Zlato v Riu vybojovala Američanka Jorgensen

21.08.2016 -
Triatlonovou bitvu svedly ženy v předposlední den Olympijských her. Z vítěství se radovala Američanka Gwen Jorgensen. Stříbro má Nicola Spirig, bronz Britka Vicky Holland. České želízko v ohni Vendula Frintová finišovala na 27. místě.

Své olympijské představení v Riu má za sebou i ženský triatlonový závod. V úvodní plavecké části diktovala tempo Španělka Carolina Routier, která se na břeh pláže Copacabana dostala jako první. Za ní se vynořily všechny favoritky – Jorgensen, Spirig nebo silné Britky Holland a Stanford. První balík ale nestihla Helen Jenkins, která se netajila vysokými ambicemi a ani Češka Vendula Frintová. Na čele cyklistické části tvrdě pracovala Švýcarka Nicola Spirig, kterou jen zřídka kdy někdo vystřídal. Přední skupina v každém z osmy okruhů získávala cenné vteřiny na skupinu pronásledovatelek. Mezitím se Frintová dotáhla do druhého balíku, který ale utržil hrozivou ztrátu čtyř minut. Na závěrečný běh vyrazilo duo Spirig – Jorgensen ve stylu bratrů Brownlee. Nikdo ze soupeřek nebyl ochoten jejich úvodní tempo akceptovat. Na čele úřadovala Američanka, za ní se jako stín držela Švýcarka. Zhruba v polovině bežecké části si ženy role vystřídaly. Za nimi se vytvořila dvojice dotahujících Britek Holland – Stanford. Jorgensen a Spirig začaly taktizovat a měnit tempo, nikdo nechtěl běžet na „špici“. Nakonec v posledním okruhu za to vzala vytáhlá Američanka a Spirig věděla, že tento nástup už nezachytí. V cíli se jako první objevila suverénka poslední sezóny Gwen Jorgensen, která nezadržela své emoce. Na druhém místě doběhla obhájkyně londýnské zlaté medaile Nicola Spirig. O bronz se popraly tréninkové partnerky Britky Holland a Stanford. Vítězně z této dvoje vzešla Vicky Holland. Vendula Frintová se v její nejsilnější disciplíně umístěním propadla a finišovala na 27. místě.

Pro českou stálici olympijského triatlonu to bylo již třetí vystoupení na Hrách. Debutovala v roce 2008 v Pekingu, kde obsadila 23. místo. O čtyři roky později v Londýně finišovala na 15. místě a letos v Riu si připsala 27.místo.


Hodnocení:
Přečteno 881x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.