Stovky diváků, skvělá atmosféra a vítězství Ospalého s Jirouškovou. Opava po 20 letech viděla špičkový triatlon.

13.07.2014 -
Opava po dlouhých dvaceti letech hostila špičkový triatlonový závod. Ten byl čtvrtým dílem Českého poháru v olympijském triatlonu a vítězství v něm ukořistili Filip Ospalý a Jana Jiroušková, kteří svůj triumf oslavili v cíli se svými ratolestmi. Pro Ospalého byl závod s názvem Model triatlon Opava jediným celým triatlonem, který na domácí půdě absolvoval.

V Opavě už dopoledne soupeřili žáci, po poledni odstartovaly kategorie dorostu a juniorů. Ve 14:30 pak začal hlavní závod na tratích 1,5 kilometru plavání, 44 kilometrů na kole a 10 kilometrů běhu.

Největším favoritem mezi muži byl Filip Ospalý. Elitní český reprezentant, mistr Evropy z roku 2001 a držitel českého rekordu v ironmanovi neměl konkurenci a v Opavě suverénně zvítězil. Navázal tak na vítězství z minulého týdne, kdy si při své letošní premiéře podmanil polovičního ironmana v Norsku.

„Na mé poměry jsem slušně zaplaval, udržel jsem krok s mladými plavci a z vody vylézal na čtvrtém místě,“ pochvaloval si Ospalý. „Na kole jsem od druhého kola navyšoval náskok a v běhu mě podržely nohy, díky tomu se náskok na druhé místo zvýšil,“ dodal Ospalý, který letos absolvoval dvě operace kolen.

„Samozřejmě je to pro nohy zátěž. První závod po operacích jsem vítězně zvládl minulou neděli a mám radost, že kolena drží. Je ale pravda, že svaly ještě nejsou zvyklé na závodní zátěž. Také proto jsem od neděle poprvé vyběhl až včera. A nyní si také dva až tři dny budu muset odpočinout,“ vysvětlil Ospalý, který druhému v pořadí Janu Volárovi nadělil přes čtyři minuty. Třetí doběhl Ladislav Dvořák.

Ospalý byl nadšený z organizace závodu i z parádní divácké atmosféry. „Organizátor závodu Jirka Jelínek je bývalý závodník i funkcionář a s reprezentanty procestoval kus světa. Viděl řadu špičkových podniků a i díky tomu věděl, jak zde uspořádat kvalitní závod. Diváci byli skvělí, počasí až na krátkou přeháňku přálo,“ uzavřel reprezentant, kterého za dva týdny čeká Ironman v Curychu, kde by rád potvrdil svou účast na Ironmanovi na Havaji. V září se pak chystá na MS v polovičním ironmanovi v Mont Trembland.

Závod žen ovládla Jana Jiroušková před Marikou Zahradníčkovou a Věrou Pajkošovou. „Bylo to hodně náročné. Na kolo jsme s Marikou naskočily společně, pro mě ale byla cyklistická část horší, chyběly mi kopečky. Byla to rovina a to já nemám ráda. Marika mi na kole odjela, ale já se snažila kontrolovat odstup. Měla jsem informace, že její náskok přibývá po desítkách vteřin a nakonec se vyšplhal na nějakou minutu a půl. A já si na běh věřila, hodně jsem ho teď trénovala. Hned v prvním kole jsem ji seběhla a navyšovala náskok. Čtvrté kolo jsem již mohla běžet volněji,“ popsala Jiroušková. 

Její vítězství je o to cennější, že k triatlonu má nyní volnější přístup. „Nyní mě čeká dovolená s dcerou v jižních Čechách, mistrovství republiky se nezúčastním. Pak možná Mělník, ale já už to nyní moc neplánuji. Když se mi chce a je chuť, tak prostě jedu,“ uzavřela s úsměvem Jiroušková.

 

Výsledky: Model triatlon Opava, 4. díl Českého poháru v olympijském triatlonu

Muži: 1. Filip Ospalý 1:53:32.3, 2. Jan Volár 1:57:38,3, 3. Ladislav Dvořák 1:57:58,8.

Ženy: 1. Jana Jiroušková 2:18:16.1, 2. Marika Zahradníčková 2:21:21,9, 3. Věra Pajkošová 2:36:11,5.


 Hodnocení:
Přečteno 608x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.