Z ME si česká výprava veze dvě umístění v TOP10 a dvě umístění v TOP20!

14.08.2018 -
ME v OH triatlonu ve skotském Glasgow se českému týmu povedlo! Vendula Frintová skončila 6., Petra Kuříková 9., Jan Čelůstka 17. a smíšená štafeta 14.! Sebastian Kienle ovládl závod ve Finsku...

European Championship, Glasgow - olympic distance

Triatlonové mistrovství Evropy v Glasgow otevřel závod žen. České barvy reprezentovaly Vendula Frintová s Petrou Kuříkovou a oběma se podařilo skončit v elitní desítce. Frintová finišovala šestá, Kuříkové patří deváté místo.

Předvedla jsem maximum, řekla Frintová. „Já jsem na tom od května nebyla zdravotně nejlépe. Bylo to maximum, co jsem tady mohla čekat. Plavání bylo dobré a na kole spíš trápení. Škoda skupiny vzadu, že nás na kole dojela, protože v ní byla i Němka Lindemannová. Běh byl maximem, na co jsem dneska měla,“ vyprávěla v cíli Vendula Frintová. „Jestli jsem mohla doběhnout pro bronz? Francouzka Beaugrandová je výborná běžkyně, má za sebou i mistrovství Evropy do 23 let na dráze a v Hamburku (závod World Triathlon Series) vyhrála v čase srovnatelném s atletkami, takže bronz byl v hodně teoretické rovině. Pokud jde o počasí, na mě teplo dnes není, ale jsem ráda, že nepršelo, protože podmínky by pak byly mnohem těžší,“ ohlédla se za závodem Vendula Frintová.

Petra Kuříková na předchozích dvou šampionátech zůstala těsně za první desítkou a tentokrát už na top ten dosáhla. I ona podstoupila urputný finiš, v němž si nakonec vydřela deváté místo a raduje se z průniku do absolutní evropské špičky. „Nejdřív se ten závod nevyvíjel úplně dobře, takže jsem za umístění v top ten spokojená. Jsem ráda, že jsem byla ve skupině se silnými cyklistkami, a pak se nám podařilo dojet čelní skupinu. Vendula je mým vzorem a na trati byla jako magnet, takže jsem měla radost, že jsme ve stejné skupině. Běh je moje nejsilnější disciplína, a proto jsem si na běhu věřila, i když jsem měla menší krizi. Musím ještě potrénovat finiše. Postupně začalo být velké horko, což ubíralo síly. Ale podmínky byly pro všechny stejné a jsem hrozně moc spokojená,“ rozdávala v cíli úsměvy Petra Kuříková.

Ženy: 1 . Nicola Spirigová (Švýc) 1:59:13, 2. Jess Learmonthová (V.Brit) +0:33, 3. Cassandre Beaugrandová +1:44 … 6. Vendula Frintová +2:53, 9. Petra Kuříková 3:28

Po skvělém představení českých reprezentantek, které se obě prosadily do první desítky, pokračovalo mistrovství Evropy v olympijském triatlonu v Glasgow závodem mužů. Z českých zástupců se v pátek 10. srpna více dařilo Janu Čelůstkovi, který skončil na velmi dobrém 17. místě. František Linduška se protrápil k umístění v páté desítce celkového pořadí. Evropským šampionem se stal Pierre Le Corre z Francie.

Jan Čelůstka závod dokončil jako sedmnáctý. „Mám z toho takové rozpolcené pocity, protože tam přede mnou bylo v pár vteřinách hodně míst. Stačilo možná začít ten běh trochu rychleji,“ hodnotil v cíli český reprezentant. „Moc mi nevyhovuje chladnější počasí, takže nakonec taková poloviční spokojenost.“

Muži: 1. Pierre Le Corre (Fr) 1:47:17, 2. Fernando Alarza (Šp) 1:47:28, 3. Marten Van Riel (Bel) 1:47:40 … 17. Jan Čelůstka 1:50:15, 46. František Linduška 1:55:53

Celé mistrovství Evropy v triatlonu uzavřel závod smíšených štafet. Český tým ve složení Kuříková, Červenka, Fairaislová a Olšar obsadil čtrnácté místo. Zlato vybojovala Francie.

Challenge Turku – half distance

Sebastian Kienle přijel do Finska zvítězit a připsat si maximální počet bodů do celkového žebříčku. Toto vše naplnil bezezbytku, nejvíce mu během dosažení tohoto cíle konkuroval světový šampion Pablo Dapena.

Kienle nejprve ztratil na Španěla 3 minuty ve vodě, poté s patřičnou dávkou urputnosti zajel na kole svůj zatím nejrychlejší čas (1:55:32) a dovezl si do druhého depa na Dapenu náskok přes 4 minuty. Sebastian k tomu navíc přidal téměř totožný čas v běhu jako Pablo (1:12) a doběhl si pro velmi cenné vítězství. Druhý skončil španělský závodník a na třetím místě dokončil Daniel Baekkegard. Jednalo se o velmi rychlý závod, vítěz zastavil časomíru již po 3 hodinách a 38 minutách.

V ženách zvítězila Sarah Lewis o 52 vteřin před Kerry Morris, třetí Yvonne Van Vlerken doběhla o další 2 minuty zpět. I v podání žen to byl extrémně rychlý závod, vítězka dosáhla času 4:11:56!

Muži

1. Sebastian Kienle (GER) 3:38:09 S 27:26 T1 2:00 B 1:55:32 T2 1:03 R 1:12:10
2. Pablo Dapena Gonzalez (ESP) 3:42:20 S 24:21 T1 2:03 B 2:02:50 T2 1:03 R 1:12:04
3. Daniel Baekkegard (DEN) 3:44:41 S 24:23 T1 2:00 B 2:02:53 T2 1:05 R 1:14:21

Ženy

1. Sarah Lewis (GBR) 4:11:56 S 27:28 T1 2:09 B 2:17:25 T2 1:39 R 1:23:16
2. Kerry Morris (AUS) 4:12:48 S 28:23 T1 1:50 B 2:16:10 T2 00:55 R 1:25:33
3. Yvonne Van Vlerken (NED) 4:14:37 S 30:10 T1 2:04 B 2:15:31 T2 1:12 R 1:25:42

Ironman 70.3 Steelhead – half distance

Eric Lagerstrom rozhodl o svém vítězství v běhu, kdy udolal Andrewa Starykowicze. To Sarah Haskins měla plné (především) nohy práce udržet za svými zády druhou v cíli Jackie Hering.