Trénujete se sporttesterem?

21.08.2006 -
Pravidelně trénujete a vaše sportovní výkonnost nebo kondice se už nějakou dobu příliš nelepší? Může za to genetika nebo trénink? Zkuste se zamyslet nad efektivností svého trénování z hlediska správné volby intenzit zatížení prostřednictvím srdeční frekvence.

 Co je „sporttester“?
Pro měřicí zařízení srdeční (tepové) frekvence je již vžité označení „sporttester“. Protože na našem trhu byly a jsou v převážné míře (cca 90%) zastoupeny výrobky finské firmy Polar Elektro, setkáváte se i s prostým pojmenováním „Polar“. Tato zařízení pracují s přesností EKG a během času byla dovedena do vysokého stupně spolehlivosti. Nasazení proto našla v nejširší škále odvětví pohybových aktivit od rekreačních sportů přes vrcholové sporty až po zdravotnictví.

Správná intenzita
Přílišným přetěžováním můžete svůj organismus poškodit, naopak nízkou zátěží organismu ztratíte čas a takovýto pohyb je bez kýženého efektu. Důležitá pro efektivitu zvolené pohybové aktivity nebo tréninku je proto správná intenzita, objem a četnost cvičení. Srdeční frekvence (SF) je jedním z nejspolehlivějších parametrů určujících intenzitu zátěže. Vytrvalostní trénovanost se také významně projevuje adaptací oběhového systému nejen při zátěži ale i v klidových podmínkách. Měření SF pohmatem je značně nepřesné a při některých činnostech i neproveditelné. Potřeby sportovců a možnosti moderní techniky vedly k vývoji speciálních přístrojů pro měření srdeční frekvence.

Průběžné sledování intenzity cvičení, která se mj. projevuje ve výšší tepové frekvenci, bez užití měřicího zařízení tepové frekvence – sporttesteru je prakticky nemožné. Monitory tepové frekvence  umožňují jak průběžné pouhé sledování tepové frekvence v různých oblastech tělesné zátěže (cvičení, cílený trénink, rehabilitace) u jednodušších modelů, tak i následný rozbor uložených údajů, u složitějších modelů dokonce s možností archivace na vašem PC. Každé zařízení se skládá ze snímače-vysílače pružně obepínajícího hrudník a přijímače-monitoru („hodinek“), které můžete mít na zápěstí nebo kdekoli v dosahu až 90 cm od vysílače, vše funguje i ve vodním prostředí.

Jaká SF je ta správná?
Intenzitu zatěžování organismu je nutné volit v závislosti na věku a zvolenému cíli pohybové aktivity. Velký význam má také stávající úroveň trénovanosti a individuelní vstupní předpoklady každého sportovce. Pro určení vhodných pásem intenzity zátěže je vhodné navštívit specializovanou sportovní laboratoř, která vám mimo jiné zjistí vaše hodnoty srdeční frekvence při maximálním zatížení, při intenzitě anaerobního  a aerobního prahu (ANP, AEP) a další údaje použitelné pro kondiční i vrcholový trénink. Obecně platí, že intenzita ANP odpovídá cca 90% SFmax, hodnota AEP pak intenzitě 75-80% SFmax. Sportester je také vhodné používat pro měření klidových hodnot, např. minimální SF po probuzení.

Na co pozor!

- při tréninku plánovanou intenzitu udržujeme na hodnotě + 3 tepy
= je-li hodnota ANP 170 tepů, pásmo ANP odpovídá 167 – 173

- k ustálení SF dochází až po cca 3-4min souvislého zatížení
= při tréninku úseků trvajících do 4min, dochází k ustálení SF až v jejich závěru nebo vůbec

- reakce na změnu intenzity v tréninku je s různě velkým zpožděním odezvy SF
= změna tempa se na SF neprojeví okamžitě, doba zpoždění závisí na rozdílu intenzit a úrovni trénovanosti. SF má svojí „setrvačnost“.

- hodnotu SF ovlivňuje nejen rychlost (intenzita činnosti), ale i aktuální stav sportovce
= nemoc, přetrénování, dehydratace, atd. mohou mít na SF různý vliv, často individuelního charakteru

- vliv na SF má také vnější prostředí (teplota, vlhkost, nadmořská výška, atd.)
= na „diskonfort“ reaguje organismus většinou zvýšenou SF

Autor:  Mgr. Rudolf Slaba

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zjištování sportovní výkonnosti
SOUVISEJÍCÍ ODKAZY
Trénink plavání, cyklistika, běh
Přečteno 4280x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár
15.11.23Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
12.11.23Trendy určují mimořádné osobnosti, říká trenér roku Lukáš Vrobel
23.10.23Bronz! Tereza Zimovjanová má medaili ze Světového poháru
17.10.23Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!
16.10.23Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích
15.10.23Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!
11.10.23Radka Kahlefeldt (Vodičková) pojede na Havaji v kategorii profesionálek
8.10.23Mistrovství světa v IRONMANu pro ženy je tady!