pro někoho jsou jiným rozměrem v lyžování, radostí z pohybu, pro jiného praktický doplněk před zimní sezónou vhodný pro tzv. najíždění (nejen) prvních lyžařských kilometrů. Za zmínku také stojí, že kolečkové lyže používají k tréninku světové lyžařské špičky tak i výkonnostní lyžaři i hobby sportovci.
Jistě vědí proč. Podobně jako ježdění na běžkách poskytují kolečkové lyže komplexní funkční rozvoj organizmu. Při získávání tréninkového objemu spolehlivě ušetří klouby a páteř od zbytečných nárazů a následných zdravotních komplikacích hrozících například při dlouhých bězích. 


…že by pouze módní vlna? 

Každá doba má něco, co prochází určitým boomem. V současné době jsou to kolečkové lyže, které stále častěji vidíme na in line trasách. Napomáhají tomu lyžařské dálkové běhy, které mají několik seriálů evropské i světové úrovně, napomáhají tomu města, která k tomu vytváří bezpečné podmínky pro jízdu a napomáhají tomu výrobci, kteří dodávají na trh kvalitní kolečkové lyže na klasiku i skate.


Nicméně nepodcenit přípravu i výbavu je třeba.  Až se Vás zima zeptá, zda jste připraveni? 

Pro letní přípravu běžce na lyžích neexistuje moc tréninkových sportů, které by rozvíjely specifické pohybové schopnosti a dovednosti. Běh a cyklistika jsou sice cyklické tréninkové prostředky, napomáhají silové vytrvalosti, ale nejedná o stejný pohybový vzorec, jako na lyžích. „V tom je běh na lyžích trochu osobitý. Přibližují se tomu takzvané imitace, výběhy do kopců podporované odpichem holí, ale skluzovou fázi to nenahradí. Proto se ukazují kolečkové lyže jako nejvhodnější pro přípravu, abychom si obnovili a udržovali pohybové stereotypy z lyžování na sněhu,“ vysvětluje závodník Jakub Pěnička, který má osobní dlouholeté zkušenosti se závodním lyžováním, zúčastnil se mnoha závodů Euroloppet a Worldloppet. Zeptali jsme se Martina Vítka, bývalého závodníka v triatlonu, aktivního sportovce, podnikatele a majitele LBS sportu.

Jak postupovat při výběru kolečkových lyží …


Jaké jsou rozdíly: Skate nebo klasické lyže?

V zásadě je to stejné jako při výběru běžek. Kolečkové lyže jsou ve srovnání s běžeckými lyžemi výrazně kratší. Délka se pohybuje v závislosti na jejich typu (skate nebo klasické) nejčastěji v rozmezí 530 – 730 mm.  S délkou kolečkových lyží je to stejné jako u běžek, lyže na klasiku jsou delší než ty na bruslení. Dále se liší typem a velikostí koleček.  


Jaké vázání se používá a jaké doporučujete? Co boty? Opět je to stejné jako u běžek existují dva systémy běžeckého vázání SNS a NNN. Je třeba se rozhodnout, zda budete preferovat klasiku či bruslení. Namontovat vázání však není úplně jednoduchý úkon, proto je vždy lepší svěřit montáž vázání do specializovaného sportu (LBS sportu).  Co se týká bot je možné použít zimní běžkařské boty. Sice jsou zateplené určeny pro zimní měsíce, ale lze to. Pokud se rozhodnete investovat je možné vybírat z široké nabídky bot pro kolečkové lyže, které jsou prodyšnější. Nicméně nabízí úplně stejný komfort a oporu jako zimní obuv.   


Co dalšího je třeba neopomenout při kompletaci vybavení?

Další nezbytností jsou hole. Délku vybíráme stejně jako u běžek. Doporučuji použít speciální hroty na asfalt, protože pokud je nepoužijete, velmi pravděpodobně tu zimní verzi dříve nebo později ztupíte, zničíte nebo dokonce zlomíte. Samotná montáž i demontáž je většinou poměrně jednoduchá a nabízíme tento úkon v našem servisu. Samozřejmě je nezbytná cyklistická přilba a rukavičky, které chrání dlaně a prsty.


Martinovi osobní poznatky doporučení…

Doporučuji začít pod vedením odborníka, výrazně si tím zkrátíte cestu k radosti z tohoto sportu a vyvarujete se chyb, které se hůř odstraňují. Věřte, že pády ve vyšší rychlosti na asfalt bolí  

Dále pozor na výběr terénu chce to silnici, cyklostezku, parkoviště s kvalitním asfaltem a malým, nejlépe žádným provozem. 
Zvládnou to i děti? 

Ano, jezdí i děti. „Dětské lyže jsou kratší, lehčí, a tudíž se i snáze ovládají. Po celé republice se rozšířily biatlonové týmy, kam docházejí školáci už od šesti nebo sedmi let. Na kolečkových lyžích tam trénují všichni od žákovských kategorií.“ říká Martin.


Podtrženo sečteno

Kolečkové lyže jsou dobrým prostředkem pro obecné získání fyzické zdatnosti, protože se jím trénuje celé tělo: trup, nohy, rovnováha, posilování svalstva. Zkrátka komplexní rozvoj s šetrným přístupem ke kloubnímu aparátu, zejména ke kolenům. Pozor však na pády, aby nedošlo k případným zlomeninám. TIPY


KOLEČKOVÉ LYŽE – SKATE : 

KV+ JET SKATE 60cm

Skateové kolečkové lyže KV+ s aluminovým rámem. Průměr koleček 100 mm, šířka koleček 24 mm, váha 1180 g. 

Cena: 3190, - Kč 


KOLEČKOVÉ LYŽE - KLASICKÉ 

KV ROLLERSKI HAWK CLASSIC 73cm 9RS01 

Tréninkové i závodní kolečkové lyže na klasiku. Přední kolečka jednosměrná zajišťující odraz. 

Velice odolné lyže pro pravidelný trénink.

Cena: 5590,-  Kč 


BOTY 

KV+ SKATE ROLLSKI 7B001R

Odvětrané boty na kolečkové lyže s podrážkou na NNN systém vázání. Vyšší manžeta kolem kotníku výborně stabilizuje nohu a pomáhá kvalitnímu provedení odrazu. Komfortní pocit z jízdy, díky odlehčení a to i při vyšších teplotách.

Cena: 3190,-  Kč 


DOPLŇKY: 


BRZDA 

SKI SKETT Speedreducer

Praktický doplněk regulující rychlost kolečkových lyží o průměru koleček 80mm a menších. jedná se o mechanickou kladku, která tlačí na kolečko a to pomaleji jede. 

Cena: 1690,-Kč 


HOLE 

KV+ ROLL - CARBON 90% 155-175CM

Teleskopické hole na kolečkové lyže s možností nastavení délky 155-175cm, tubusy z 90% carbonu

Cena: 3250,- Kč

Hodnocení:
Přečteno 13557x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.