Švarc si pro národní titul v duatlonu doběhl nadvakrát, ženám v Žamberku vládla veteránka Grabmüllerová

22.09.2013 -
Národním šampionem v krátkém duatlonu se s letošní sezonou na domácí scéně rozloučil Přemysl Švarc. Český olympionik s přehledem ovládl 23. ročník závodu v zámeckém parku Žamberk. V ženské konkurenci si mistrovský titul přivlastnila triatlonová veteránka Šárka Grabmüllerová.


Osmapadesát minut a sedmnáct vteřin. To je čas nejrychlejšího muže, který po pěti kilometrech běhu, 20 kilometrech jízdy na kole a třech kilometrech běhu proťal jako první cílovou pásku. A to rovnou dvakrát po sobě, protože za ní byl pořadateli nedopatřením naveden o okruh dříve.

„Ale to už bylo jen takové zpestření,“ mávl rukou Švarc, který se nenechal nijak rozhodit a zbytek startovního pole porazil s naprostým přehledem. Druhého Petra Minaříka porazil s náskokem 39 vteřin, na třetího Luboše Truhláře pak nahnal ještě o tři sekundy více.

Po domácím titulu z květnového sprint triatlonu v Brně tak nyní dosáhl i na ten duatlonový. Stylem start-cíl nedal šanci ani Ondřeji Moravcovi, bronzovému biatlonistovi z loňského mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, jenž skončil sedmý.

„Myslel jsem, že do závěrečného běhu přijedeme v balíčku, ale já už vlezl na kolo s dvacetivteřinovým náskokem,“ překvapil průběh závodu 28letého triatlonistu z Plzně. „Když mě nikdo nedoháněl a já si najel půl minuty, začínal jsem si to užívat, protože jsem se sem hodně těšil,“ pokračoval.

Aby ne, tuhle trať velmi dobře zná. Na vítězství útočil už před dvěma roky, jenže o něj přišel kvůli hloupé chybě. Tentokrát nenechal nic náhodě a za ideálních podmínek splnil jasný cíl. „Bylo sucho a relativně teplo, o to líp se mi závodilo. Cítím za tu předloňskou porážku satisfakci, i když vím, že tu nestartovali všichni soupeři. Ale já si toho i tak hodně vážím,“ radoval se.

Švarc příští týden odlétá do dalekých končin, kde se nejprve představí v rámci Asijského poháru v Japonsku, aby svou sezonu 12. října zakončil závodem v Jižní Koreji. „Pak už si dám jenom nohy nahoru a budu si pár týdnů užívat své přítelkyně,“ plánoval. Na náročný závěr sportovního roku se však těší. „Konečně se zase cítím hodně dobře a chci toho využít. Věřím si,“ ujistil.


Svého vítězství si cení také Šárka Grabmüllerová, která počítala s účastí favorizované Jany Jirouškové. Ta nakonec na startu nebyla. „Předpokládala jsem, že tu vyhraje, ale nakonec tu nebyla. A víte co? Mně to vůbec nevadí,“ usmívala se spokojeně 44letá závodnice z Českých Budějovic.

I ona si pro svůj úspěch doběhla naprosto přesvědčivě. Druhá Tereza Skuhrová za ní zaostala o téměř tři minuty, třetí Kristýna Vidrová o necelých pět. „Bylo to docela s přehledem. Krásný závod,“ neskrývala nad svým výkonem spokojenost. „Jsem šťastná, v takovém věku vás triumf vždycky potěší. Vždyť já už si ani nepamatuju, kdy jsem titul naposledy získala. Bude to dost dlouho,“ zakončila s úsměvem.

Republikový šampionát v krátkém duatlonu už tedy zná své nové mistry. Nyní oči všech však směřují do Brna, kde 9. listopadu v hotelu Voroněž proběhne slavnostní vyhlášení seriálů Českého poháru.

Výsledky: NoBl Duatlon Žamberk, MČR v krátkém duatlonu

Muži: 1. Přemysl Švarc (TTK Slavia Plzeň) 0:58:17, 2. Petr Minařík (TITAN sport club Zlín) 0:58:56,v 3. Luboš Truhlář (TRI SPORT Team) 0:58:59, 4. Jakub Josef (Tri Ski HORNÍ POČERNICE) 0:59:16, 5. Tomáš Svoboda (Author Tufo TRI LIFE Zlín) 0:59:43, 6. Martin Debnar (Ekol Elita TT Team) 0:59:46, 7. Ondřej Moravec (SKP Jablonec) 0:59:55.

Ženy: 1. Šárka Grabmüllerová (B a H TRIATLON Č. BUDĚJOVICE) 1:10:34, 2. Tereza Skuhrová (OT SK SPORTPRESTIŽ) 1:13:25, 3. Kristýna Vidrová (Nordic Academy – škola běžec) 1:15:21, 4. Kateřina Kovačičová (SK Nové Město na Moravě) 1:18:55, 5. Zuzana Fáberová (ind.) 1:16:03, 6. Markéta Hronová (UHK) 1:16:11, 7. Denisa Barnetová (KUS Jablonné) 1:16:15. 

Hodnocení:
Přečteno 923x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl