Bronzová Xterra a zlatá premiéra ve swimrunu pro Helenu Karáskovou

26.04.2018 -
Dva závody, dvě medaile. Helena Karásková má za sebou vydařený začátek letošní sezony, který představoval dva závody během jediného týdne. Nejdřív premiéra ve swimrunu a poté první start v rámci seriálu terénního triatlonu Xterra. V prvním případě zlato, ve druhém bronz.

Oba závody dělila velmi krátká doba. Jak náročný pro tebe tedy byl start na Xteře?

Hodně náročný. Pořád jsem přemýšlela, co s odřeninami, které jsem měla od neoprénu ze swimrunu. Pořád jsem je mazala a na trénink překrývala tejpovací páskou. To samé jsem pak udělala na závod a bylo to celkem v pohodě. Horší bylo natlučené lýtko a celková únava z prvního závodu. Nerada závodím, když jsem unavená, proto jsem také odstoupila od závodů adventure race. Ale člověka potkávají nejrůznější výzvy, které je potřeba vyzkoušet, a závod ve swimrunu byla obrovská výzva. 

Tahle disciplína kombinuje běh a plavání, které moc nemusíš. Zvažovala jsi kvůli tomu svůj start v novém sportu dlouho?

Naštěstí nepředstavuje plavaní polovinu závodu (smích). Tvoří zhruba 20 % a dlouho se mi do toho nechtělo. Přece jen uplavat 5 až 10 kilometrů a k tomu uběhnout 30 až 40 kilometrů, to vyžaduje trochu jiný trénink, než na jaký jsem byla zvyklá. Hned po příjezdu na závod jsem ale věděla, že se mi to bude líbit. Jen jsem měla strach ze studené vody, a jak se ukázalo, tak oprávněně. Hlavu jsem měla naprosto zaměstnanou tím, jak a kdy už se budu moct zahřát.


Jak vypadal samotný závod?

Měřil 41 kilometrů, které byly rozloženy na 11 běžeckých a 9 plaveckých úseků. Největší strach jsem měla z tříkilometrového plavání. Bojovala jsem se zimou hned od začátku a po půl hodině už jsem byla zmrzlá. Bylo to holé přežití a moc si z toho nepamatuju. Když jsem se dostala z vody ven, strčili mi horký čaj. Jeden jsem vypila a druhý nalila na sebe. Pak byla krásná část se 4 kratšími plaveckými úseky proloženými nádhernými traily.

Startovala jsi v týmové soutěži, ve dvojici s Martinem Flintou. Jak se vyvíjela vaše pozice na trati?

Brzy jsme se dostali na druhé místo v mixech, ale na vedoucí dvojici jsme ztráceli 3 a půl minuty. Oni předvedli neskutečný výkon na těch 3 kilometrech plavání a vylézali z vody jako úplně první. Nechali za sebou i všechny ryze mužské týmy! Já se těšila na 13kilometrový běh se dvěma dlouhými výběhy. V polovině běhu už jsme byli ve vedení a snažili se udělat náskok na závěrečné dva úseky plavání. Hlavně z toho posledního v délce 1400 metrů jsem měla strach. Jednak z té délky na konci závodu a samozřejmě zase z teploty vody.

Takže závěr byl pro tebe těžký?

Za poslední 3 kilometry běhu už jsem nerozmrzla, to přišlo až po půl hodině ve sprše (smích). Cílovou pásku jsme ale protnuli jako první. Moc se mi tomu nechtělo věřit. Běhání ve speciálním neoprenu, s plaveckou čepicí, brejličkami a piškotem je celkem legrační, takže mě samotnou překvapilo, jak jsem si to užila i přes tu příšernou zimu, jaká mi byla.


A další plavání tě čekalo hned na úvod dalšího závodu, tentokrát v terénním triatlonu, na který jsi zvyklá. Jak se ti plavalo na Maltě v rámci úvodního závodu Xterry?

Od startu mi to moc nešlo a měla jsem pocit, že okolo mě nikdo neplave. Ale ve vodě to hodně zkresluje, a když jsem vylézala po prvním kole z vody, pár vteřinek přede mnou byla velká skupinka. Věděla jsem, že se do ní musím dotáhnout. To se mi taky povedlo, takže já jsem s plaváním byla spokojená. Vloni jsem na konci sezony dostávala mezi 4 a 5 minutami, tentokrát to bylo malinko přes 3 minuty. 

Na kolo ses v rámci závodu vydala letos úplně poprvé. Jak se ti jelo?

Musím říct, že špatně. Prostě mi to vůbec netočilo a ani síla, na kterou spoléhám, tam nebyla. Jednak to bylo únavou z minulého týdne a a pak asi i tím, že jsem se soustředila ke konci přípravy na dlouhé běhy a plavání. Takže jsem kolo trochu ošidila a bylo to hodně znát.

Jaká pro tebe byla běžecká část?

Cítila jsem se lépe než na kole. Jenže při swimrunu před týdnem jsem při jednom výlezu z vody spadla a natloukla si ze strany lýtko, což mě hodně bolelo při každém křivém šlápnutí. Kdyby se běželo jen po rovném, asi by to bylo dobré, ale každé špatné šlápnutí znamenalo, že mi projela svalem ukrutná bolest. Snažila jsem se běžet pro mě bezpečně, aby to moc nebolelo, a dávala si pozor na každý kámen. 


Když zmiňuješ únavu a zdravotní problémy, tak jak ses vůbec dávala dohromady, abys mohla na Maltě startovat a dojet na výborném třetím místě?

Celý týden jsem se snažila hodně regenerovat. I proto, že jsem musela vynechat kvůli odřeninám jak masáže, tak vodní procedury, na které hodně spoléhám a vždy je spojuji s plaveckým tréninkem. Celý týden jsem si dávala magnézium vždy večer před spaním a po každém tréninku regenerační nápoj Enervit R2 Sport nebo R1 Sport. Hodně jsem letos začala zařazovat i proteinový nápoj Enervit Time Release 4. Sportovní výživu jsem samozřejmě vezla i na závod, kde to byla klasika: energetické tablety s kofeinem těsně před startem, 3 gely při bikové části a iontový nápoj. Na běh si pak beru energetický koncentrát Enervitene Sport Competition na poslední 3 kilometry. A po závodě samozřejmě Enervit R2 Sport hned, jak to jde. 

Před startem sezony jsi říkala, že pojedeš jen vybrané závody Xterry. Jaký je tedy tvůj další program a v tomto seriálu?

Naplánováno mám v rámci Xterry 9 závodů, ale pravděpodobně z toho 2 vypadnou kvůli swimrunu. Pak jsou ještě nějaké triatlonové závody doma. To ale budu řešit v průběhu sezony a podle pocitů. Ve swimrunu se budu zatím účastnit pouze závodu světové série World Tour v týmu s Martinem Flintou. Další nás čeká za necelý měsíc ve Stockholmu.

Hodnocení:
Přečteno 1231x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.