Petr Vejvoda: Havaj je droga!

17.11.2004 -
Vloni i letos byl nejlepší Čech na Havajském XTERRA mistrovství světa. Setřel všechny, kteří ho na závodech E.ON XTERRA Czech Tour poráželi, dojel na 47. místě a ve své kategorii získal zlatou medaili. Petr Vejvoda se prostě opět dokázal skvěle připravit na nejdůležitější závod roku. Oproti ambicióznímu Františku Žilákovi se chce sportem bavit. Ani v nejmenším nepřemýšlí o tom, že by se sportem měl živit. (Xterra.cz)
Oproti ambicióznímu Františku Žilákovi se chce sportem bavit. Ani v nejmenším nepřemýšlí o tom, že by se sportem měl živit.

Jak jsi se letos připravoval na vrchol sezony?
Od sedmi do čtyř jsem byl v práci, po páté hodině na kolo - někdy v zimě, dešti a ve tmě, celkem nápor na psychiku. V týdnu před odletem jsem jel i trénink za autem. Běh jen jednou týdně o víkendu nebo na víkendových závodech, mám naštěstí něco naběháno ze zimy a z jara, protože na víc teď nebyl čas. Plavání 2-3x týdně asi 1500m - víc neuplavu :-)

Těšil jsi se na Maui?
Maui je moc pěkný místo, úžasný kontrast oproti Liberci, kde už koncem října začíná zima a počasí je naprosto strašný a depresivní. Začátkem října třeba v Liberci pršelo 10 dní v kuse!  Vloni i letos když jsem přiletěl do toho ráje na Maui, dostal jsem se do naprosté psychické i fyzické pohody, takže mi to pak s radostí závodili skoro samo :-)

Jak se ti líbil závod a jak hodnotíš svůj výkon na mistrovství světa?
Závod byl super, jak jinak. Byly o dost těžší tratě než vloni, ale naštěstí nebyl takový hic jako v roce 2003. Byla i větší konkurence. Kolo bylo fajn, jelo se mi slušně, i když pořadatelé trať dost ztížili. Na kopcovitém běhu byla únava už veliká a běžel jsem to "bez jiskry", ale stačilo to na to, co jsem potřeboval. Samozřejmě, že s mým plaváním nemůžu být ani trochu spokojený, líbil se mi na tom jen ten první výběh z vody :-) Slibuji soupeřům, že se dám přes zimu v bazénu trochu dohromady!

Získal jsi zlato v kategorii 20-24 let, jsi s tímto výsledkem spokojený?
Podle výsledku jsem samozřejmě spokojený, jsem rád nejen za medaili v Age group, ale taky znova za toho nejlepšího Čecha, potvrdil jsem schopnost připravit se na závod "Z".

Myslíš že ti mistrovský titul nějak pomůže při shánění sponzorů?
Určitě ano. Nepotřebuji ale za každou cenu shánět nové sponzory, výsledek potěší ty stávající a na příští rok bude naše spolupráce doufám nadále úspěšně pokračovat. Vidí, že investují smysluplně a není to pro ně jen "charita" při podpoře kamaráda. Nechci se hrnout za každou cenu mezi profíky, i když bych si na rok nebo dva určitě dost prostředků sehnal. Mám od srpna fajn práci a nechci toho poblázněně nechat. Co potom za těch pár let?

Porovnej svůj první start na Havaji v roce 2003 a ten letošní, který z nich byl lepši?
Výsledkově v Age group byl lepší ten letošní, v celkovém pořadí zase ten minulý. Vloni to byla euforie z prvních zážitků, letos ze zisku titulu a z potvrzení toho, že se umím koncentrovat na závod "Z", takže bych nechtěl žádný rok nějak extra vyzdvihovat.

Jaké máš cíle do budoucnosti a hlavně do příští sezóny?
Sportovních cílů v Xteře se dá na příští rok najít mnoho. Pořádně se připravit na ME, budu se také snažit důstojně od závodit celý Evropský pohár. Oslnivou formu během celého Českého poháru při zaměstnání určitě nezvládnu, takže se budu chtít připravit na MČR, ME a na Havaj. Ostatní závody si chci v pohodě užívat.

Budeš se snažit kvalifikovat se na Havaj i v příštím roce?