Mistrem světa v triatlonu je počtvrté Gómez, finále v Edmontonu ale ovládl A. Brownlee

1.09.2014 -
Velké triatlonové finále v kanadském Edmontonu rozhodlo o mistrovi světa. Stejně jako vloni a stejně jako v letech se 2008 a 2010 se jím stal Španěl Javier Gómez. Nyní už čtyřnásobnému světovému šampionovu k tomu v posledním závodě seriálu MS stačilo třetí místo. Zvítězil olympijský šampion Brit Alistair Brownlee, druhý doběhl Španěl Mario Mola.

Před finálovým závodem měli šanci na titul pouze dva borci. Lídr seriálu Javier Gómez ze Španělska a Brit Jonathan Brownlee. Španěl dobře věděl, že mu k obhajobě titulu stačí hlídat si mladšího z bratrů Brownleeových a podle toho se také v závodě zařídil.

Po úvodní plavecké části dlouhé 1,5 kilometru se do úniku vydala trojice Alistair Brownlee, Reinaldo Colucci z Brazílie a Nor Kristian Blummenfelt a po 40ti kilometrech měla náskok minutu a 15 vteřin. V běhu se do toho ale obul olympijský šampion Alistair Brownlee a s přehledem si doběhl pro vítězství.

Skupinu pronásledovatelů vytvořilo trio Jonathan Brownlee s dvojicí Španělů Javier Gómez a Mario Mola. Jonathan by musel závod vyhrát a doufat, že Gómez neskončí lépe než čtvrtý, aby se stal mistrem světa, ale to Španěl nehodlal připustit. Naopak v závěrečném ze čtyř okruhů Gómez s Molou Jonathana Brownleeho setřásli.

Závod v Edmontonu tedy ovládl Alistair Brownlee před dvojicí Španělů Mola a Gómez. V konečném bodování titul mistra světa obhájil právě Gómez, který v letošní sezoně zvítězil ve čtyřech závodech MS. Vicemistrem světa se stal jeho krajan Mario Mola, bronzovou příčku obsadil Jonathan Brownlee.

Čeští reprezentanti v mužské elitní kategorii nestartovali, ale Přemysl Švarc obsadil v konečném pořadí 89. místo a to díky bodům ze závodů Světového poháru. Jan Čelůstka se zúčastnil jediného závodu MS v Chicagu, kde bodoval a obsadil 168. místo.

Výsledky: Finále MS v triatlonu, Edmonton

Muži: 1. Alistair Brownlee (Brit) 1:48:44, 2. Mario Mola (Špa) 1:49:04, 3. Javier Gómez (Špa) 1:49:07.

Konečné pořadí MS: 1. Javier Gómez (Špa) 4860 b., 2. Mario Mola (Špa) 4601 b., 3. Jonathan Brownlee (Brit) 4501 b., ..., 89. Přemysl Švarc (ČR) 296 b., ..., 168. Jan Čelůstka (ČR) 56 b.